یورش مکرر نیروهای سایبری جمهوری اسلامی به #اعدام_نکنید

هرچه به سالروز کشتار آبان ۹۸ نزدیک‌تر می‌شویم هشتگ «اعدام نکنید» بیش‌تر و بیش‌تر دستمایه حملات نیروهای سایبری و رسانه‌های نزدیک به حکومت قرار می‌گیرد. نیروهایی که در اقداماتی هماهنگ تلاش می‌کنند این هشتگ جهانی‌شده و مشهور را به انحراف بکشانند. آنان در این راه از مغالطه‌ها و ترفندهایی نظیر برجسته‌سازی تصاویر و ویدئوهای خاص بهره می‌جویند و سعی می‌کنند با ایجاد ارتباط بین برخی موضوعات روز و خواست و هدف این هشتگ، اعتبار و مشروعیت آن را خدشه‌دار کنند. حال آن‌که پیام روشن این هشتگ، مخالفت با مجازات غیرانسانی اعدام و درخواست لغو آن بوده است.

هشتگ «اعدام نکنید»

تیرماه ۹۹ در پی تایید حکم اعدام سه جوان معترض بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری آبان ۹۸، کاربران طی یک طوفان توییتری چندساعته در مخالفت با این حکم، هشتگ «اعدام نکنید» را ترند اول جهانی کردند. چیزی نگذشت که اجرای حکم اعدام این شهروندان متوقف شد. بسیاری دلیل لغو این حکم را جهانی‌شدن هشتگ «اعدام نکنید» و استقبال گسترده کاربران از آن دانستند و از قدرت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی سخن گفتند.

اعدام نکنید
ارتش سایبری با مرتبط‌کردن هشتگ «اعدام نکنید» به هر موضوعی سعی در منحرف‌کردن پیام آن دارند

«اعدام نکنید» برای نوید افکاری

دهم شهریور ۱۳۹۹ کاربران فضای مجازی در اقدامی مشابه به صدور حکم اعدام برای نوید افکاری، شهروند معترض بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ (که متهم به قتل کارمند حراست شرکت آب و فاضلاب کازرون شده بود)، اعتراض کردند و علاوه بر «اعدام نکنید»، هشتگ‌های «نوید افکاری» و "NavidAfkari" را نیز داغ کردند.

اما خبر اعدام ناگهانی نوید در ۲۲ شهریور ۹۹ در زندان عادل‌آباد شیراز همه را دچار شوک و خشم کرد. جمهوری اسلامی با ادعای تمایل خانواده مقتول به قصاص، حکم اعدام نوید را اجرا کرد؛ حال آن‌که ابهامات بسیاری درباره نحوه کشته‌شدن نوید و همچنین پرونده او وجود داشت. نیز گفته شد که خانواده مقتول چنین اصراری نداشتند و گفت‌وگو برای کسب رضایت آنان در جریان بود ولی حکومت آن‌ها را تحت فشار قرار داد که در این باره سخنی نگویند.

موضوعی که نیروهای سایبری در ماجرای نوید افکاری روی آن مانور دادند نحوه کشته‌شدن مقتول با چاقو یا قمه بود. در فیلم اعترافات اجباری نوید چاقویی به عنوان آلت قتل نشان داده می‌شود، اما به گزارش هرانا، ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، در پرونده قضایی نوید نوشته شده است که آلت قتاله به چاه انداخته شده و پیدا نشده است. با این حال این موضوع دستمایه‌ای شد برای نیروهای سایبری که نوید افکاری را از جمله «اوباش» معرفی کنند و بگویند فعالان و کاربران مخالف اعدام برای دفاع از یک جنایت‌کار کمپین «اعدام نکنید» را راه انداختند. آن‌ها در این راستا حتی دست‌به‌دامن انتشار اخبار جعلی شدند؛ کانال تلگرامی «اخبار سپاه قدس» با بیش از ۹۰هراز دنبال‌کننده ویدیویی از یک نزاع منتشر کرد و مدعی شد که صحنه قتل توسط نوید است. حال آن‌که حتی در فیلم اعترافات اجباری نوید، صحنه قتل به شکلی دیگر تعریف شده بود. این کانال در توضیح این ویدیو جعلی نوشت: «قاتلی که با این صحنه‌های فجیع یک شهروند را سلاخی، یک پسر را یتیم، یک پدر و مادر را داغ‌دار و یک همسر را بیوه کرد ... بعد برخی هشتگ می‌زنند "اعدام نکنید!"... .» نکته این‌که این ویدیو مربوط به قتلی فجیع در کشور فیلیپین در سال ۲۰۱۵ است. 

