Search

معرفی ۲۸ برنامه جاسوسی اندرویدی در قالب وی‌.پی‌.ان، توسط موسسه Human Security 

موسسه‌ Human Security، بر اساس تحقیقات ۹ ماهه خود، در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴، فهرست ۲۸ برنامه جاسوسی اندرویدی را منتشر کرد۔ این برنامه‌ها در ظاهر با نام سرویس‌های  وی‌پی‌ان رایگان به کاربران ارائه می‌شوند.
گزارش مذکور بیان می‌کند که این برنامه‌ها ممکن است میلیون‌ها کاربر اندرویدی را در سرتاسر دنیا تحت‌تاثیر قرار دهند و تلفن‌های هوشمند آن‌ها را به پایگاه‌های پروکسی تبدیل کند، پایگاه‌هایی که برای پنهان‌کردن فعالیت‌های کلاهبردارانه آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرند۔

موسسه امنیت Human Security این تاکتیک جاسوسی را با عنوان Proxylib شناسایی کرده است.
برخلاف حملات مخرب گذشته، این برنامه‌ها گویا داده‌های بانکی، اطلاعات مالی یا اطلاعات شخصی کاربران را تهدید نمی‌کنند. به نظر می‌رسد هدف اصلی بازیگران پشت صحنه کمپین Proxylib این است که به‌طور ناآگاهانه کاربران را در ارتکاب جرائم سایبری گسترده دخیل کنند، که قطعا این امر بسیار نگران‌کننده است۔

همچنین PhoneArena در گزارشی تاکید می‌کند، هرچند تاکنون دلیلی برای نگرانی قانونی به دلیل استفاده یا همکاری ناآگاهانه با جرائم مرتبط با Proxylib وجود ندارد؛ اما توصیه می‌شود که هر چه سریع‌تر اقدام به حذف این برنامه‌ها کنید تا شما بیش از این درگیر نشوید.

علاوه بر این، گوگل، پس از انتشار گزارش Human Security، واکنش نشان داده و اعلام کرده است که درصورتی‌که کاربران قابلیت Google Play Protect را فعال کرده باشند، این سیستم امنیتی می‌تواند برنامه‌های جاسوسی را شناسایی و حذف کند۔
با این حال، اگر این ویژگی فعال نیست، یا به درستی کار نمی‌کند، بهتر است لیست زیر را بررسی کرده و برنامه‌های موردنظر را بلافاصله از دستگاه خود حذف کنید:

Lite VPN
Anims Keyboard
Blaze Stride
Byte Blade VPN
Android 12 Launcher (by CaptainDroid)
Android 13 Launcher (by CaptainDroid)
Android 14 Launcher (by CaptainDroid)
CaptainDroid Feeds
Free Old Classic Movies (by CaptainDroid)
Phone Comparison (by CaptainDroid)
Fast Fly VPN
Fast Fox VPN
Fast Line VPN
Funny Char Ging Animation
Limo Edges
Oko VPN
Phone App Launcher
Quick Flow VPN
Sample VPN
Secure Thunder
Shine Secure
Speed Surf
Swift Shield VPN
Turbo Track VPN
Turbo Tunnel VPN
Yellow Flash VPN
VPN Ultra
Run VPN

این برنامه‌ها یک ویژگی مشترک دارند:
سرویس وی‌پی‌ان رایگان؛ به همین دلیل باتوجه به محدودیت‌های دسترسی به وی‌پی‌ان‌های امن و قابل اعتماد در ایران و هزینه بالای خرید آن‌ها، کاربران ایرانی به سرویس‌های رایگان روی می‌آورند. شاید به همین علت است که Proxylib توانسته نه‌تنها در ایران، بلکه در بسیاری دیگر از کشورها به سرعت رشد کند و کاربران فراوانی را به خود جلب کند.

اگر شما هم یکی از  این وی‌پی‌ان‌ها را در گوشی خود نصب کرده‌اید، بهتر است فورا اقدام به حذف آنها کنید.