رمزگذاری فایل‌ها در ویندوز، مک، اندروید و آی‌او‌اس با «AES Crypt»

تواناتک: بسیاری از شما همیشه نگران دسترسی افراد غریبه به فایل‌های مهم و شخصی‌تان هستید که روی سیستم‌های خود در گوشی، لپ‌تاپ و سایر دستگاه‌های هوشمند نگهداری می‌کنید. شما می‌توانید برای امنیت بیش‌تر و جلوگیری از دسترسی افراد غریبه و ناشناس به فایل‌های مهم‌تان، آنها را رمزگذاری کنید. در این صورت اگر به هر دلیلی دستگاه‌های شما به دست افراد غریبه افتاد، آن‌ها نمی‌توانند به محتوای فایل‌های شما دسترسی پیدا کنند؛ چون شما فایل‌ها را رمزگذاری کرده‌اید و برای دسترسی به محتوای آن باید رمز تعریف‌شده وارد شود. در این مقاله آموزشی می‌خواهیم به شما یک برنامه رایگان و امن برای رمزگذاری فایل‌ها معرفی کنیم.

«AES Crypt» نرم‌افزاری رایگان و امن است که با استفاده از الگوریتم‌های قوی و قدرتمند می‌تواند فایل‌های شما را در سیستم عامل‌های مختلف رمزگذاری کند.

قابلیت‌های نرم‌افزار AES Crypt:

  • این ابزار متن باز است، پس امنیت بالایی دارد.  

  • از سیستم عامل‌های اندروید، ویندوز، ای‌او‌اس، مک‌او‌اس و لینوکس پشتیبانی می‌کند.

  • کاملا رایگان است.

در گام نخست برای دانلود این برنامه به وب‌سایت رسمی آن مراجعه کنید. در قسمت دانلود نسخه مناسب با سیستم خود را پیدا، دانلود و نصب کنید.

نکته مهم: در ویندوز حتما «AES Crypt - GUI» را با توجه به نسخه ویندوزتان دانلود کنید.

اگر می‌خواهید بدانید ویندوزتان ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی است،  دکمه‌های Windows key + I را همزمان فشار دهید؛ صفحه‌ای به نام «سیستم» برای شما باز می‌شود. به بخش about بروید و ببینید که از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده می‌کنید یا ۶۴ بیتی.

پس از دانلود برنامه، آن را از حالت زیپ خارج کنید. فایل اجرایی AESCrypt.msi را اجرا کنید. مراحل نصب را مانند تصاویر زیر انجام دهید.

گزینه Run را بزنید:

اکنون برای رمزگذاری فایل‌ها می‌توانید از این نرم‌افزار استفاده کنید. کافی است روی فایلی که می‌خواهید آن را رمزگذاری کنید، کلیک راست کنید و گزینه «AES Crypt» را انتخاب کنید. بعد باید پسوردی که می‌خواهید برای رمزگذاری استفاده کنید، را وارد کنید. سپس می‌توانید فایل رمزگذاری‌شده را با پسوند «AES» مشاهده کنید. حالا می‌توانید مطمئن شوید هیچ کس بدون واردکردن پسورد نمی‌تواند به محتویات فایل رمزگذاری‌شده شما دسترسی داشته باشد.  

اگر خواستید فایل رمزگذاری‌شده را از حالت رمزگذاری خارج کنید، کافی است روی آن کلیک راست کنید و گزینه «AES Decrypt» را انتخاب کنید. سپس باید پسورد فایل را وارد کنید. در پایان یک فایل عادی بدون رمزگذاری را مشاهده می‌کنید.

توصیه می‌کنیم از هر سیستم‌عاملی که استفاده می‌کنید حتما با استفاده از این نرم‌افزار امن و رایگان فایل‌های مهم خود را رمزگذاری کنید و امن نگاه‌ دارید.

 نکته مهم: شما می‌توانید فایل‌های رمزگذاری‌شده را از راه ایمیل ارسال کنید. برای این کار باید فایل‌ها را ابتدا رمزگذاری و بعد ارسال کنید. فقط فراموش نکنید که دریافت‌کننده برای این‌که به محتوای فایل دسترسی پیدا کند، به پسوردی که برای رمزگذاری انتخاب کرده‌اید نیاز دارد.