۸ اقدام امنیتی قبل از تحویل لپ‌تاپ به بازجو

تواناتک: اگر از فعالان حقوق بشر و شبکه‌های اجتماعی هستید و احتمال دستگیری خود را می‌دهید یا نگران این هستید که اگر برای بازجویی احضار شوید، با ضبط دستگاه‌های هوشمندتان گرفتار خواهید شد، به نکات این مقاله دقت کنید. در ادامه به بررسی اقدامات امنیتی می‌پردازیم که قبل از تحویل لپ‌تاپ‌ به بازجو لازم است انجام دهید.

۱. پاکسازی لپ‌تاپ

فایل‌های مهم و حساس روی لپ‌تاپ خود را به روش درست و به صورت دائمی حذف کنید. شما می‌توانید با استفاده از برنامه CCleaner، فایل‌هایی را که پاک کرده‌اید، برای همیشه غیرقابل بازیافت کنید. روش ساده دیگری هم برای این کار وجود دارد، به این ترتیب که پس از پاکسازی فایل‌ها، به عنوان جایگزین، فایل‌های جعلی و بی‌مصرف کپی کنید و آن‌ها را هم حذف کنید. در این صورت اگر کسی تلاش به بازیابی اطلاعات شما کند، فایل‌های جعلی را خواهد یافت. در نهایت هم ویندوز سیستم خود را عوض کنید و پس از نصب ویندوز جدید، تمام درایو‌های موجود در آن را فرمت کنید.

۲. رمزگذاری فایل‌های مهم

تمام اطلاعات حساسی که روی سیستم خود دارید را ابتدا رمزگذاری کنید و سپس روی هارد اکسترنال ذخیره کنید. توصیه می‌کنیم این هارد را به افراد مورد اعتماد خود بسپارید و در خانه نگه‌داری نکنید. برای رمزگذاری فایل‌ها و اطلاعات خود می‌توانید مقاله «رمزگذاری فایل‌ها در ویندوز، مک، اندروید و آی‌او‌اس با AES Crypt» را در سایت تواناتک بخوانید.

۳. پاکسازی ایمیل‌‌ها

ایمیل خود را به طور کامل چک کنید. ایمیل‌های مهم با محتواهای حساس – که ممکن است روی پرونده شما اثرگذار باشند – را حتما پاک کنید. زمانی که ایمیل‌ها را از ایناکس پاک کردید، قسمت Trash را هم کاملا خالی کنید که دیگر مطمن شوید امکان بازگرداندن آن‌ها از Trash به اینباکس وجود ندارد. اگر فایل‌های مهم در ضمیمه ایمیل‌های خود دارید که نیاز دارید آن‌ها را داشته باشید، این فایل‌ها را ابتدا دانلود کنید و پس از رمزگذاری، در یک فضاهای امن ذخیره کنید.

۴. حذف حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی  

با توجه به شبکه اجتماعی که در آن فعالیت داشتید، به آن مراجعه کنید، اگر اطلاعات مهمی در آن دارید، آن‌ها را ذخیره کنید. اگر می‌خواهید امن‌تر عمل کنید، توصیه می‌کنیم حساب کاربریتان را برای همیشه پاک کنید، به معنی حذف دائم، نه غیرفعال‌کردن موقت. چرا که اگر حساب خود را غیرفعال کنید، آن‌ها می‌توانند شما را مجبور کنند که اطلاعات حساب خود را وارد کنید و آن را دوباره فعال کنید اما با حذف دائم آن امکان دسترسی به حساب شما به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت. 

۵. لاگ‌اوت‌کردن از حساب‌‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید هر کدام از حساب‌های کاربری خود را پاک کنید، توصیه می‌کنیم تنظیمات امنیتی را برای آن‌ اعمال کنید و اطلاعات و تاریخچه چت‌های خود را پاک کنید. 

تمام حساب‌های کاربری که توسط لپ‌تاپ خود به آن‌ها دسترسی داشتید را لاگ‌اوت کنید و مطمئن شوید که نام کاربری و رمز ورود شما به صورت اتوماتیک در صفحه لاگ‌این یا در مرورگرتان ذخیره نشده باشد، در غیر این صورت افراد ناشناس با دسترسی به سیستم شما تنها با کلیک‌ روی گزینه لاگ‌این، می‌توانند وارد حساب‌های کاربری شما شوند. 

همچنین اگر تمایل ندارید حساب‌ شبکه‌های اجتماعی خود را به صورت کامل حذف کنید، بهتر است کد‌های پشتیبانی همه شبکه‌های اجتماعی‌ خود را در فضایی بسیار امن نگه دارید، تا اگر در آینده مشکلی در دسترسی به حساب‌هایتان ایجاد شد، با این کدها بتوانید به حساب‌ها دسترسی داشته باشید. می‌توانید پسورد حساب‌های خود را هم به شخص مورد اعتمادی بسپارید تا در صورت دستگیری شما، اقدام فوری به حذف دائمی آن‌ها کند. 

۶. پاکسازی تلگرام (حذف کانال‌ها، گروها، حافظه‌ موقت و تاریخچه‌ چت‌ها)

اگر در تلگرام فعالیت داشتید، در گام نخست از گروه‌ها و کانال‌هایی که در آن فعالیت داشتید، خارج شوید. اگر خودتان مدیر کانال یا گروهی هستید، توصیه می‌کنیم برای امنیت بیش‌تر آن را حذف کنید. در صورتی که تمایل به حذف آن ندارید، شخص دیگری را مدیر کانال یا گروه کنید و خودتان از آن خارج شوید. پس از آن، تاریخچه چت‌های حساس خود را پاک کنید. برای تلگرام با توجه به حساسیتی که حکومت دارد، توصیه می‌کنیم حتما حساب اصلی خود را به‌کل پاک کنید و با یک شماره موقت یک حساب تلگرام جدید باز کنید. 

۷. پاکسازی اینستاگرام (حذف پست‌‌ها و استوری‌ها، دنبال‌کننده‌ها و صفحاتی که خود دنبال می‌کنید و تاریخچه‌ چت‌ها)

اگر در اینستاگرام فعالیت داشتید، در گام نخست عکس‌ها و پست‌های حساس خود را پاک کنید. اگر افراد حساسیت‌برانگیزی جزو دنبال‌کننده‌های شما هستند یا خود شما آن‌ها را دنبال می‌کنید، آن‌ها را unfollow و ‌Remove کنید. در نهایت هم سعی کنید یک صفحه عادی با چند پست معمولی داشته باشید و چت‌های خصوصی اینستاگرام را پاک کنید. این توصیه‌ها برای زمانی است که نمی‌خواهید اکانت خود را به صورت دائم حذف کنید. اما باز هم توصیه ما به شما حذف دائم احساب اینستاگرام است. 

۸. پاکسازی فیس‌بوک (حذف پست‌‌ها، دوستان و تاریخچه‌ چت‌ها )

در فیس‌بوک هم پس از ذخیره اطلاعات مهم خود، افراد مهمی که در لیست دوستان خود دارید را unfriend کنید، پست‌های مهم و حساس را تک‌تک چک کنید و حذف کنید. فراموش نکنید حتما در قسمت پیام‌های فیس‌بوک، تاریخچه چت‌ها را پاک کنید. درباره فیس‌بوک‌ هم توصیه می‌کنیم حساب خود را به صورت دائم حذف کنید.