Search

چگونه از هک شدن تلگرام جلوگیری کنیم؟

تواناتک: تلگرام یکی از اپلیکیشن‌های پرطرفدار و کاربردی اما خبرساز است. مدتی است خبرهای زیادی مبنی بر هک شدن کاربران تلگرام به روش‌های مختلف منتشر می‌شود. در این مقاله آموزشی به این موضوع پرداختیم و نکات امنیتی مهمی را برای افزایش امنیت شما در تلگرام به شما آموزش می‌دهیم.

تلگرام، اپلیکیشن پیام‌رسانی است، که کاربران زیادی برای ارسال پیام و محتوا در سرتاسر دنیا مخصوصا ایران از آن استفاده می‌کنند. کاربران ایرانی تلگرام در گروه‌ها و کانال‌های زیادی عضویت دارند و مشغول فعالیت هستند. این روزها امنیت تلگرام،  برای کابران ایرانی بحثی بسیار داغ و جدی است.

یکی از روش‌هایی که این روزها در خصوص هک تلگرام منتشر شده است، هک شدن تلگرام از طریق ربات‌های تلگرام است. حساب تلگرام شما از طریق ربات‌های تلگرام می‌تواند هک شود، و پس از آن ربات‌ها امکان دسترسی به کلیه اطلاعات شما را پیدا می‌کنند.

با رعایت نکات امنیتی، امنیت تلگرام خود را بالا ببرید.

یکی از روش‌هایی که شما از طریق آن می‌توانید مطمن شوید که کسی به حساب تلگرام شما دسترسی پیدا کرده است و یا خیر، مراجعه به بخش Active Sessions اپلیکیشن تلگرام است.

بخش Active Sessions به شما نشان می‌دهد که چه دستگاه‌هایی به تلگرام شما دسترسی پیدا کرده‌اند. اگر با دستگاه مشکوکی روبه‌رو شدید، آن را انتخاب کنید و دسترسی اکانت‌تان را از آن قطع کنید.

برای چک کردن “Active Sessions” به مسیر زیر بروید:

به بخش تنظیمات (Settings) وارد شوید.

به بخش “Privacy and Security” وارد شوید و وارد بخش “Active Sessions ” شوید.

در صورتی که به‌جز دستگاه‌هایی که از طریق آنها به تلگرام خود سترسی دارید، مورد مشکوکی را مشاهده کردید می‌توانید گزینه terminate all other session را بزنید تا تمام دستگاه‌های دیگر که به اکانت شما دسترسی دارند غیر از گوشی فعلی تان دسترسی شان به حساب شما قطع شود.

خبر دیگری که این‌روزها منتشر شده است و برای خیلی از کاربران تلگرام سوال است، این است که چگونه حساب تلگرام مدیران کانال‌ها را هک می‌کنند. ما در ادامه به بیان موارد احتمالی که ممکن است از طریق آن‌ها حساب تلگرام هک شود، می‌پردازیم.

یکی از روش‌های معمول و متداول برای دسترسی به حساب تلگرام شما، هک کردن سیستم شما از طریق حملات فیشینگ است.

سیستم شما از طریق حملات فیشینگ هک شود و هکرها به سیستم شما نفوذ کنند. هکرها از روش‌های مختلفی می‌توانند به سیستم شما نفوذ کنند. یکی از روش‌های متداول برای نفوذ هکرها به سیستم شما، حملات فیشینگ از طریق ارسال لینک‌های آلوده است. پیام‌ها و ایمیل‌های نامعتبر که حاوی لینک‌های آلوده و مخرب هستند، ابزار هکرها برای هک کردن حساب‌های شما و نفوذ به سیستم شما هستند. فیشینگ تنها از طریق ایمیل صورت نمی‌گیرد، بلکه از طریق اس‌ام‌اس و یا پیام‌های مشکوک در پیام‌رسان‌های مختلف هم هکرها می‌توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. شما با کلیک بر روی لینک‌های این نوع‌ ایمیل‌ها و پیام‌ها راه را برای نفوذ هکرها به سیستم خود فراهم می‌کنید. هکرها از این طریق به سیستم شما نفوذ می‌کنند و کنترل سیستم شما را به‌دست می‌گیرند. طبیعی است که وقتی هکرها کنترل سیستم شما را به دست می‌گیرند، به حساب تلگرام شما هم می‌توانند دسترسی پیدا کنند. در این حالت هکرها می‌توانند به کلیه پیام‌های دریافتی و ارسالی شما و محتوای تلگرام شما دسترسی داشته باشند و فعالیت‌های شما را کنترل کنند.

در ادامه به شما توصیه می‌کنیم به هیچ‌عنوان در هیچ‌یک از پیام‌رسان‌ها، اگر از افراد ناشناس فایلی دریافت کردید آن را دانلود نکنید.  حتما برای افزایش امنیت خود در تلگرام، از سیستم تایید دو مرحله‌ای استفاده نمایید.

برای امنیت بیشتر در تلگرام می‌توانید این مطلب را بخوانید.