۵ نکته مهم برای افزایش امنیت دستگاه‌های هوشمند 

تواناتک: این‌روزها با افزایش حملات امنیتی، باید بیش‌تر از قبل به فکر امنیت دستگاه‌های هوشمند خود باشید. در این مقاله ۵ نکته مهم و کاربردی را برای افزایش امنیت دستگاه‌های هوشمند ذکر می‌کنیم.

۱. تنظیم قفل صفحه برای دستگاه‌های هوشمند

تاکید می‌کنیم که حتما برای ورد به دستگاه هوشمند خود، رمز ورد، الگو یا پترن، اثر انگشت یا اسکن چهره تعریف و تنظیم کنید. قطعا در دستگاه شما اطلاعات و فایل‌های مهمی وجود دارد، به همین دلیل ضروری است که برای ورود و دسترسی به آن، قفل صفحه را فعال کنید. توصیه ما این است اگر دستگاه هوشمند شما قابلیت استفاده از فیس‌آی‌دی یا شناسایی با اثر‌انگشت را دارد، فعال‌کردن این قابلیت را در اولویت بگذارید تا این که به سراغ فعال کردن کد یا پترن بروید. 

برای این کار در دستگاه‌های اندروید به این مسیر بروید:

Settings Lock Screen > Screen Lock Type 

در این قسمت می‌توانید یکی از موارد Pattern ،Pin ،Password ،Face ID ،Finger Print را برای ورود به دستگاه خود انتخاب کنید. 

در آیفون نیز به این مسیر بروید:

Settings > Face ID & Passcode 

در این قسمت می‌توانید User Face ID و Passcode را فعال کنید. 

۲. به‌روزرسانی سیستم‌عامل دستگاه‌ هوشمند

به‌روز بودن دستگاه یکی از راه‌های افزایش امنیت آن است پس برای امنیت بیش‌تر دستگاه هوشمند خود، حتما ابتدا آن را به آخرین نسخه موجود، به‌روزرسانی کنید. 

برای به‌روز‌رسانی سیستم، در اندروید به این مسیر بروید:

Settings > Software Update> Download and install

در آیفون نیز به این مسیر بروید:

Settings > General > Software Update 

۳. اتصال به شبکه وای‌فای امن

هرگز از اینترنت مکان‌های عمومی استفاده نکنید. اگر در جایی هم مجبور به اتصال به اینترنت شدید، حتما از یک وی‌پی‌ان امن و مناسب استفاده کنید.

۴. دانلود اپلیکیشن‌ها و به‌روزرسانی آن‌ها از مارکت‌های معتبر

تاکید می‌کنیم که اگر کاربر اندروید هستید، اپ‌ها را از «گوگل‌پلی» Google Play و اگر کاربر آی‌.او‌.اس هستید، از «اپل‌استور» Apple Store، اپلیکیشن‌ها را دانلود کرده و به‌روزرسانی کنید. از مارکت‌های غیررسمی هرگز استفاده نکنید، چرا که اگر نسخه مخرب اپلیکیشنی را دانلود کنید، امنیت شما به خطر می‌افتد و هکرها به‌راحتی می‌توانند از این طریق به سیستم شما نفوذ کنند. 

۵. نصب ابزار امنیتی مناسب

تاکید می‌کنیم که اگر از دستگاه‌های اندروید استفاده می‌کنید، برای امنیت آن یک آنتی‌ویروس قوی نصب کنید.

از این لینک می‌توانید ابزار امن و مناسب دستگاه هوشمند خود را پیدا کنید.