Search

چرا باید از وی‌پی‌ان استفاده کنیم؟

تواناتک: بسیاری از کاربران از وی‌پی‌ان تنها برای عبور از فیلترتینگ استفاده می‌کند، در حالی که وی‌پی‌ان تنها برای دور زدن فیلترینگ و دسترسی به سایت‌های فیلترشده نیست. وی‌پی‌ان اتصال شما را با ساختن یک شبکه خصوصی مجازی، امن می‌کند. در این مقاله آموزشی به بررسی لزوم استفاده از وی‌پی‌ان می‌پردازیم.

در دنیای مجازی به هیچ عنوان نباید از امنیت خود غافل شوید. باید همیشه راه را برای ورود افراد ناشناس و هکرها به حریم خصوصی خود مسدود کنید.

وی‌پی‌ان‌ با ساختن یک شبکه خصوص مجازی، اتصال شما را امن می‌کند. در حقیقت شما را به شبکه نا‌امن اینترنت وصل نمی‌کند، بلکه به یک شبکه خصوصی اینترنت که محدود به خودتان است، متصل می‌کند. وی‌پی‌ان‌ها معمولا آی‌پی‌ آدرس شما را عوض می‌کند، و یک آی‌پی‌ آدرس تصادفی به جایی که شما متعلق به آن نیستید، برای شما انتخاب می‌کنند. وی‌پی‌ان امنیت شما را در دنیای دیجیتالی بسیار بالا می‌برد.

وی‌پی‌ان مزایای زیادی دارد. شما وقتی از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید، به سرور‌هایی به‌جز کشور محل زندگی خود متصل می‌شوید، که پس از به سادگی می‌توانید به سایت‌هایی که در کشور شما مسدود هستند، دسترسی پیدا کنید. از دیگر مزایای اتصال به وی‌پی‌ان، رمزگذاری ترافیک مصرفی شما است. در این صورت امکان اینکه کسی شما را در دنیای مجازی ردیابی کند، غیرممکن است و امنیت شما در دنیای مجازی با استفاده از وی‌پی‌ان بسیار بالا می‌رود.

درست است که وی‌پی‌ان ترافیک مصرفی شما را رمزگذاری می‌کند، اما نباید فراموش کرد که با اتصال به وی‌پی‌ان اطلاعات شما و سوابق وب‌گردی‌تان به جای این که توسط ISP قابل ردیابی باشد، توسط سازنده وی‌پی‌ان قابل دسترسی خواهد بود. بنابراین باید همیشه از وی‌پی‌ان‌هایی استفاده کنید که به آنها اعتماد داشته باشید، و امن باشند.

از طرف دیگر استفاده از وی‌پی‌ان سرعت دانلود و آپلود را کاهش می‌دهد. این مورد به این دلیل است که شما با استفاده از وی‌پی‌ان به جای اینکه به طور مستقیم به شبکه اینترنت متصل شوید، از یک رابط که همان وی‌پی‌ان است استفاده می‌کنید و به همین خاطر سرعت انتقال داده‌ها کاهش می‌یابد. البته این مورد به کیفیت وی‌پی‌ان شما و سرورهای اتصالی آن هم بستگی خواهد داشت.

پیدا کردن وی‌پی‌ان امن کار ساده‌ای نیست.همان‌طور که در بالا گفتیم هنگامی که شما از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید، تمامی اطلاعات و داده‌های خود را در اختیار ارایه دهنده سرویس وی‌پی‌ان قرار می‌دهید و به همین دلیل هم باید به دنبال سرویس وی‌پی‌ان امن باشید. ما در بشکن به شما همه فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌های امن را به شما معرفی می‌کنیم. شما با ارسال یک ایمیل رایگان به آدرس beshkan@tavaana.org می‌توانید آخرین نسخه از فیلترشکن‌های رایگان و امن را دریافت نمایید. راه‌دیگری هم برای دریافت فیلترشکن‌ها، موجود است، شما می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام بشکن، لینک دانلود کلیه فیلترشکن‌ها را دریافت نمایید.

ما به شما توصیه می‌کنیم، اگر در دنیای مجازی فعالیت‌های خاصی انجام می‌دهید، حتما از وی‌پی‌ان برای امن کردن اتصال خود استفاده کنید. حتی اگر فعالیت‌های شما نیاز به وی‌پی‌ان برای دور زدن فیلترینگ ندارد، برای امن کردن اتصال خود حتما از وی‌پی‌ان استفاده کنید.

در آخر بدانید که امنیت در فضای مجازی و اینترنت فقط به استفاده از وی‌پی‌ان محدود نمی‌‌شود و عوامل زیادی هستند که شما نباید از آنها غافل شوید. برای برقراری امنیت دیجیتالی خود این ویدیو آموزشی را بییند.