Search

چگونه Google Authenticator را به دستگاه جدید منتقل کنیم؟ 

تواناتک: Google Authenticator، اپلیکیشن امن و معتبری است که بسیاری از کاربران برای دریافت کد تایید هویت دومرحله‌ای از آن استفاده می‌کنند. اما اگر کاربری به هر دلیل دستگاه هوشمند خود را عوض کند، چگونه باید این اپ را به دستگاه جدید منتقل کند که اطلاعات موجود در آن (کدهای تایید) حفظ شود؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

برخی از سرویس‌ها از سیستم تایید هویت دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند. در این سیستم افزون بر واردکردن پسورد حساب کاربری، به یک کد امنیتی که برای کاربر ارسال می‌شود هم نیاز است. شما می‌توانید این کد را از طریق اس‌ام‌اس یا Google Authenticator دریافت کنید. تواناتک توصیه می‌کند در صورت امکان از Google Authenticator به جای اس‌ام‌اس استفاده کنید. ما پیش‌تر در یک مقاله به نحوه استفاده از Google Authenticator پرداخته‌ایم.

اما آسان‌ترین روش برای انتقال اطلاعات در Google Authenticator، استفاده از کد پشتیبان است که برای اولین بار هنگام راه‌اندازی اپ نمایش داده شده است. معمولا هم کد و هم بارکد به صورت یک‌جا موقع نصب و راه‌اندازی برای شما نمایش داده می‌شود. توصیه همیشگی ما این است که یک‌ اسکرین‌شات از این موارد بگیرید و آن را در جای امنی نگه دارید. در این صورت پس از نصب اپ در دستگاه جدید، کافی است کد پشتیبان را وارد کنید تا اطلاعات‌تان در اپ جدید تان حفظ شود. 

روش ویژه دستگاه‌های اندرویدی (هر دو دستگاه جدید و قدیم):

اپلیکیشن Google Authenticator قدیمی را باز کنید. روی سه نقطه بالا سمت راست بزنید. گزینه Transfer accounts را انتخاب کنید و روی Export accounts بزنید. اکنون حساب‌هایی را که می‌خواهید اطلاعات آن‌ها به اپ دستگاه جدید منتقل شود انتخاب کنید و روی Next بزنید. سپس برای شما کد QR نمایش داده می‌شود. 

در دستگاه جدید اپلیکیشن Google Authenticator را باز کنید. روی سه نقطه بالا سمت راست بزنید. گزینه Import accounts و بعد گزینه Scan QR code را انتخاب کنید. نهایتا کد نمایش داده‌شده در دستگاه قدیمی را با دستگاه جدید اسکن کنید.

با این روش دیگر نیازی نیست که در تک‌تک حساب‌های متصل به Google Authenticator، اپ دستگاه جدید را تعریف کنید.

روش ویژه دستگاه‌های غیراندرویدی مثل آیفون:

در این دستگاه‌ها باید در تک‌تک حساب‌هایی که به Google Authenticator متصل بوده‌اند، اپ دستگاه جدید را تعریف کنید.

ابتدا اپلیکیشن Google Authenticator را روی آیفون جدید نصب کنید. بعد مثلا برای حساب گوگل، در کامپیوتر وارد بخش two-step verification حساب‌تان شوید. در قسمت Authenticator App روی Change Phone کلیک کنید. نوع تلفن جدید را انتخاب کنید و مراحل را تکمیل کنید تا در آخر برای شما یک کد QR نمایش داده شود. 

سپس Google Authenticator را در دستگاه جدید باز کنید. از بخش Begin به Scan barcode بروید و کد QR نمایش داده‌شده در کامپیوتر را اسکن کنید.

این روند تعریف اپ جدید را باید برای سایر حساب‌هایتان هم انجام دهید. پس از این می‌توانید با خیال راحت Google Authenticator را از دستگاه قدیمی خود پاک کنید. 

در آخر باز هم توصیه می‌کنیم حتما مطمئن شوید که مشخصات تمام حساب‌هایتان که به اپ Google Authenticator متصل است را به دستگاه جدید منتقل کرده‌ باشید و پس از آن اپ را از دستگاه قدیمی خود پاک کنید. در غیر این صورت ممکن است برای دسترسی به حساب‌هایتان دچار مشکلات جدی شوید.