Search

معرفی راه‌هایی برای حفاظت از امنیت دیجیتال

تواناتک: امنیت دیجیتال موضوع بسیار مهم و پر‌اهمیتی‌ست که نباید از آن غافل شد. با رعایت نکات زیر امنیت دیجیتالی خود را حفظ کنید. 

اولین و مهم‌ترین مورد در برقرار امنیت دیجیتال استفاده از فایروال و آنتی‌ویروس مناسب است. فایروال و آنتی‌ویروس می‌تواند جلوی برخی از تهدیدات در دنیای مجازی را بگیرد. تواناتک در این خصوص برای شما مطالب آموزشی را تهیه کرده است که با مراجعه به این مطالب می‌توانید فایروال مناسب و آنتی‌ویروس امنی بر روی سیستم خود نصب کنید: انتخاب، نصب و تنظیم فایروال و آنتی‌ویروس در ۵ قدم.

همیشه نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را از مراجعه رسمی، مورد اطمینان و امن دانلود کنید. در مورد دانلود نرم‌افزارهای رایگان، به سایتی که از آن می‌خواهید دانلود کنید توجه داشته باشید که سایت معتبر و امنی باشد. می‌توانید پیش از دانلود نرم‌افزار از سایت مورد نظر، در مورد امنیت سایت تحقیق کنید. برای دانلود اپلیکیشن‌ها در دستگاه‌های هوشمند حتما از مارکت‌های رسمی استفاده کنید. تواناتک دانلود از مارکت‌های غیررسمی را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کند.

سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای موجود در سیستم خود را به صورت مدام به‌روزرسانی کنید. اطمینان حاصل کنید که از نسخه‌ به‌روزشده استفاده می‌کند.

به هیچ‌عنوان گوشی خود را روت یا جیل‌بریک نکنید، چرا که این کار امنیت گوشی را پایین می‌آورد و شرایط را برای حمله‌های خرابکارها مهیاتر می‌کند؛ در حقیقت گوشی آسیب‌پذیرتر می‌شود.

در هنگام وب‌گردی و خرید آنلاین سعی کنید که از سایت‌های معروف و معتبر بازدید و خرید کنید. در هنگام خرید آنلاین به دلیل وارد کردن اطلاعات حساب بانکی خود، از امنیت وب‌سایت مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

یکی از موارد مهم در برقراری امنیت دیجیتال، گذاشتن رمز‌های عبور قوی و مناسب برای حساب‌های کاربری‌مان است. تواناتک همیشه به شما تاکید می‌کند که رمز‌های عبور قوی، طولانی و غیرمعمول انتخاب کنید. از به‌کار بردن رمزهای عبور تکراری اکیدا خوداری کنید. هرگز نام،‌ تاریخ تولد و یا آدرس خود را برای رمز‌عبور تعریف نکنید.

هرگز ایمیل و حساب‌های بانکی خود را از طریق کامپیوتر‌های عمومی چک نکنید.

از انتشار اطلاعات شخصی خود به صورت عمومی در شبکه‌های اجتماعی اکیدا خودداری کنید. اگر تمایل دارید در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات شخصی خود را قرار دهید، به‌گونه‌ای حساب کاربری خود را تنظیم کنید که تنها دوستان شما بتوانند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک است که ما در بسته آموزشی فیس‌بوک تواناتک در مورد کلیه تنظیمات آن برای شما توضیح داده‌ایم.

از انتشار عکس‌ها و ویدیو‌های شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی به صورت “Public” خودداری کنید. تنها به دوستان خود اجازه تماشای آن‌ها را بدهید.

تنظیمات شبکه‌های اجتماعی‌ای را که از آن‌ها استفاده می‌کنید به‌گونه‌ای تنظیم کنید که تنها دوستان شما بتوانند فعالیت‌های شما را ببینند.

زمانی‌که می‌خواهید اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری خود را در سایتی وارد کنید، حتما نسبت به امنیت سایت اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که آدرس سایت با “https” شروع شود و در کنار آن علامت قفل سبز رنگ است.

اگر در اینباکس ایمیل خود، ایمیل مشکوکی را دریافت کردید که فرستنده آن را نمی‌شناختید، اگر محتوای ایمیل حاوی لینک بود، از کلیک کردن بر روی آن خودداری کنید، چرا که بسیاری از این لینک‌ها مخرب هستند و سیستم شما را بعد از کلیک مورد حمله قرار می‌دهند و آلوده می‌کنند.

اگر پیام عجیب و مشکوکی از شخص ناشناسی دریافت کردید، به هیچ عنوان پاسخ ندهید.

به هیچ‌عنوان مشخصات حساب بانکی خود و همچنین رمز‌های عبور حساب‌های کاربری‌تان را در قالب پیام و یا ایمیل برای کسی ارسال نکنید. هر میزان هم که شخص دریافت‌کننده مورد اطمینان باشد، فراموش نکنید این ایمیل و یا پیام در اینباکس طرف مقابل باقی می‌ماند و اگر حساب او به هر دلیلی هک شود، هکرها به راحتی می‌توانند به حساب شما هم دسترسی پیدا کنند.

هرگز از ایمیل شخصی و اصلی خود که از آن برای کارهای مهم استفاده می‌کنید، برای باز کردن حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی و یا باز کردن اکانت در سایت‌های دیگر استفاده نکنید. بهتر است در کنار ایمیل اصلی خود، ایمیل دیگری را جهت انجام این امور داشته باشد.

پنجره‌های پاپ‌آپ را فقط و فقط ببندید. تواناتک در مورد نحوه متوقف کردن پاپ‌آپ‌ها برای شما این مطلب آموزشی را تهیه کرده است. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید پاپ‌آپ‌ها را متوقف کنید.

برای دستگاه‌های هوشمند و لپ‌تاپ خود رمز‌عبور تعریف کنید تا افراد غریبه امکان دسترسی به آن نداشته باشند. در دستگاه‌های هوشمند می‌توانید عکس‌ها، ویدیو‌ها و پیام‌ها را قفل‌گذاری کنید تا اگر گوشی شما به دست افراد ناشناس افتاد، امکان دسترسی به محتویات گوشی شما را نداشته باشند.

در هنگامی که از کامپیوترهای عمومی استفاده می‌کنید، پیش از اتمام کار خود از خروج حساب‌های کاربری خود اطمینان حاصل کنید.

در هنگام کار با گوشی و لپ‌تاپ در جاهای شلوغ و یا عمومی اگر می‌خواهید رمز عبور خود را وارد کنید، مواظب باشید تا کسی اطراف‌ شما نباشد که متوجه رمز عبور شما شود.

در هنگامی که به شبکه‌ وای‌فای عمومی متصل هستید، سعی کنید تراکنش مالی انجام ندهید. در هنگام اتصال به شبکه وای‌فای عمومی نکات مهمی را که در این مطلب آموزشی تواناتک برای شما گردآوری کرده است، رعایت کنید.

با رعایت نکات بالا امنیت دیجیتال خود را حفظ کنید.