آنچه باید درباره وی‌پی‌ان و استفاده از آن بدانیم 

تواناتک: در روزهای اعتراضات و خیزش سراسری در ایران، کاربران مجبورند از وی‌پی‌ان استفاده کنند، چراکه بدون وی‌پی‌ان به هیچ اپلیکیشن و سایتی دسترسی نخواهند داشت. در این مقاله به بررسی همه‌ی نکات امنیتی و مهمی می‌پردازیم که کاربران می‌بایست درباره وی‌پی‌ان‌ها بداند.

اولین و مهم‌ترین نکته این است که تلاش کنید تا مطمئن شوید وی‌پی‌انی که از استفاده می‌کنید، ترافیک مصرفی شما را رمزگذاری می‌کند و از سیستم رمزگذاری مناسبی برای این کار استفاده می‌کند.

 

 اطمینان حاصل کنید که آدرس آی‌پی شما نمایش داده نمی‌شود. معمولا ابزارهای مناسب، فهرستی از سرورهای مختلف در کشورهای مختلف را در اختیار شما می‌گذارند که امکان اتصال به آن‌ها را دارید. به این ترتیب با اتصال به آن‌ها آدرس آی‌پی تقلبی به شما اختصاص داده می‌شود و آدرس آی‌پی شما پنهان می‌ماند. 

 

مورد مهم دیگر، اعتبار وی‌پی‌ان است. بهتر است از ابزارهایی استفاده کنید که توسط شرکت‌های معتبر و مناسبی تولید می‌شوند. شرکت‌های گمنام حتی اگر از امن‌بودن ابزار خود بگویند، نباید به آن‌ها اعتماد کرد، چرا که ممکن است با استفاده از این ابزارها حریم خصوصی شما را به خطر بیاندازند. 

 

نکته دیگر این که دانلود و به‌روزرسانی ابزارها را از طریق سایت‌های معتبر، وی‌پی‌ان‌ها یا مارکت‌های اصلی انجام دهید. دانلود فایل ابزارها از سایت‌ها، کانال‌ها و گروه‌های ناشناس و نامعتبر می‌تواند خطر‌ناک باشد، چرا که امکان آلوده‌بودن فایل این ابزارها به بدافزار بالا ست و سیستم شما را به خطر می‌اندازند. این بدافزارها حتی می‌توانند به عنوان جاسوس‌ابزار در دستگاه شما فعالیت کنند. 

 

مورد دیگری که باید به آن توجه خاصی کنید این است که به هیچ‌ عنوان از وی‌پی‌ان‌های داخلی استفاده نکنید. ابزارهای داخلی بسیار خطرناک هستند. چراکه توسعه‌دهندگان این ابزارها، به‌سادگی از طریق استفاده شما از این وی‌پی‌ان‌ها، امکان دسترسی به کلیه فعالیت‌های شما را پیدا خواهند کرد. این وی‌پی‌ان‌ها معمولا برای اینکه انگیزه‌ی مصرف درست کنند، عملکرد خوبی هم دارند.

 

از آنجا که بسیاری از بیزنیس‌های مختلف در ایران به کاربران وی‌پی‌ان می‌فروشند، سوال پیش می‌آید که آیا این روش خرید وی‌پی‌ان امن است یا خیر؟ متاسفانه پاسخی قطعی برای این سوال وجود ندارد چرا که امکان راستی‌آزمایی فعالیت این بیزنس‌ها را نداریم. اما توصیه ما استفاده از روش‌هایی است – که در حد امکان – از امنیت‌شان مطمئن باشید. برای مثال نسخه‌ی رایگان یک ابزار امن خیلی مطمن‌تر از نسخه تجاری همان ابزار است که از جزییات آن مطمئن نیستید. 

 

نکته بعدی این است که به هیچ‌ عنوان به کانال‌ها و گروه‌های ناشناس و نامعتبری که ابزارهای تجاری را به صورت رایگان در اختیار شما می‌گذارند، اعتماد نکنید و از این ابزارها استفاده نکنید. 

 

نکته پایانی این که وقتی از ابزارهای رایگان استفاده می‌کنید، کمی صبور باشید، گاهی اتصال شما به سرورها – مخصوصا در شرایطی که سرعت اینترنت مناسب نیست – اندکی بیش‌تر از حالت نرمال طول می‌کشد.