سایفون: نسخه ویژه کاربران توانا، تواناتک و بشکن

تواناتک: سایفون یکی از ابزارهای امن و رایگان برای عبور از سد فیلترینگ است. با توجه به فیلترینگ گسترده اینترنت در ایران، کم‌تر کاربری است که از سایفون استفاده نکرده باشد. این ابزار بسیار به حریم خصوصی کاربران اهمیت می‌دهد، از سیستم رمزگذاری بهره می‌برد و آدرس آی‌پی شما را مخفی نگه می‌دارد و یک آدرس آی‌پی جعلی برای شما می‌سازد که باعث می‌شود شما با خیال راحت و بدون برجاگذاشتن اثری از خود، وب‌گردی کنید. این ابزار در دو نسخه برای سیستم‌عامل‌های اندروید و ویندوز ارائه شده است. سایفون طی همکاری با آموزشکده توانا، یک نسخه ویژه از این نرم‌افزار را برای کاربران توانا منتشر کرده است. در این مقاله به چگونگی دریافت و استفاده از آن می‌پردازیم.

برای دریافت این نسخه شما می‌توانید از دو روش استفاده کنید.

۱- یک ایمیل خالی به آدرس tavaana@psiphon3.com بفرستید. پس از آن لینک دانلود برای شما ارسال می‌شود. روی آن کلیک کنید. در صفحه بعدی می‌توانید نسخه اندروید یا ویندوز را بدون مشکل دانلود کنید.

۲- یک ایمیل خالی به beshkan@tavaana.org بفرستید. سپس لیست ابزارهای ضدفیلترینگ بشکن برایتان ارسال می‌شود که سایفون هم در آن قرار دارد. بعد روی گزینه دانلود کلیک کنید.

مرحله بعد راه‌اندازی سایفون در ویندوز یا اندروید است.

ویندوز:

فایل دانلودشده را اجرا کنید تا برنامه شروع به کار کند.

در صفحه اصلی در قسمت Country Via می‌توانید سرور کشور دلخواه‌تان را انتخاب کنید تا به آن متصل شوید. همچنین با انتخاب گزینه Fastest Country - که به طور پیش‌فرض انتخاب شده است - به صورت خودکار به پرسرعت‌ترین سرور متصل می‌شوید.

در آخر برای قطع اتصال، روی گزینه Disconnect کلیک کنید.

شما می‌توانید زبان سایفون را به فارسی تغییر دهید. برای این کار در منو سمت چپ روی گزینه Language کلیک و زبان فارسی را انتخاب کنید.


اندروید:

اگر هنگام نصب سایفون در اندروید با این پیام خطا - که در عکس زیر می‌بینید - مواجه شدید، روی گزینه Settings بزنید. در مرحله بعدی مقابل گزینه Unknown Source تیک بزنید و پیام بعدی را OK کنید.

سپس روی گزینه Install بزنید.

وقتی برنامه را برای اولین بار اجرا کردید، این پیام را می‌بینید:

اگر گزینه Use Psiphon Browser Only را انتخاب کنید، بعد از اتصال به سرور مورد نظر، مرورگر سایفون برای شما باز می‌شود و فقط با آن می‌توانید به منابع فیلترشده دسترسی پیدا کنید.

اما اگر گزینه Tunnel Whole Device را انتخاب کنید تمام ترافیک مصرفی شما از سرور سایفون عبور می‌کند و می‌توانید از طریق هر مرورگری به سایت‌های فیلترشده دسترسی داشته باشید و تمام اپ‌های فیلترشده را نیز باز کنید. توصیه می‌کنیم این گزینه را انتخاب کنید تا از نظر امنیتی خیال‌تان راحت‌تر باشد و به فعالیت بپردازید.

بعد از مدت کوتاهی با موفقیت به سرور سایفون وصل می‌شوید و می‌توانید بدون محدودیت وب‌گردی کنید.

از طریق تب OPTION هم می‌توانید سرور کشور دل‌خواه‌تان را انتخاب کنید.

هنگام اتصال به سایفون در هر دو حالت «Use Psiphon Browser Only» و «Tunnel Whole Device» علامت P را در بالای دستگاه خود مشاهده می‌کنید. اما هنگام اتصال در حالت «Tunnel Whole Device» علامت کلید هم در بالای دستگاه‌تان نشان داده می‌شود.

سایفون ابزاری مناسب، سبک و امن برای عبور از فیلترینگ در اندروید و ویندوز است. پیشنهاد می‌کنیم از این نسخه ویژه آن استفاده کنید.