«شهوت‌رانی» ایرانیان در اینترنت؛ ادعای بی‌بنیاد!

 

 «امروز هیچ‌کس، نه مسئولان و نه نوامیس مردم در فضای مجازی امنیت ندارند...فضای مجازی که الان بچه‌های کلاس دوم ما به موبایل به آن دسترسی دارند، این بی‌عفتی‌ها، این بی‌عصمتی‌ها، شهوت‌رانی‌ها و حرکات ناهنجار وقیح و شیطانی جنسی فضای مجازی را پر کرده است، هیچ‌کس در این فضای مجازی امنیت ندارد».

این سخنان امام‌جمعه مشهد در دی‌ماه ۱۳۹۶ یک نمونه از سخنان فراوانی بود و است که چهره‌های سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی درباره فضای مجازی ادا می‌کنند و مدعی هستند که اگر فیلترینگ نباشد «شهوت‌رانی» و «حرکات وقیح جنسی» بر زندگی ایرانیان حاکم خواهد شد. این دست سخنان به دفعات تکرار شده است.

در نمونه‌ای دیگر، «فائزه حسین‌‌خانی» - عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای طلاب - در تیرماه ۱۳۹۹ گفته بود: «متاسفانه ترویج بی عفتی در رسانه‌ها و فضای مجازی تبعات شومی به همراه داشته که امروزه نظاره گر آن در جامعه هستیم».

ولی نکته این است که جز سایت‌های اصولگرا و مدافع حکومت هیچ پژوهش مستقلی یافت نمی‌شود که لزوما تاییدکننده این نکته باشد که انتخاب اول ایرانیان در فضای مجازی، «شهوت‌رانی» و «بی‌عفتی» باشد. ضمن اینکه به هیچ‌ عنوان نباید این نکته را فراموش کرد که اساسا انتخاب شهروندان در فضای مجازی و موارد مورد جستجوی ایشان جزو مسائل شخصی شهروندان است و به هیچ شخص حقیقی یا حقوقی ربطی ندارد که یک شهروند درباره چه مسائلی در فضای مجازی جستجو می‌کند.

نمونه‌ای از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای گسترش «تقوای مجازی»
نمونه‌ای از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای گسترش «تقوای مجازی»

 

ولی در این مجال کوتاه صرفا تلاش بر این است که به این نکته اشاره شود که بر خلاف مدعیات فراوان مقامات کوچک و درشت در جمهوری اسلامی، اصلا نمی‌توان به این قاطعیت اشاره کرد که «حرکات ناهنجار جنسی» فضای مجازی فارسی‌زبان را پر کرده است و حتی مدعی شد «ترویج بی‌عفتی در رسانه‌ها» پای خود را به جامعه نیز باز کرده است.

این بحث البته سابقه‌ای طولانی دارد و بارها محل گفتگو بوده است. چنانکه حدود ۹ سال پیش «خبرگزاری فارس» به نقل از یک فرمانده سپاه پاسداران مدعی شده بود که ایرانیان در روز عاشورا بالاترین آمار مراجعه به «سایت‌های مستهجن» را داشته‌اند! «ابراهیم بیانی» نام این فرمانده سپاه پاسداران بود و او در استان فارس با بیان این نکته کذایی نتیجه‌گیری خاص خود را هم کرده بود و درباره این نکته گفته بود: «چگونه ممکن است که جوانان انگیزه‌ای برای روزه‌گرفتن و حضور در مسجد داشته باشند»

همان زمان کارشناسان اشاره کردند که چنین ادعایی کاملا بی‌اساس است و برای آماده‌سازی فضای ذهنی جامعه در ضرورت «اینترنت ملی» منتشر می‌شود.

چنانکه  «امین ثابتی» - کارشناس امنیت دیجیتال -  در همان زمان در گفتگو با رادیو فرانسه در پاسخ به آن ادعا درباره رجوع بالای ایرانیان به «سایت‌های مستهجن» گفته بود: «با توجه به اینکه کاربران ایرانی برای ورود به سایت‌هایی که از سوی مخابرات مسدود شده‌اند از فیلترشکن و یا اینترنت VPN استفاده می‌کنند عملا آی‌پی یا کد شناسۀ اینترنتی آن‌ها قابل ثبت و شناسایی در جغرافیای ایران نیست؛ بنابراین اعلام چنین آماری آن هم در یک روز مشخص به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست، ضمن این که هر مرکزی بخواهد چنین مقایسه‌ای انجام دهد ابتدا باید آمار مربوط به کاربران سایر شهرها و کشورهای جهان را هم داشته باشد».