Search

امنیت مودم در شبکه وای‌فای خانگی

تواناتک: برای تنظیمات شبکه Wi-Fi خانگی نیاز به تنظیمات درست و مناسب مودم است. در حقیقت شما از طریق تنظیمات مودم امکان امن‌کردن شبکه‌ وای‌فای خانگی را دارید. در ادامه به نحوه  تغییر نام شبکه وای‌فای، رمزعبور و بررسی سطح امنیت آن می‌پردازیم.

چگونه وارد تنظیمات مودم شویم؟ 

عبارت cmd را در  سرچ‌بار ویندوز جستجو کنید و Command Center را باز کنید و عبارت ipconfig را تایپ کنید و اینتر را بزنید. آدرس آی‌.پی، که مقابل Default Gateway می‌بینید، آدرس آی‌.پی مودم شماست. 

از این دو مسیر هم می‌توانید به آی‌.پی آدرس مودم دسترسی پیدا کنید: 

ویندوز ۱۰ 

settings > Network & Internet > Status > View hardware and connection properties

ویندوز ۱۱

Settings > Network & internet > Advanced network settings > Hardware and connection properties.

 

حالا در مرورگر خود در قسمت آدرس‌بار آدرس‌آی‌.پی را تایپ کنید. از شما می‌خواهد یوزرنیم و پسورد مودم را وارد کنید. اگر آن را از حالت پیش‌فرض عوض نکردید، معمولا یوزرنیم ادمین است و برای دریافت پسورد پیش‌فرض می‌توانید به این لینک بروید، شرکت سازنده مودم را وارد کنید و سپس پسورد پیش‌فرض را دریافت کنید. بعد از ورود مشخصات حساب مودم وارد تنظیمات مودم می‌شوید. 

چگونه یوزرنیم و رمز عبور مودم را عوض کنیم؟ 

اگر چنانچه نام کاربری و رمز عبور روتر شما هنوز به تنظیمات پیش‌فرض است، برای امنیت بیشتر باید آن‌ را تغییر دهید. گزینه Set Password را به طور معمول در قسمت مدیریت  یا Administration پیدا کنید. در مرحله بعد رمز عبور کنونی روتر را وارد کنید. سپس از شما خواسته می‌شود تا یک رمز عبور جدید وارد کنید.

هنگام ایجاد رمز عبور جدید، بهتر است به توصیه‌های معمول برای ایجاد یک رمز عبور امن توجه کنید، به طوری که بسیار پیچیده نباشد تا بتوانید آن را  به خاطر بسپارید، اما به اندازه کافی پیچیده باشد که به‌راحتی حدس زده نشود. استفاده از یک عبارت عبور با ترکیبی از کلمات آسان به یاد ماندن نیز یک گزینه خوب است.

با این اقدامات، در قسمت Wireless Settings این امکان را دارید که اسم شبکه وای‌فای خانگی یا SSID را عوض کنید. در نهایت در بخش Security گزینه‌ WPA2-PSK [AES]  را انتخاب کنید. روترهای جدیدتر گزینه امنیتی WPA 3 را دارند که بیش‌تر امنیت را فراهم می‌کند.