Search

نشانه‌های آلودگی سیستم به ویروس یا بدافزار

تواناتک: هیچ‌ ابزار امنیتی نمی‌تواند به شما ضمانت ۱۰۰٪ برای امنیت سیستم‌تان بدهد، پس ممکن است با وجود داشتن آنتی‌ویروس و آنتی‌مالور، باز هم دستگاه شما آلوده به ویروس یا بدافزار شود. بهتر است اگر متوجه شدید که سیستم شما نشانه‌های مشکوکی دارد، حتما اقدامات امنیتی لازم را انجام دهید. در این مقاله نشانه‌های آلوده‌بودن سیستم به ویروس یا بدافزار را بررسی می‌کنیم و راه‌حل‌هایی را برای این مشکل پیشنهاد می‌کنیم.

کند‌شدن عملکرد سیستم

هر سیستم کاربری با گذشت زمان، شروع به کند‌شدن می‌کند. این می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند حافظه‌ی پر، اجرا یا به‌روزرسانی ابزارها در پس‌زمینه یا اینکه سیستم خنک‌کننده دستگاه، به‌سادگی با گرد‌و‌غبار مسدود ‌شده باشد. اما کند‌شدن سیستم شما می‌تواند نشانه‌ای از کدهای مخرب در حال اجرا روی دستگاه نیز باشد. پس اگر دستگاه‌تان از حالت معمول کند‌تر شده است، عوامل اشاره‌شده را بررسی کنید و مطمئن شوید که دلیل این کند‌شدن اجرای کد‌های مخرب در سیستم شما نیست. 

پنجره‌های پاپ‌آپ

ممکن است به صورن ناگهانی پنجره‌های برای شما حین کار با سیستم باز شود، مبنی بر نیاز به‌روزرسانی ابزارها، یا پیام اینکه باتری سیستم شما در شرف تمام‌شدن است؛ این پنجره‌ها عادی هستند، اما اگر  ناگهان پنجره‌هایی ناخواسته با تبلیغات یا درخواست تایید رمز عبور ظاهر شوند، عادی نیست و می‌تواند نشانه‌ای از آلوده‌بودن سیستم باشد. 

رفتار مشکوک مرورگر

گاهی اوقات رفتار نادرست مرورگر می‌تواند به عنوان شواهدی از یک حمله باشد. باز‌شدن پنجره‌های مرورگر که حاوی تبلیغات هستند، می‌تواند نشانه‌های بدافزار از نوع ابزارهای تبلیغاتی باشد. کند‌شدن بی‌دلیل مرورگر و تغییر مسیر آدرس‌هایی که وارد می‌کنیم نیز می‌تواند از دیگر نشانه‌های آلوده‌شدن سیستم باشد. 

عدم دسترسی به فایل‌ها و فولدرها 

اگر به طور عادی به فایل‌ها و فولدرهایی دسترسی داشتید و بدون مشکل می‌توانستید آن‌ها را باز کنید اما ناگهان متوجه شوید که آن‌ها به صورت اتوماتیک حذف شده‌اند یا امکان بازکردن‌شان را ندارید، می‌تواند نشانه‌ای از آلوده‌بودن سیستم شما باشد. ممکن است توسط باج‌افزار رمزگذاری‌شده باشد یا توسط یک پاک‌کننده، پاک‌ شده باشد.

ظاهرشدن فایل‌ها یا برنامه‌های ناآشنا

اگر بدون نصب‌کردن نرم‌افزار جدید یا به‌روزرسانی ابزاری، متوجه وجود برنامه‌ جدید، فایل‌های ناآشنا و پلاگین‌ها روی سیستم خود شدید، حتما در اسرع وقت بدون باز‌کردن آن، از طریق تنظیمات در ویندوز آن‌ها را حذف کنید. 

همان‌طور که اشاره کردیم این نشانه‌ها می‌تواند نشانه‌های آلوده‌بودن سیستم شما به ویروس و بد‌افزارها باشد، اگر این نشانه‌ها را در سیستم دیدید، با ابزارهای امنیتی مناسب، سیستم خود را اسکن کنید و مطمئن بشوید در نتیجه اسکن چیزی یافت نشده باشد. بهتر است روی سیستم خود ابزارهای امنیتی مناسب چون آنتی‌ویروس و آنتی‌مالور – تروجان داشته باشید و آن‌ها را به‌روز نگه‌ دارید. 

در پایان توصیه می‌کنیم همیشه مطمئن باشید سیستم‌عامل سیستم‌تان به‌روز است و همه ابزارهایی که نیاز به‌روزرسانی دارند، به‌روزرسانی شده‌اند. همچنین فراموش نکنید که به هیچ‌عنوان ابزارهای کرک‌شده روی سیستم خود نصب نکنید.