مقدمه امنیت دیجیتال

Intro to Digital Safety

تقریبا همه بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد کاربران امنیت تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های خود را به اندازه کامپیوترهای شخصی جدی نمی‌گیرند. بسیاری از کاربران حتی نمی‌دانند ویروس‌های تلفن همراه وجود خارجی دارند. آنان لزومی‌هم به نصب آنتی‌ویروس، پسوردهای قوی و حتی فایروال احساس نمی‌کنند. اما حقیقت این است که دستگاه تلفن همراه شما قطعا از کامپیوترهای شخصی آسیب‌پذیرتر است. استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها در دو سال اخیر رشدی انفجاری داشته و به‌همان میزان تهدیدات امنیتی موجود در آنها هم افزایش یافته است.

در این جلسه، تهدیدهای امنیتی در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر و چگونگی جلوگیری و برخورد با آن‌ها بررسی می‌شود

نرم افزارهای کدِباز به گروهی از نرم افزارها گفته می شود که تهیه کننده، کد برنامه نویسی را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. انتشار نرم افزارهای کد باز در سالهای گذشته امکان انتخاب جدی را مقابل روی کاربرانی قرار داده که به دلایل متفاوت قصد صرفه جویی در هزینه خرید نرم افزار خود را دارند. در این جلسه تعدادی نرم افزار کد باز را برای مثال معرفی کرده ایم تا کاربران با نصب و جایگزینی نرم افزارهای موسوم به « کینگ، لرد و ...» یا نرم افزارهای « کرک شده ، قفل شکسته» که غالبا آلوده به ویروس و بدافزار می باشند از برنامه های کدباز رایگان و در عین حال کارآمد استفاده کنند.

همه ما با فایل‌ها، ایمیل‌ها، تصاویر، ویدئوها و سایر داده‌هایی سر و کار داریم که به دلایل مختلف برایمان خصوصی تلقی می‌شوند. کنشگران مدنی و روزنامه نگاران ایرانی ممکن است به داده هایی دسترسی داشته باشند که توزیع عمومی آن موجب ایجاد دردسر و به خطر افتادن امنیت شهروندان دیگری شود. برای مقابله با این خطرات، ترفندهای کمابیش موثری وجود دارند، در این جلسه ترفندهای موثری را برای محافظت از داده‌های شما معرفی می کنیم.

بر اساس تحقیقات اوپن نت، بیش از ۲۵ کشور مختلف در جهان هر یک به شکلی و در سطحی متفاوت مشغول سانسور اینترنت اند. دولت جمهوری اسلامی ایران در سطحی کم نظیر تمام تلاش خود را برای سانسور طیف بسیار گسترده ای از محتویات مختلف از انتشار مطالب مربوط به گروههای اجتماعی، موزیک و شبکه های اجتماعی گرفته تا مطالب سیاسی، مذهبی، فعالیت های حقوق بشری و رسانه های خبری مستقل ممانعت به عمل می آورد.

درست از زمان پیدایش ویروس‌های کامپیوتری، شرکت‌های سازنده آنتی ویروس نیز شروع به ارائه محصولاتی برای مبارزه با خطرات ویروس‌ها، کرم‌ها و سایر نرم افزارهای مخرب نمودند. شاخص‌ترین این شرکت‌ها McAfee، Symantec Norton، و Kaspersky بودند. مهم‌ترین نکته در کاربرد آنتی ویروس‌ها لزوم به روزرسانی مکرر و به هنگام این نرم افزارهاست. پیش از اینترنت، آنتی ویروس‌ها توسط دیسکت حاوی فایل‌های آنتی ویروس جدید‌تر به روزرسانی Update می‌شدند. حال آن که پس از همه گیر شدن اینترنت این پروسه به صورت غالبا خودکار و یا نیمه خودکار از شبکه اینترنت صورت می‌پذیرد.

پیش از آغاز بحث در مورد محافظت کامپیوتر در برابر خطرات ناشی از ورود ویروس‌ها، نرم افزارهای جاسوس و یا سایر بدافزارهایی که در بخش اول توضیح داده شد. نیازمند توضیح موارد بسیار ابتدایی ولی حیاتی برای امنیت کامپیوترهای شخصی به صورت خلاصه هستیم.

بخش دوم: درس‌هایی از انتخابات گذشته رواج استفاده کامپیوترهای شخصی از دو دهه پیش تا امروز، در عین مزایای بی شمار حامل خطرات و تهدیدهای جدی برای کاربران بوده است. کاربران کامپیوترهای شخصی، خصوصا پس از معرفی اینترنت و شبکه جهانی وب همواره در معرض خطراتی متفاوتی با هدف سرقت اطلاعات شخصی، هویت و داده های مالی قرار گرفته اند. گروههای جنایتکار اینترنتی متشکل از ماجراجویان ساده گرفته تا افراد و گروههای سازمانیافته، دولتهای سرکوبگر و سازمانهای تروریستی هر روز بر تنوع و پیچیدگی شیوه های خود در حمله علیه کاربران کامپیوترهای شخصی افزوده اند.

بخش اول: امنیت برای فعالان جامعه مدنی رواج استفاده کامپیوترهای شخصی از دو دهه پیش تا امروز، در عین مزایای بی شمار حامل خطرات و تهدیدهای جدی برای کاربران بوده است. کاربران کامپیوترهای شخصی، خصوصا پس از معرفی اینترنت و شبکه جهانی وب همواره در معرض خطراتی متفاوتی با هدف سرقت اطلاعات شخصی، هویت و داده های مالی قرار گرفته اند. گروههای جنایتکار اینترنتی متشکل از ماجراجویان ساده گرفته تا افراد و گروههای سازمانیافته، دولتهای سرکوبگر و سازمانهای تروریستی هر روز بر تنوع و پیچیدگی شیوه های خود در حمله علیه کاربران کامپیوترهای شخصی افزوده اند.