Search

نکات امنیتی Gemini، سرویس هوش مصنوعی شرکت گوگل

تواناتک: جمینای (Gemini) سرویس هوش مصنوعی شرکت گوگل است که در اختیار کاربران قرار گرفته و مانند چت.جی‌.پی‌.تی به سوالات و درخواست‌های آن‌ها پاسخ می‌دهد. در این مقاله به بررسی نکات امنیتی درباره این سرویس می‌پردازیم. 

تا زمانی که عملکرد Gemini در سیستم شما فعال است، گوگل تاریخچه فعالیت شما را در حساب گوگل‌تان ذخیره می‌کند و به این ترتیب شما هر زمان که خواستید می‌توانید دستورات، سوالات و جواب‌های پیشین خود را دوباره مرور کنید. اما سوال اینجاست که آیا تمایل دارید که فعالیت‌های شما در Gemini ذخیره شود؟ بدون شک برای امنیت خود بهتر است قابلیت Gemini Activity را غیرفعال کنید تا اطلاعاتی از شما ذخیره نشود. در این سرویس شما می‌توانید خودتان این تاریخچه را پاک کنید که در ادامه به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت. 

غیرفعال‌کردن ذخیره فعالیت‌ها 

برای غیرفعال‌کردن ذخیره فعالیت‌هایی که در Gemini انجام می‌دهید، ابتدا به آدرس https://gemini.google.com  بروید، در پایین صفحه، روی منو کلیک کنید و سپس گزینه Gemini Activity را انتخاب کنید. در نهایت هم روی گزینه Turn off بزنید. دقیقا از زمانی که این اقدام صورت می‌گیرد، دیگر فعالیت‌های شما ذخیره نخواهد شد. اما این به این معنی نیست که تاریخچه فعالیت‌های سابق شما پاک شده است.

حتی زمانی که حالت Gemini Activity خاموش است، گفت‌وگوهای شما تا ۷۲ ساعت در حساب‌تان باقی‌می‌ماند اما برای شما نمایش داده نمی‌شود. این تنها برای این است که گوگل امکان ارائه خدمات و پردازش هر بازخورد را فراهم کند.

حذف تاریخچه فعالیت‌ها در Gemini

برای حذف‌کردن فعالیت‌ها در Gemini به آدرس https://gemini.google.com بروید، در پایین صفحه، روی منو کلیک کنید و سپس روی  Gemini Activity کلیک کنید. حالا یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید: 

  • برای حذف کلیه فعالیت‌ها، روی Delete بزنید و گزینه All time را انتخاب کنید.
  • برای حذف فعالیت‌های یک‌ساعت و یا یک‌روز گذشته، روی گزینه Delete بزنید  یا هر کدام از گزینه Last hour یا Last day را انتخاب کنید.
  • اگر هم قصد داشتید فعالیت‌های خاصی  را در زمان مشخصی پاک کنید، روی گزینه Custom range بزنید و بازه زمانی مورد نظر را وارد کنید. 
  • برای حذف خودکار فعالیت‌ها هم گزینه auto-delete را انتخاب کنید تا فعالیت‌ها به صورت خودکار حذف شوند. 

شما می‌توانید با انتخاب علامت سه نقطه کنار فعالیت‌های‌تان و انتخاب گزینه Delete آنها را یک به یک پاک کنید. 

گوگل درباره پاکسازی تاریخچه فعالیت شما در این سرویس می‌گیود: «هنگامی که شما تصمیم به حذف دستی یا حذف خودکار فعالیت خود می‌گیرید، ما فوراً فرآیند حذف آن را از محصول و سیستم‌هایمان شروع می‌کنیم.»