تهیه نسخه پشتیبان کامل از ویندوز ۱۰ و بازیابی آن 

تواناتک: برای بسیاری از شما پیش آمده است که گاهی سیستم‌تان به دلیل مشکلات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، یا ویروسی‌شدن، بالا نیاید. در چنین مواقعی اولین چیزی که به ذهن‌‌تان می‌رسد، نگرانی برای از دست‌دادن اطلاعات‌، برنامه‌ها و سایر دیتاهایی است که در سیستم دارید. اما اگر شما مدام نسخه پشتیبان کاملی از ویندوز - از جمله تنظیمات، اپلیکیشن‌ها و فایل‌‌هایتان - داشته باشید، دیگر نیازی نیست که نگران از دست‌دادن آن‌ها باشید.

در این مقاله به نحوه‌ گرفتن نسخه پشتیبان کامل از ویندوز ۱۰، تنظیمات آن، فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌إپردازیم و همچنین نحوه بازیابی آن‌ها را شرح می‌دهیم. پس اگر تا الان از سیستم‌تان نسخه پشتیبان نگرفته‌اید، تا آخر این مقاله را بخوانید.

گرفتن نسخه پشتیبان از ویندوز ۱۰

برای گرفتن نسخه پشتیبان کامل از ویندوز ۱۰ به Settings بروید و در بخش Update & Securit، روی گزینه Backup کلیک کنید. در قسمت Looking for an older backup? نیز روی گزینه Go to Backup and Restore (Windows 7 کلیک کنید. سپس از منوی سمت چپ، روی گزینه‌ Create a system image کلیک کنید و در نهایت گزینه On a hard disk را انتخاب کنید. 

پس از این کار، در منویِ کشویی، مشخص کنید که می‌خواهید فایل‌‌های بک‌‌آپ را کجا ذخیره کنید. در این مرحله - که انتخابی است - می‌توانید فضای دیگری را برای ذخیره فایل پشتیبان مشخص کنید و فایل را در دو جا ذخیره کنید. پس از ذخیره، Next را بزنید. سپس روی Start backup کلیک کنید. مدت زمان کامل‌شدن نسخه پشتیبان نیز به بسیاری از عوامل - مانند حجم فایل‌های شما و موارد دیگر بستگی دارد.

 زمانی که پروسه کامل شد، به شما توصیه می‌کنیم که حتما فایل نسخه پشتیبان را در جای دیگر هم - مانند فضاهای ذخیره‌سازی ابری یا حافظه‌های جانبی - کپی کنید و نگه دارید. 

 

نحوه بازیابی نسخه پشتیبان از ویندوز ۱۰

فرض را بر این می‌گیریم که ویندوز شما بالا نمی‌آید. در این حالت می‌بایست در ابتدا سی‌دی ویندور یا فلشی که قابلیت بوت‌کردن ویندوز دارد را داخل دستگاه بگذاریم. به همین ترتیب درایوی که پشتیبان‌گیری کامل در آن صورت می‌گیرد را به دستگاه وصل کنید و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • دستگاه را روشن کنید
  • در پنجره‌ Windows Setup، روی گزینه Ok کلیک کنید 
  • سپس گزینه Repair your computer را انتخاب کنید
  • و در این پنجره روی گزینه Troubleshoot کلیک کنید
  • حالا system Image Recovery را انتخاب کنید و در مرحله بعد ویندوز ۱۰ را
  • در همان پنجره، گزینه Use the latest available system image را انتخاب کنید و روی گزینه Next کلیک کنید 
  • بعد از این کار، گزینه Only restore system drivers را انتخاب کنید و Next را بزنید. در پنجره آخر هم روی گزینه Finish کلیک کنید. 

 

پس از انجام این کارهاست که پروسه بازیابی شروع می‌شود. بعد از اتمام این پروسه، خواهید دید که سیستم شما به صورت نرمال اجرا می‌شود. 

بعد از اینکه سیستم با موفقیت اجرا شد و به اصطلاح بالا آمد، حتما ویندوز را به‌روز کنید. به‌روز‌کردن ویندوز نیز به این ترتیب است که ابتدا باید به settings بروید، در قسمت Update & Security به بخش Windows Update بروید و سپس روی گزینه Check for Updates کلیک کنید.

می‌بینید که به همین سادگی اگر از ویندوز و تنظیمات و فایل‌های خود نسخه پشتیبان داشته باشید، می‌توانید با حفظ اطلاعات‌، ویندوز خود را برگردانید.