در صورت فراموش‌کردن رمز عبور تلگرام چه کار کنیم؟

اگر در تلگرام حساب کاربری دارید و رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید این مقاله آموزشی را حتما بخوانید و از دست ندهید.

قابلیت امنیتی تایید هویت دو مرحله‌ای در تلگرام به شما کمک می‌کند حساب خود را امن‌تر کنید و جلوی دسترسی افراد غیرمجاز به اکانت تلگرام‌تان را بگیرید. ویژگی تایید دومرحله‌ای کمک می‌کند جدا از کد تاییدی که برای ورود به اکانت‌تان نیاز دارید (یعنی کدی که برای شما ارسال می‌شود)، یک رمز عبور دیگر هم روی اکانت خود قرار بدهید.

 درست است که قراردادن رمز عبور روی اکانت تلگرام و استفاده از تایید دو مرحله ای خوب است، اما اگر این رمز را فراموش کنید ممکن است برای بازیابی آن کمی دچار دردسر شوید یا تمام اطلاعات اکانتان را از دست بدهید.

اگر این اتفاق افتاد می‌توانید با استفاده از ایمیلی که هنگام فعال‌کردن تایید دو مرحله‌ای وارد کرده‌اید اکانت‌تان را بازیابی کنید، ولی اگر به ایمیل ریکاوری دسترسی نداشته باشید باید اکانت را ریست کنید. در این صورت تمام اطلاعات‌تان در تلگرام از بین می‌رود و انگار برای نخستین بار است که در تلگرام اکانت می‌سازید!

 روش اول ساده است، چون به ایمیل ریکاوری دسترسی دارید:

در صفحه‌ای که از شما رمز عبور می‌خواهد، گزینه «Forget Password» را انتخاب و ایمیل خودتان را وارد کنید. بعد از مراجعه به ایمیل‌تان و دریافت کد، در تلگرام کد تایید را وارد و اکانت‌تان را بازیابی کنید.

 اما در روش دوم متاسفانه محبورید اکانت خودتان را ریست کنید. چون یا فراموش کرده‌اید چه ایمیلی را برای ریکاوری وارد کرده‌اید یا اصلا به ایمیل ریکاوری دسترسی ندارید. در این روش البته باید ۷ روز منتظر بمانید تا اکانت شما ریست شود.

ابتدا تلگرام خود را باز و طبق معمول شماره تلفن‌تان را وارد کنید. منتظر باشید کد تایید از طریق اس‌ام‌اس برای شما ارسال شود.

پس از واردکردن کد تایید، باید رمز عبور دو مرحله‌ای را وارد کنید.

در مرحله بعد، چون رمز را فراموش کرده‌اید، گزینه «Forget Password»، به معنی فراموش‌کردن رمز، را لمس کنید.

در صفحه بعد روی نوشته‌های آبی رنگ (Having trouble accessing your email…) که در تصویر مشخص است ضربه بزنید.

پس از نمایش پیغام «Your remaininig options are euther to remember your password or to reset your account» روی OK ضربه بزنید.

حالا گزینه قرمز رنگ «Reset Account» را لمس کنید.

بعد یک پیام نمایش داده می‌شود که یادآوری می‌کند اگر اکانت خود را ریست کنید تمام اطلاعات موجود در آن از بین می‌رود. ناچارید برای دسترسی دوباره به حساب تلگرامتان، از اطلاعات‌تان صرف نظر و اکانت را ریست کنید. پس، OK را لمس کنید.

 حالا پیام ریست اکانت برای شما نمایش داده می‌شود و باید روی OK ضربه بزنید.

 کار تمام است و اکانت شما پس از ۷ روز ریست خواهد شد!

شاید بپرسید که دلیل ریست‌شدن اکانت پس از ۷ روز چیست. چون هنگام فعال‌کردن تایید هویت دو مرحله‌ای، ایمیل ریکاوری داده‌اید، تلگرام احتمال می‌دهد اکانت شما هک شده باشد و هکرها درخواست کرده باشند حسابتان ریست شود. پس در این صورت، تلگرام ۷ روز به شما، یعنی صاحب اصلی حساب، فرصت می‌دهد تا وارد اکانتتان شوید و از ریست‌شدن آن جلوگیری کنید.

 همچنین اگر شخصی غیرمجاز بخواهد اکانت شما را ریست کند، با کلیک روی لینکی که تلگرام برای شما ارسال می‌کند، می‌توانید از ریست جلوگیری کنید.

پس اگر با مشکل فراموش‌کردن رمز تایید هویت دو مرحله‌ای در تلگرام مواجه شدید، بسته به شرایط دسترسی‌تان به ایمیل ریکاوری، با یکی از دو روش بالا به سادگی می‌توانید این مشکل را حل کنید.

بسته آموزشی تلگرام را از این لینک دریافت کنید.