Search

قابلیت تماس صوتی و تصویری در اپلیکیشن X

شما در ایکس امکان برقراری تماس‌های صوتی و تصویری را با فالوورهای دارید. بسیاری از کاربران تمایلی به استفاده از این امکان ندارند و دوست دارند آن را غیرفعال کنند چرا که این قابلیت به صورت پیش‌فرض برای  همه حساب‌های کاربری ایکس فعال شده است. 

در این مقاله به این می‌پردازیم که چگونه می‌شود قابلیت تماس صوتی و تصویری در ایکس را غیرفعال‌کرد و همچنین یک توصیه امنیتی مهم برای استفاده از آن را ذکر می‌کنیم.

ویژگی تماس صوتی و تصویری در بخش پیام‌های اپلیکیشن ایکس قرار دارد، به این ترتیب که آیکون تلفن در گوشه بالا سمت راست، هم در نسخه iOS و هم در اندروید دیده می‌شود.

امکان برقراری تماس به صورت پیش‌فرض برای همه حساب‌های کاربری فعال است. اما نکته مهم این است که شما تنها می‌توانید تماس‌ها را در نسخه اپلیکیشن آن برقرار کنید و در حال حاضر این امکان در نسخه وب وجود ندارد.

برای غیرفعال یا فعال‌کردن قابلیت تماس در ایکس در قسمت Messages Settings گزینه Enable audio and video calling فعال یا غیرفعال کنید. 

به طور پیش‌فرض، تماس‌ها به صورت peer-to-peer (همتای به همتا) فعال می‌شوند، به این معنی که دو نفر در یک تماس، آدرس‌های IP همدیگر را به اشتراک می‌گذارند، زیرا تماس مستقیما به دستگاه‌های آن‌ها متصل می‌شود. در همین زمینه ایکس در مرکز راهنمای اپ اعلام کرده است که تماس‌ها به صورت peer-to-peer بین کاربران مسیردهی می‌شوند به گونه‌ای که «آدرس‌های IP ممکن است برای طرف مقابل قابل مشاهده باشند.»

 از آنجا که از نظر امنیتی و حریم خصوصی اصلا مناسب نیست که آدرس آی‌.پی شما را کسی که با آن تماس برقرار می‌کنید داشته باشد، شما این امکان را دارید که از مسیر زیر نمایش آدرس آی‌.پی خود را برای مخاطبین تماس خود مخفی کنید. 

در قسمت Messages Settings گزینه Enhanced call privacy را فعال کنید.

در صفحه رسمی مرکز راهنمای ایکس، هیچ اشاره‌ای به رمزگذاری وجود ندارد، بنابراین احتمالا تماس‌ها به صورت end-to-end encrypted (رمزگذاری انتها به انتها) نیستند، که این امر ممکن است به توییتر اجازه دهد تا مکالمات را شنود کند. 

برنامه‌هایی مانند Signal یا WhatsApp، که به صورت end-to-end encrypted عمل می‌کنند، اجازه نمی‌دهند کسی به جز فرستنده و گیرنده شنونده مکالمات باشند.

به دلیل این خطرات حریم خصوصی، توصیه می‌کنیم که ویژگی تماس را در ایکس فعلا کاملا غیرفعال کنید تا اطلاعات بیش‌تری در این خصوص ارائه دهند. 

در صورتی که می‌خواهید از این ویژگی تماس استفاده کنید، مهم است که تنظیم کنید که چه کسانی می‌توانند با شما تماس بگیرند و شما می‌توانید با چه کسانی تماس بگیرید. تنظیم پیش‌فرض این است که «اشخاصی که دنبال می‌کنید – People you follow» می‌توانند با شما تماس بگیرند یا «کاربران تایید‌شده – Verified Users»، که به هر کسی که به ایکس پرداخت کند، اجازه می‌دهد به شما تماس بگیرد؛ یا «همه (Everyone)»، برای اینکه بخواهید تماس‌ها را از هر کسی دریافت کنید.

TechCrunch تصمیم گرفت تا چندین سناریو مختلف را با دو حساب ایکس: یک حساب آزمایشی تازه ایجاد شده و یک حساب واقعی و پایدار، تست کند. این فعالیت آزمایشی انجام شده و نتایج آن به شرح زیر است:

۱- وقتی هیچ یک از حساب‌ها یکدیگر را دنبال نمی‌کنند: هیچ یک از حساب‌ها نمی‌بینند که آیکون تلفن وجود دارد، بنابراین هیچ‌کدام نمی‌توانند تماس بگیرند. 

  • وقتی یک حساب آزمایشی پیام مستقیمی به حساب واقعی ارسال می‌کند، پیام دریافت می‌شود اما هیچ یک از حساب‌ها آیکون تلفن را نمی‌بینند.
  • وقتی حساب واقعی پیام را قبول می‌کند، حساب آزمایشی بعد از آن است که می‌تواند با حساب واقعی تماس بگیرد و اگر هیچ‌کس پاسخی ندهد، تنها IP تماس‌گیرنده حساب آزمایشی آشکار می‌شود.
  • وقتی یک حساب آزمایشی تماسی را شروع می‌کند و حساب واقعی جواب می‌دهد (اقدامی که باعث آشکار شدن IP حساب واقعی می‌شود)، حساب آزمایشی نمی‌تواند با او تماس بگیرد زیرا حساب آزمایشی برای  فقط «دنبال کردن»تنظیم شده است.

وقتی حساب واقعی حساب آزمایشی را دنبال می‌کند: هر دو می‌توانند با یکدیگر تماس بگیرند.