Search

وی‌پی‌ان امن و رایگان Lantern (برای ویندوز، مک، آی‌او‌اس، اندروید و لینوکس)

تواناتک: فیلترشکن و وی‌پی‌ان، جزء ابزارهای جدانشدنی از زندگی کاربران در ایران است. در این مقاله به لنترن می‌پردازیم که یک ابزار پراکسی خوب و مطمئن برای عبور از فیلترینگ است.

یکی از نکات لازم برای انتخاب فیلترشکن، امنیت آن است، لنترن جزء فیلترشکن‌های امن محسوب می‌شود. این ابزار متن‌باز (Open Source) است و شما می‌توانید به کد‌های آن دسترسی داشته باشید و عملکردش را بررسی کنید. همچنین هنگام دسترسی‌تان به سایت‌های فیلترشده، تمام ترافیک مصرفی شما را رمزگذاری می‌کند و آدرس آی‌پی واقعی شما را مخفی نگه می‌دارد. 

لنترن سرعت‌ بالایی دارد و حجم دانلودش نیز پایین است. همچنین از سیستم‌‌های عامل اندروید، آیفون، مک و ویندوز پشتیبانی می‌کند. 

روش استفاده از این ابزار

ابتدا نسخه مورد نظر لنترن را از سایت رسمی آن دانلود کنید و روی دستگاه‌تان نصب کنید. 
 

ویندوز و مک 

پس از دانلود و اجرای برنامه، لنترن به طور خودکار وصل می‌شود. 

تصویر زیر، صفحه اصلی برنامه را نشان می‌دهد. 

در پایین سمت راست، گزینه Connected دیده می‌شود که به این معنی است  که ابزار فعال است. اگر روی آن بزنید، اتصال به سرور قطع می‌شود. 

در این پنجره همچنین سروری که به آن متصل هستید،‌ تعداد سایت‌هایی که به صورت امن توسط این ابزار مشاهده کرده‌اید، تعداد تبلیغاتی که لنترن مسدود کرده و میزان مصرف شما نیز نمایش داده می‌شود.

همچنین در همین صفحه می‌توانید نسخه تجاری این ابزار را هم خریداری کنید. 

نسخه رایگان لنترن ماهانه ۵۰۰ مگابایت ترافیک مصرفی در اختیار کاربران قرار می‌دهد اما برای کاربرانی که در ایران هستند این محدودیت وجود ندارد و می‌توانند از نسخه رایگان به صورت نا محدود استفاده کنند. 

به گفته سایت سازنده:  در حال حاضر کاربران ایران هیچ محدودیتی برای پهنای باند ندارند چون به‌دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، پرداخت برای نسخه pro بسیار دشوار است.

اما پس از اتصال، وارد تنظیمات لنترن شوید و گزینه Proxy all traffic را فعال کنید. در این حالت تمام ترافیک برنامه‌هایی که در تنظیماتشان از پراکسیِ تنظیم‌شده توسط سیستم عامل استفاده می‌کنند، از طریق Lantern رد و بدل می‌شود.


 


 

اندروید و آی.او.اس 

در نسخه اندروید و آی‌.او‌.اس نیز استفاده از این ابزار بسیار ساده و یکسان است. پس از دانلود لنترن، از گوگل‌پلی یا اپ‌استور و اجرای اپ، گزینه روشن-خاموش را خواهید دید که وقتی آن را روشن کنید، به طور خودکار به سریع‌ترین سرور وصل می‌شوید.
 

فراموش نکنید که به تنظیمات اپ بروید و مطمئن شوید گزینه Proxy All Traffic روشن است. این به این معنی است که کلیه ترافیک شما از لنترن عبور می‌کند و امن است.