Search

چرا نباید از وی‌پی‌ان‌های داخلی وابسته به حکومت استفاده کنیم؟

تواناتک: امنیت وی‌.پی‌.ان‌ها و فیلترشکن‌ها موضوعی بسیار مهم است، چرا که اگر از ابزارهای ناامنی استفاده کنید، حریم خصوصی شما به خطر می‌افتد و اطلاعات شخصی و خصوصی شما در اختیار صاحبان وی‌.پی‌.ان قرار می‌گیرد. ابزارهای داخلی زیادی هستند و وابسته به حکومت و وقتی شما از این ابزارها استفاده می‌کنید، کلیه اطلاعات شما به‌راحتی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم. 

تعداد ابزارهای داخلی و وابسته به حکومت برای دورزدن فیلترینگ که خود حکومت اعمال کرده، بسیار زیاد است. استفاده از این ابزار بسیار خطرناک است و بدون‌شک ممکن است برای شما مشکل‌ساز شود، مخصوصا اگر از فعالان هستید و فعالیت‌های خاصی انجام می‌دهید. چرا که وقتی شما از این ابزارها استفاده می‌کنید، اطلاعات شخصی و فعالیت‌های شما در اختیار آن‌ها قرار می‌گیردف به طوری که به‌سادگی می‌توانند شما را ردیابی کنند. 

زمانی که از ابزارهای داخلی استفاده می‌کنید، اگر رایگان نباشد، شما مجبور به پرداخت وجه از طریق سامانه‌های بانکی هستید، این موضوع خودش موضوع امنیتی مهمی است، چرا که با این کار توسعه‌دهندگان این اپ‌ها به اطلاعات بانکی شما دسترسی پیدا می‌کنند. از طرفی آن‌ها یا کلا سرورهایی در ایران دارند، یا به واسطه سرورهایی که در خارج از ایران شما به آن‌ها متصل می‌شوید، اطلاعات شما به سرورهای داخل ایران برای آن‌ها ارسال می‌شود. آن‌ها با استفاده از وی‌.پی‌.انی که خودشان طراحی کرده‌اند یا با تزریق کد‌های مخرب به کد وی‌.پی‌.ان‌ها قادر به جمع‌اآوری کلیه اطلاعات شما و همچنین دنبال‌کردن فعالیت‌های شما خواهند بود. 

اما چگونه این ابزارها را شناسایی کنیم؟

بررسی ابزارهای داخلی اصلا کار آسانی نیست، اما اقداماتی که در راستای آن شما می‌توانید انجام دهید به شرح زیر است:

– بررسی اعتبار شرکت تولید‌کننده وی‌.پی‌.ان. حتما ببینید شرکت تولید‌کننده آن ابزار در دنیا معتبر باشد. بسیاری از ابزارهای داخلی با توجه به شرایط و نیاز به اطلاعات کاربران بسیار جدید هستند و اعتبار خاصی ندارند. همیشه ما توصیه کرده‌ایم از ابزارهایی استفاده کنید که شرکت‌های تولید‌کننده آن‌ها بسیار معتبر باشند. 

– به هیچ‌عنوان هیچ ابزاری را از داخل ایران خریداری نکنید. حتی اگر نیاز به نسخه تجاری ابزاری دارید، آن را به واسطه دوستان و آشنایان در خارج از ایران تهیه کنید. 

– موسسات و سازمان‌های معتبر که در حوزه‌ی تک فعالیت دارند را دنبال کنید. معمولا این سازمان‌ها به محض این که ابزار ناامن و داخلی را پیدا می‌کنند، سریع به کاربران برای حفظ حریم خصوصی‌شان اخطار می‌دهند. برای مثال ما در تواناتک در بخش «بشکن»، به صورت کامل روی ابزارهای رفع فیلترینگ تمرکز داریم و همواره ابزارهای امن برای شما معرفی می‌کنیم و اگر ابزار ناامن و داخلی هم پیدا کنیم، بی‌وقفه اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

– همواره سعی کنید وپی‌.ان‌.ها و ابزارها را تنها از منابع معتبر دریافت کنید. برای مثال، چندی پیش شرکت «بیت‌دیفندر» Bitdefender درباره وی‌.پی‌.ان 20Speed بررسی‌های لازم را کرده است، و به این نتیجه رسیده است که این ابزار می‌تواند یک ابزار داخلی باشد، چرا که اطلاعات شخصی کاربران و فعالیت‌ها واطلاعات آن‌ها را به سرور‌های داخل ایران ارسال کرده است. اگر از کاربران وی‌پی‌ان 20Speed هستید یا قبلا بوده‌اید، حتما رمزهای عبور شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌‌های خود را به‌سرعت عوض کنید و مطمئن شوید که تایید هویت دو‌مرحله‌ای برای حساب‌هایتان فعال است.