Search

روش حذف بدافزارها در اندروید 

این روزا تعداد اپلیکیشن‌های آلوده به بدافزار و ویروس، کم نیست؛ به‌ویژه در سیستم عامل اندروید بیشتر مشاهده می‌شود. بد‌افزارها معمولا از طریق اپلیکیشن‌های آلوده وارد سیستم شما می‌شوند. وجود این اپلیکیشن‌های مخرب در سیستم‌تان اختلال ایجاد می‌کنند؛ برای مثال سرعت سیستم‌ را کاهش می‌دهند، داده‌ اینترنتی شما را بیش از حدی که استفاده کرده‌اید، مصرف می‌کند، امنیت سیستم را پایین می‌آورد و با سرقت اطلاعات شما، حریم خصوصی‌تان را به خطر می‌اندازد.

در این مقاله نحوه حذف بدافزارها در سیستم اندروید را بررسی می‌کنیم.

در ابتدا باید بگوییم که بهتر است اپلیکیشن‌های آلوده را قبل از این‌که در سیستم‌تان اختلال ایجاد کنند، شناسایی کنید و از بین ببرید.

یکی از راه‌های ورود اپلیکیشن‌های آلوده، از فروشگاه‌ها و مارکت‌های غیررسمی است، پس برای حفظ امنیت خودتان، اپ‌ها را حتما از مارکت‌های رسمی دانلود کنید.

اگر در دستگاه‌تان متوجه حضور بدافزارها شدید، چیکار باید کنید؟

زمانی که متوجه حضور بدافزار در موبایل یا تبلت‌تان شدید، ابتدا باید بررسی کنید و ببینید که اخیرا چه اپ‌هایی روی آن نصب کرده‌اید و مهم‌تر این‌که، آن‌ها را از کجا دانلود کردید. به این ترتیب راحت‌تر می‌توانید اپلیکیشن آلوده را پیدا کنید و آن را از بین ببرید. 

پس از پیداکردن اپلیکیشن آلوده، موبایل یا تبلت‌تان را در حالت سیف‌مود / safe mode بگذارید. چرا که این حالتِ امن باعث می‌شود این اپلیکیشن کم‌تر به دستگاه شما آسیب بزند. 

در بیش‌تر دستگاه‌های اندرویدی می‌توانید با نگه‌داشتن دکمه خاموش / روشن در زمانی که دستگاه روشن است، وارد حالت امن شوید. کافی است انگشت‌تان را روی گزینه ‌power off نگه دارید. پیامی مبنی بر واردشدن به حالت سیف‌مود برای شما نمایش داده می‌شود، یا در برخی از دستگاه‌های اندرویدی یک منوی چند‌گزینه‌ای شامل حالت «Safe mode» و «Emergency mode» یا حالتی مشابه این‌ها نمایش داده می‌شود. گزینه مورد نظر را انتخاب کنید و صبر کنید تا دستگاه‌تان مجددا راه‌اندازی شود.

پس از راه‌اندازی مجدد دستگاه، به بخش تنظیمات بروید و وارد قسمت اپ‌ها شوید تا لیست اپلیکیشن‌های موجود را ببینید. بعد از این مراحل، اپ‌هایی که به نظرتان آلوده یا مشکوک هستند را انتخاب کنید و به‌سادگی، Uninstall کنید. 

پس از انجام این مراحل، نوبت می‌رسد به نصب یک برنامه امنیتی قوی تا از دستگاه شما در برابر نفوذ ویروس‌ها، بدافزارها و فایل‌های آلوده محافظت کند.

Bitdefender 

تعداد اپ‌های امنیتی در این زمینه، بی‌شمار است. اما ما اپ امنیتی بیت‌دیفندر را به شما توصیه می‌کنیم. این اپلیکیشن امنیتی را می‌توانید به صورت رایگان از گوگل‌پلی دانلود و نصب کنید.

آنتی‌ویروس رایگان و مطمئن Bitdefender، ابزاری است که در اندروید نسخه رایگان و امن دارد؛ نسخه‌ای که قابلیت تشخیص فایل‌ها و لینک‌های آلوده را دارد، ضمن این‌که اگر به سایت مخربی مراجعه کنید، به شما اخطار می‌دهد. بیت‌دیفندر خیلی سبک است و تاثیر منفی بر عملکرد سیستم‌عامل شما ندارد.

 Malwarebytes for Android

اپلیکیشن امنیتی دیگری که دستگاه شما برای مبارزه با بدافزارها به آن نیاز دارد، Malwarebytes for Android است که در گوگل‌پلی به صورت رایگان در دسترس است.

اپلیکیشن Malwarebytes برنامه‌ بسیار کارآمد و موثری است که به عنوان یک anti-malware طراحی شده تا سیستم شما را در برابر بدافزارها و نرم‌افزارهای مخرب محافظت کند. این نرم‌افزار ویژگی‌های زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها شناسایی و ازبین‌بردن سریع بدافزارها ست. حتی قبل از اجراشدن، آن‌ها را بلوکه می‌کند.

این اپ امنیتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، سیستم شما را اسکن می‌کند و تمام فرآیندهای آن را لیست می‌کند. بعد هم فرآیندهایی که مشکوک و آلوده هستند را قبل از اجرا، از بین می‌برد.

این اپلیکیشن سرعت بالایی دارد و می‌تواند به‌خوبی بدافزارها را شناسایی و حذف کند.

اما حالا باید یک نکته بسیار مهم را اینجا به شما یادآوری کنیم؛ و آن این است که یادتان باشد همیشه سیستم اندرویدتان را به‌روز کنید. زیرا به‌روزنبودن اندروید یکی از دلایل اصلی آسیب‌دیدن دستگا‌ه‌های اندرویدی است. 

همچنین فراموش نکنید که اگر موبایل یا تبلت شما روت یا جیلیبریک باشد، بیش‌تر در معرض خطر است. چون در این حالت می‌توانید اپلیکیشن‌های غیرمجاز را روی دستگاه‌تان نصب کنید. این اقدام باعث می‌شود هکرها راحت‌تر بتوانند به سیستم شما نفوذ کنند و به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. پس دستگاه روت یا جیلیبریک‌شده از نظر امنیتی آسیب‌پذیرتر است.