وب‌گردی امن و دورزدن فیلترینگ با مرورگر تور 

تواناتک: تور (Tor) ابزار بسیار امنی ست که با ناشناس نگه‌داشتن آدرس آی‌پی شما در فضای مجازی، به حفظ حریم خصوصی‌‌تان کمک می‌کند. برای مثال زمانی که از تور استفاده می‌کنید کسی متوجه نمی‌شود از چه سایت‌هایی بازدید کرده‌اید. در ادامه درباره هر آنچه که باید درباره این مرورگر امن بدانید می‌گوییم. 

تور، ابزار متن‌بازی است که علاوه بر کمک به حفظ حریم خصوصی، به شما امکان دسترسی به منابع فیلترشده را نیز می‌دهد. این ابزار اطلاعات و مبدا رفت‌و‌آمد شما را ناشناس نگه می‌دارد و همه چیز را بین شما و شبکه‌ تور رمزگذاری می‌کند. همچنین این رمزگذاری در داخل شبکه‌ نیز اتفاق می‌افتد اما توجه داشته باشید که این ابزار قابلیت رمزگذاری اطلاعات بین شبکه‌ تور و مقصد نهایی را ندارد. 

قابلیت‌های امنیتی تور:

مخفی‌کردن سایت‌هایی که مشاهده کرده‌اید
محافظت از پیام‌هایی که از طریق نرم‌افزارهای پیام‌رسان ارسال یا دریافت کرده‌اید
مخفی‌کردن اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری مختلف
مخفی‌نگه‌داشتن موارد جستجو 
استفاده از پروتکل‌های امنیتی مناسب 

مرورگر تور برای سیستم‌ عامل‌های متفاوت از جمله ویندوز، اندروید، مک‌.او.اس و لینوکس به‌ صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. در این لینک می‌توانید نسخه مورد نظر خود را دانلود کنید. 

استفاده از مرورگر تور در سیستم‌عامل‌های مختلف آسان است. کافی ست این نرم‌افزار را دانلود و اجرا کنید. در ویندوز و مک، روی گزینه connect بزنید تا مرورگر تور فعال شود، سپس با خیال راحت به فعالیت در فضای مجازی بپردازید. توصیه می‌کنیم برای اینکه همواره به طور خودکار به شبکه تور متصل شوید، تیک گزینه Always connect automatically را حتما فعال کنید. زمانی که با موفقیت به تور وصل شوید، این پنجره را خواهید دید. 

اگر تور در کشور شما مسدود است و امکان اتصال ندارید، طبق عکس زیر در پنجره، وارد تب Connection Assist شوید. در این صورت معمولا لوکیشن شما به صورت اتوماتیک جستجو می‌شود. اگر نشد از لیست موجود، آن را انتخاب کنید و گزینه Try a Bridge را انتخاب کنید و از این پل برای اتصال استفاده کنید.

اگر با این روش هم موفق نشدید به تور متصل شوید، طبق عکس زیر وارد تنظیمات این ابزار شوید، به قسمت کانکشن بروید، گزینه Choose from one of Tor Browser built-in Bridge را روی OBFS4 تنظیم کنید و اوکی را انتخاب کنید. در همین پنجره کانکشن نیز به شما نشان می‌دهد که تور متصل است یا خیر. 

استفاده از تور در نسخه اندروید نیز به همین شکل است. کافی ست اپ را از گوگل‌پلی یا سایت رسمی تور دانلود و نصب کنید. پس از اجرای این مرورگر، روی Connect بزنید تا به شبکه تور وصل شوید.

 

اگر در کشوری هستید که اتصال تور مسدود است، وارد تنظیمات شوید، در بخش Config Bridge گزینه Use a Bridge را فعال کنید و پل obfs4 را انتخاب کنید تا به شبکه تور متصل شوید. 

 

 

گزینه Provide a Bridge I know هم برای مواقعی است که شما مشخصات یکی از پل‌ها را دارید و می‌خواهید به آن متصل شوید و از آن استفاده کنید.