رعایت نکات مهم در هنگام استفاده از وای‌فای عمومی

تواناتک: این‌روزها بسیاری از مکان‌های عمومی همچون رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز خرید وغیره دارای اینترنت وای‌فای عمومی هستند و شما به‌سادگی و گاهی بدون نیاز به وارد کردن رمزعبور، به اینترنت مراکز عمومی متصل می‌شوید. اما نباید از خطرات احتمالی از استفاده از اینترنت وای‌فای عمومی هم غافل باشید، ممکن است در هنگام استفاده از این نوع اینترنت، هکرها به سیستم شما نفوذ کنند و اطلاعات شخصی شما را به سرقت ببرند. در این مقاله آموزشی می‌خواهیم در مورد موارد مهمی که با رعایت آن‌ها می‌توانید احتمال مشکل را پایین بیاورید، صحبت کنیم. شما با رعایت موارد زیر می‌توانید امنیت خود را در هنگام استفاده از شبکه وای‌فای عمومی بالا ببرید.

 

غیرفعال کردن گزینه “Sharing”: هر گاه به شبکه‌های وای‌فای عمومی و رایگان متصل شدید، فولدرهایی که به اشتراک گذاشتید را از حالت “Share” خارج کنید چون به محض این‌که شما وارد شبکه‌ای می‌شوید به صورت خودکار فولدرهای “Share” شده شما و همچنین تمام اطلاعات آن فولدرها به اشتراک با افرادی که در آن شبکه هستند، گذاشته می‌شود (البته برای وارد شدن به فولدرهای کامپیوتر نیاز به وارد کردن یوزرنیم و پسورد سیستم شما وجود دارد.)

برای غیر فعال کردن گزینه “Sharing” با سيستم عامل ويندوز، کافي است به “control Panel”، بخش “Network and Sharing Center” بروید و سپس از منوي سمت راست اين بخش، گزينه “change advance sharing setting” را انتخاب کنید. در صفحه باز شده در بخش “Public”، تمام “item”هاي اين بخش را “Turn off” کنید. اگر از “Macbook” استفاده مي‌کنید به قسمت “System Performance” و سپس بخش “Sharing” بروید و تمام گزينه‌ها را بررسي کنيد که تيک نخورده باشند.

استفاده از وی‌پی‌ان (VPN): بهتر است در مواقعی که به وای‌فای عمومی متصل می‌شوید، از وی‌پی‌ان استفاده کنید، چرا که ترافیک مصرفی شما از یک مسیر امن هدایت می‌شود. بنابراین استفاده از “VPN” براي حفاظت اطلاعات شما ضروری‌ست.

از اتصال به شبکه‌های ناشناس خودکاری کنید: چرا که بسیاری از هکرها اقدام به ایجاد شبکه‌های وای‌فای عمومی جعلی می‌کنند و اگر شما حواستان نباشد که به چه شبکه‌‌ای متصل شدید، و به شبکه‌های جعلی متصل شده باشید، امنیت سیستم شما به خطر خواهد افتاد. پس دقت کنید که به شبکه‌های وای‌فای عمومی ناشناس متصل نشوید، اگر در فرودگاه هستید، حتما مطمئن شوید، به شبکه وای‌فای فرودگاه متصل هستید.

زمانی که قصد اتصال به اینترنت را ندارید، وای‌فای خود را خاموش کنید: وقتی وای‌فای دستگاه شما همیشه روشن است، بدون این‌که خودتان متوجه باشید، به شبکه‌های وای‌فای‌ عمومی بدون پسورد متصل می‌شوید که این موضوع امنیت شما را می‌تواند به خطر بیاندازد. پس به دستگاه خود اجازه ندهید که به طور خودکار به شبکه‌های وای‌فای عمومی بدون پسورد متصل شود. این کار باعث می‌شود تا هم امنیت داده‌های شما حفظ شود، و هم مصرف باتری شما کاهش پیدا کند.

از فعال بودن فایروال خود مطمئن باشید: در مواقعی که قصد اتصال به شبکه‌های وای‌فای عمومی دارید، از فعال بودن فایروال خود مطمئن باشید. چرا که  فایروال تمام ترافیک‌های ورودی به سیستم و خروجی از آن را بررسی می‌کند و به شما در حفظ امنیت کامل سیستمتان کمک می‌کند.

تواناتک توصیه می‌کند که  فایروال خود ویندوز را فعال کنید و از آن استفاده کنید. برای فعال کردن فایروال در سیستم‌هایی با سیستم عامل “Windows” به “Control Panel” بروید و سپس بر روی گزینه Windows Firewall کلیک کنید. حالا به بخش “Turn Windows Firewall off or on” بروید و تیک “Turn on” را برای هر دو بخش بزنید. اگر سیستم‌عامل شما “Mac” است به بخش “System Preferences” بروید سپس به بخش “Security and Policy” رفته، بر روی زبانه “Firewall” کلیک کرده و سپس تیک “Turn on Firewall” را بزنید.

آنتی‌ویروس: ما همیشه توصیه می‌کنیم که آنتی‌ویروس مناسبی را بر روی سیستم‌عامل دستگاه خود نصب کنید و نسبت به به‌روزرسانی آن اطمینان حاصل کنید. در مواقعی هم که قصد اتصال به شبکه وای‌فای عمومی دارید، مطمئن شوید که آنتی‌ویروس سیستم شما فعال است. هرچند که حتی یک آنتی‌ویروس به‌روزشده نیز ممکن است نتواند تمام فعالیت‌های غیرمجاز را شناسایی کند، اما باز هم استفاده از آن راهی بسیار خوب برای محافظت در برابر حملات است. تواناتک به شما استفاده از آنتی‌ویروس “Avast” را پیشنهاد می‌کند.

استفاده از”HTTPS”:  وقتی از شبکه وای‌فای عمومی استفاده می‌کنید، مطمئن باشید برای ورود به سایت‌های مورد نظرتان از “HTTPS” استفاده می‌کنید. چرا که استفاده از پروتکل https”” باعث می‌شود که امکان دسترسی شخص سوم به اطلاعات شما مسدود شود و شما با خیال راحت به انتقال اطلاعات خود بپردازید.

استفاده از افزونه “HTTPS Everywhere” در مرورگر‌های گوگل‌کروم، فایرفاکس، اپرا: این افزونه دسترسي امن به اينترنت را ممکن مي‌کند و توصیه می‌کنیم که بر روی مرورگری که با آن وب‌گردی می‌کنید، حتما این افزونه را نصب کنید. اين افزونه به صورت پيش‌فرض اتصال امن به ياهو، آمازون و چند سايت ديگر را ممکن مي‌کند و شما مي‌توانيد ديگر وب‌سایت‌ها را به‌صورت دستي اضافه کنيد.

 

تواناتک همیشه به شما توصیه می‌کند تنها هنگامی که کار بسیار ضروری دارید، به شبکه‌های وای‌فای عمومی متصل شوید، و در هنگام استفاده از شبکه‌های وای‌فای عمومی از انتقال داده‌های مهم خودداری کنید. این روزها هکر‌ها و نفوذ‌گرهای زیادی از شبکه‌های وای‌فای عمومی برای سرقت اطلاعات استفاده می‌کنند پس به شما توصیه می‌کنیم که در عدم دسترسی به شبکه‌های اینترنت خانگی و شبکه‌های تلفن همراه با رعایت نکات بالا از اینترنت وای‌فای عمومی استفاده کنید.