Search

چرا نباید از تلگرام طلایی استفاده کنیم؟

تواناتک: بعد از فلیترینگ تلگرام در ایران، کاربران زیادی شروع به استفاده از نسخه‌های ناامن و مشکوک داخلی مثل تلگرام طلایی، هاتگرام و موبوگرام کردند. با این‌که کاربران همیشه از امنیت پایین پیام‌رسان‌های داخلی، مثل سروش، گلایه‌مند و شاکی هستند، ولی عجیب است که با وجود اطلاع کامل از این مسئله، به سراغ نسخه‌های مشکوک داخلی تلگرام، مثل تلگرام طلایی، رفته‌اند.

نسخه تلگرام طلایی (تلگرام پیشرفته)، که فقط در مارکت‌های ایرانی نظیر کافه ‌بازار موجود است، متعلق به وزارت ارشاد جمهوری اسلامی است و به راحتی می‌تواند به تمام اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کند. این پیام‌رسان کانال‌های پربازدید مانند توانا و تواناتک را، که مغایر با قوانین جمهوری اسلامی هستند، مسدود و فیلتر کرده است. وقتی شما می‌خواهید وارد این کانال‌ها شوید، با این پیام مواجه می‌شوید: «به علت انتشار محتویات غیرمجاز، این کانال مسدود شد.» سپس این اپلیکیشن به طور اتوماتیک شما را از این کانال‌ها خارج می‌کند.

دقت داشته باشید اولین و مهم‌ترین نکته برای استفاده از پیام‌رسان‌ها، حفظ امنیت شما ست. تواناتک همیشه توصیه می‌کند از اپ‌هایی استفاده کنید که از سیستم رمزگذاری «end-to-end» استفاده می‌کنند. سیستم رمزگذاری «end-to-end» پیام‌ فرستنده را در مبدا رمزگذاری می‌کند، به طوری که فقط کاربر دریافت‌کننده می‌تواند آن را رمزگشایی کند. در صورتی که این نسخه‌ها از جمله تلگرام طلایی، فاقد این امکانات امنیتی هستند.

با این‌که تلگرام طلایی بر پایه اپلیکیشن تلگرام ساخته شده است؛ اما توجه داشته باشید که این برنامه‌ها می‌توانند امنیت و حریم شخصی شما را تهدید کنند. اپلیکیشن‌ها را حتما از جایی معتبر مانند Google Play  یا Apple Store دانلود کنید. زیرا این فروشگاه‌های معتبر اجازه انتشار اپلیکیشن‌های تقلبی و مخرب را نمی‌دهند و کاربران با خیالی آسوده‌تر می‌توانند اپلیکیشن مورد نظر خود را در این فروشگاه‌ها دانلود کنند.

وقتی شما پیام‌رسان‌های ناامن را در گوشی خود نصب می‌کنید با این موارد مواجه می‌شوید:

–    ثبت مشخصات تلفن در سامانه‌های ارسال نوتیفیکیشن‌

–    خارج‌شدن اتوماتیک از برخی کانال‌های پربازدید و فیلترکردن آن‌ها

–    دنبال‌کردن خودکار برخی کانال‌ها بدون اطلاع و اجازه‌ کاربر

–    عدم امکان ترک برخی کانال‌ها

–    افزوده‌شدن خودکار برخی بات‌ها به عنوان دستیار به حساب کاربری

–    نمایش علامت تایید اصالت (وریفای) جعلی در کنار نام برخی کانال‌ها

–    نمایش اجباری پیام و تبلیغات سایرین بین محتوای دیگر کانال‌ها

–    ارسال نوتیفیکیشن‌‌های تبلیغاتی برای دنبال‌کردن کانال یا مشاهده محتواهای دیگر

با توجه به این‌که ایران در میان سایر کشورهای جهان، رتبه‌ دوم بیش‌ترین آلودگی به بدافزارهای موبایلی را دارد، توصیه می‌کنیم موارد زیر را حتما رعایت کنید:

–        پیام‌رسان تلگرام تنها در حالت مکالمه‌ سکرت‌چت و فقط از طریق نسخه‌ اصلی خود شرکت تلگرام، قابل اعتماد و امن است.

–        از نصب و استفاده‌ از نسخه‌های مختلف تلگرامی، با هر نوع قابلیت یا ویژگی خاص، جدا پرهیز کنید و فقط نسخه‌ اصلی تلگرام را از طریق منابع رسمی دریافت کنید.

–         فراموش نکنید استفاده‌ شما از نسخه‌های غیررسمی تلگرام، نه تنها اطلاعات شما بلکه ممکن است امنیت اطلاعات دیگران را نیز به خطر بیندازد.

–        پیش از نصب هر گونه برنامه، به جزئیات دسترسی‌های آن، توجه ویژه داشته باشید. یک دسترسی نابجا احتمال و امکان دسترسی غیرمجاز به تمام اطلاعات شخصی و حساس شما را ممکن خواهد کرد.

–         از دانلود و نصب برنامه‌های ناشناس اکیدا خوداری شود.