تهیه نسخه پشتیبان در اندروید با گوگل‌وان

تواناتک: تهیه نسخه پشتیبان یا بک‌آپ از اطلاعات و فایل‌های حساس کار بسیار مهمی ست که نباید از آن غافل شد؛ چرا که در این صورت اگر شما به هر دلیلی دسترسی به سیستم خود را از دست بدهید، امکان بازیابی آن اطلاعات را خواهید داشت و آن‌ها را از دست نمی‌دهید. در ادامه به نحوه تهیه نسخه پشتیبان با Google One می‌پردازیم. 

گوگل برای کاربران حساب‌های شخصی که از حساب‌های رایگان استفاده می‌کنند، ۱۵ گیگابایت فضای رایگان ذخیره‌‌سازی ابری در سرویس Google One ارائه کرده است. از این فضا می‌توانید برای تهیه نسخه پشتیبان در اندروید استفاده کنید. 

در اندروید یک ابزار داخلی برای تهیه نسخه پشتیبان و ذخیره اطلاعات روی Google Drive موجود است. برای فعال‌کردن آن به این مسیر بروید:

Setup > System > Backup 

بعد گزینه Back up to Google Drive را فعال کنید.

به این ترتیب به طور مرتب و خودکار از اطلاعات شما بک‌آپ گرفته می‌شود و در Google Drive ذخیره می‌شود.

در این روش از اطلاعات شما مخصوصا عکس‌ها و ویدیو‌ها با کیفیت بالا نسخه پشتیبان گرفته می‌شود، اما اگر می‌خواهید از تصاویر و ویدیو‌های‌تان با وضوح اصلی و کامل بک‌آپ گرفته شود، از اپلیکیشن Google One استفاده کنید. 

روش انجام کار

اپلیکیشن Google On را دانلود و اجرا کنید. 

ممکن است وقتی برای اولین‌بار برنامه را اجرا می‌کنید با پیغام «Storage and more with Google One» مواجه شوید. امکان دارد هنوز فضای رایگان به حساب شما تعلق نگرفته باشد و به شما پیشنهاد خرید داده شود. اگر با این خطا رو‌به‌رو شدید، یک یا دو روز بعد دوباره آن را اجرا کنید. 

در مرحله بعد ضمن انتخاب اطلاعات مورد نظر، گزینه Setup Data Backup را انتخاب کنید. شما می‌توانید از داده‌های خود گوشی، پیام‌های چند‌رسانه‌ای، عکس‌ها و ویدیوها نسخه پشتیبان تهیه کنید. 

در اپلیکیشن گوگل‌وان، وقتی روی تب Storage می‌زنید، می‌توانید میزان حافظه‌ای که تا کنون به فایل‌های پشتیبان شما اختصاص داده شده را ببینید. همچنین می‌توانید آخرین زمان بک‌آپ‌ گرفتن را ببینید. در قسمت Backup Settings نیز می‌توانید تنظیمات بک‌آپ را ببینید و چک کنید که مثلا از چه اطلاعاتی در سیستم شما بک‌آپ گرفته شود. 

شما همچنین با انتخاب Back up now در لحظه می‌توانید از اطلاعات سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. 

برای بازیابی اطلاعات‌تان هم روی Get Backup بزنید و اطلاعاتی که تمایل به بازیابی آن دارید را انتخاب کنید و سپس Restore را بزنید. 

منبع