Search

چرا نباید در روزهای اعتراضات از برخی وی‌.پی‌.ان‌ها استفاده کنیم؟

تواناتک: این روزها که وضعیت اختلالات اینترنت در ایران بسیار شدیدتر شده و سرعت آن بسیار پایین است، بدون شک وی‌.پی‌.ان‌ها کارایی مناسبی ندارند یا بهتر بگوییم بسیاری از آن‌ها وصل نمی‌شوند. اما در این میان یک‌سری از ابزارها خیلی خوب کار می‌کنند. اما مسئله این است که باید در استفاده از آن‌ها حساسیت ویژه‌ای به خرج دهیم و از هر وی‌.پی‌.انی استفاده نکنیم.

در ادامه به این می‌پردازیم که چرا نباید از برخی این ابزارها استفاده کنیم. 

در روزهای اعتراضات و خیزش سراسری در ایران وی‌.پی‌.ان‌هایی که امکان اتصال و کارایی مناسبی دارند، اغلب ابزارهای نامعتبری هستند که ما اصلا استفاده از آن‌ها را توصیه نمی‌کنیم. اما چرا این ابزارها را نامعتبر خطاب می‌کنیم؟

این ابزار‌ها اغلب از طرف شرکت‌های نامعتبر تولید می‌شوند. برای مثال هیچ اطلاعات معتبری درباره شرکت تولیدکننده آن‌ها در جستجوها پیدا نمی‌شود، مانند سایت رسمی شرکت، آدرس و مشخصات مربوط به آن. 

در ضمن اگر توجه کرده باشید زمانی این ابزارها را نصب می‌کنیم، اجازه دسترسی به قسمت‌های نامربوط گوشی‌ را می‌خواهد که این خود مشکوک است و نشان از این است که ابزارهای این‌چنینی می‌توانند حاوی بدافزار باشند و ضمن دسترسی به بخش‌های مختلف دستگاه، فعالیت‌های شما را هم در اینترنت دنبال کنند. مورد دیگر این‌که حتی زمانی هم که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، در پیش‌زمینه قادر به جاسوسی خواهند بود. این در حالی است که وی‌.پی‌.ان‌های معتبر تنها درخواست دسترسی به وی‌.پی‌.ان و شبکه را می‌دهند. 

این ابزارهای نامعتبر همچنین درباره امنیت‌ و حریم‌ خصوصی، اطلاعات دقیق و شفافی را منتشر نمی‌کنند. برای مثال فقط اشاره می‌کنند که از سیستم رمزگذاری استفاده می‌کنند و اصلا اطلاعات بیش‌تر و شفاف‌تری در این باره اعلام نمی‌کنند. از طرفی اصلا مشخص نمی‌کنند که چه اطلاعاتی از کاربران روی سرورهای خود ذخیره می‌کنند. 

کارشناسان تواناتک به هیچ‌ عنوان استفاده از وی‌.پی‌.ان‌های نامعتبر را برای شما – مخصوصا اگر از معترضان و فعالان هستید _ توصیه نمی‌کنند. ما به صورت مدام در شبکه‌های اجتماعی تواناتک ابزارهای نامعتبر، که استفاده از آن‌ها حریم خصوصی شما را به خطر می‌اندازد را معرفی می‌کنیم و نسبت به استفاده از آن‌ها اخطار می‌دهیم. 

اگر از این ابزارها تاکنون استفاده می‌کردید، همین الان اپ را به صورت کامل از دستگاه خود حذف کنید.