کنترل حساب «تلگرام» بهمن دارالشفایی توسط نیروهای امنیتی

بهمن دارالشفایی، روزنامه‌نگار سابق بی‌بی‌سی طی هفته گذشته بازداشت شد. اما آنچه دستگیری وی را با حاشیه‌های بیشتری همراه کرد تلاش نیروهای امنیتی برای چت با دیگر روزنامه‌نگاران از طریق حساب تلگرام وی بود. نیروهای امنیتی پس از بازداشت وی کنترل حساب او را در تلگرام در دست گرفتند.

فاطمه شمس، شاعر در حساب شخصی فیس‌بوکش از هک اکانت تلگرام وی پس از چت با حساب بهمن دارالشفایی خبر داد. وی در ادامه نوشت که نیروهای امنیتی در حال گفتگو با دوست دیگر پس از در اختیار گرفتن حساب کاربری تلگرام وی هستند. کارشناسان تک در حساب‌های توییتر به دوستان بهمن هشدار داده‌اند که هیچ‌گونه تماسی با تلگرام وی نداشته باشند. همچنین آنها توضیح داده‌اند که یک هفته پیش از بازداشت بهمن حساب فیس‌بوک وی نیز هک شده بود. برخی از دوستان بهمن تلاش کرده‌اند با ارتباط و ارسال اطلاعات در مورد بهمن دارالشفایی به تلگرام حساب وی را کلا مسدود کنند و بدین شکل از دسترسی به هیستوری چت وی جلوگیری کنند. در این باره وب‌سایت مادربرد می‌نویسد: «تلگرام علیرغم تماس‌های عمومی و خصوصی کارشناسان هیچ گونه پاسخی به آنها برای مسدود کردن حساب بهمن دارالشفایی نداده است.» امیر رشیدی طی گفتگو با این وب‌سایت توضیح داده است که معمولا فیس‌بوک، توییتر و گوگل حساب‌های افرادی که به دلایل امنیتی بازداشت می‌شوند را مسدود می‌کند. اما تلگرام در این زمینه همکاری خوبی ندارد.

امنیت تلگرام یکی از دغدغه‌های اصلی کارشناسان تک است. چرا که این اپلیکیشن ارتباطی حدود ۲۰ میلیون کاربر در ایران دارد اما شفافیت چندانی در عملکرد آن دیده نمی‌شود. همچنین سیستم رمزگذاری تلگرام نقص‌های اساسی دارد. نیما فاطمی در این باره می‌گوید:‌«تلگرام به شکلی باورنکردنی ناامن است. چت‌های آن رمزگذاری نمی‌شود مگر اینکه خود کاربران امکان-چت مخفی- را فعال سازند. و مشکل دیگر اینجا است که حتی وقتی چت‌ها امن است به دلیل استفاده از پروتکل رمزگذاری مشخصی امکان هک آنها راحت است.»

نیروهای امنیتی و هکرها معمولا از روش فیشینگ برای در اختیار گرفتن حساب کاربران استفاده می‌کنند. آنها پیام‌هایی جعلی به کاربران ارسال کرده و درخواست می‌کنند کدی را وارد کرده تا به گروهی مخفی برای چت بپوندند یا لینکی ارسال می‌کنند تا به گروهی دیگر وارد شوند. اما معمولا این پیام از حساب کاربری که قبلا هک شده است و در لیست دوستان فرد قرار دارد یا حساب جعلی که هکر به نام تلگرام ساخته است  ارسال می‌شود. روش فیشینگ برای هک کردن بسیاری از حساب‌های ایمیلی و پیام رسان استفاده می‌شود. راه‌های مختلفی برای مقابله با این روش وجود دارد اما اولین مورد اطمینان حاصل کردن از هویت طرف مقابل چت است. به کاربران توصیه می‌کنیم از هویت فرد و اینکه دوستتان است یا پیام از طرف اکانت رسمی تلگرام فرستاده شده است اطمینان حاصل کنید. اعتماد نکردن در این مسیر شما را در مقابل هک شدن تضمین می‌کند.

کاربران در تلگرام خود می‌توانند رمز عبور دو مرحله‌ای را فعال کنند که پیش از این در تواناتک آموزش داده‌ایم.

1345.jpg

همچنین اگر چت مهمی دارند از امکان «چت مخفی» بهره ببرند.

image-3.jpeg

راه آخر گذاشتن رمز برای ورود به اپلیکیشن تلگرام است.

145678.jpg

باید یادآور شد که روش استفاده شده برای هک حساب کاربری بهمن دارالشفایی پیش از این برای دیگر روزنامه‌نگار ایرانی یعنی عیسی سحرخیز نیز استفاده شده بود. نیروهای امنیتی با ضبط موبایل، کامپیوتر و لپ‌تاب حساب کاربری وی را در اختیار گرفتند.

عدم شفافیت تلگرام در خصوص همکاری با دولت ایران موضوعی حل نشده است. تلگرام هر گونه همکاری برای جاسوسی یا مسدودسازی حساب کاربران ایرانی را رد کرده است اما توضیح داده است که در خصوص بستن حساب‌ها و گروه‌های پورنوگرافی این همکاری را انجام می‌دهد.