گرداندن متهمان موسوم به اشرار در خیابان‌ها

یکی دیگر از موضوعاتی که نیروهای سایبری آن را بستری برای حمله به کمپین اعدام نکنید قرار دادند، ماجرای گرداندن متهمان موسوم به «اشرار و اراذل و اوباش» از سوی نیروی انتظامی در خیابان‌های تهران بود. پس از انتشار فیلم‌های این ماجرا - که  بی‌سابقه هم نبوده است - بسیاری کاربران در مخالفت با این رفتار خشونت‌آمیز نوشتند و گفتند که این کار نه فقط جلو ارتکاب دوباره جرم را نمی‌گیرد، به بازتولید خشونت منجر می‌شود. از طرف دیگر نیروهای سایبری جمهوری اسلامی به میان آمدند و متهمان را با شهروندان معترضی که در اعتراضات سراسری سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ بازداشت شدند مقایسه کردند. استنادشان هم به اتهامات تخریب اموال عمومی و ایجاد مزاحمت برای شهروندان بود؛ اتهامات دروغینی که حکومت برای زهرچشم‌گرفتن از معترضان به آنان می‌زند.

«اعدام نکنید» و خودکشی پدر امیرحسین مرادی

ناصر مرادی، پدر امیرحسین مرادی - از معترضان بازداشت‌شده در آبان ۹۸ و محکوم به اعدام -، هشتم مهر ۹۹ به دنبال فشارهای روحی واردشده بر خود و خانواده و نگرانی‌های مداوم از وضعیت پسرش خودکشی کرد و جانش را از دست داد. این بار نیز رسانه‌های حکومتی و ارتش سایبری بیکار ننشستند و با هشتگ «قربانی ضد انقلاب» خودکشی او را ناشی از فشارهای خارجی و کمپین هشتگ «اعدام نکنید» دانستند.

مسلم معین، رئیس سازمان فضای مجازی بسیح، در توییتر نوشت: «پدر متهمی که ضدانقلاب و سلبریتی‌ها برای او کمپین "اعدام نکنید" راه انداختند [در حالی که قرار نبود اعدام شود] خودکشی کرد. مادرش گفته فشارهای خارجی اوضاع را چنین کرده. این یعنی نتیجه هم‌افزایی عملکرد وزارت ارتباطات و فضای مجازی بی‌در و پیکرش با کمپین‌های نفاق!» این توییت علاوه بر بیش از هزار بار لایک، ۷۲۴ بار ریتوییت شد؛ اتفاقی که گواهی بر حضور هماهنگ نیروهای سایبری است.

اعدام نکنید
حامیان حکومت خودکشی پدر امیرحسین مرادی را حاصل کمپین «اعدام  نکنید» قلمداد کردند

«اعدام نکنید» در ماجرای سرقت تلفن همراه دختر مهراب قاسم‌خانی

۱۷ مهر ۹۹ خبر سرقت تلفن همراه دختر مهراب قاسم‌خانی، فیلم‌نامه‌نویس، در فضای مجازی منتشر شد. دگرباره نیروهای سایبری دست به کار شدند و با برجسته‌کردن زورگیری و قمه‌کشی سارق این پرونده، این جرم را با اتهامی که حکومت به معترضان آبان ۹۸ و همین‌طور نوید افکاری زده است، مقایسه کردند و  اعتراض شدید مهراب قاسم‌خانی به این سارق را در تناقض با «اعتراض به حکم اعدام امثال نوید افکاری» دانستند. یکی از همین نیروهای سایبری نوشت: «اینم مواجهه دختر مهراب قاسم‌خانی با کسی که خفت کرده بودش ... حالا بازم بگید "اعدام نکنید".»

اعدام نکنید
نیروهای حکومتی اعتراض قاسم‌خانی به سارق مسلح موبایل دخترش را مغایر با شرکت او در کمپین «اعدام نکنید» دانستند 

«اعدام نکنید» و کیوان امام‌وردی

در جریان بازداشت کیوان امام‌وردی، دانش‌آموخته باستان‌شناسی دانشگاه تهران، به اتهام تجاوز به چندین زن و احتمال صدور حکم اعدام برای او، بسیاری از کاربران از مخالفت با اعدام چنین متهمانی در ایران نوشتند و باز هم از غیرانسانی‌بودن این مجازات گفتند. نیروهای سایبری جمهوری اسلامی بار دیگر مخالفت کاربران با اعدام را به باد تمسخر گرفتند و دست به انتشار اطلاعات جعلی و انحرافی زدند. یکی از آن‌ها به دروغ نوشت: «حالا که #کیوان_امام‌وردی رو دستگیر کردن، همونایی‌که که می‌گفتن #اعدام_نکنید حالا اومدن میگن #اعدام_کنید، لطفا روبه‌روی دانشگاه باشه و علنی! عجبا مگه اعدام رو ریشه کن نکردن؟!»

اعدام نکنید
نیروهای سایبری جمهوری اسلامی در موضوع کیوان امام‌وردی نیز به مخالفت کاربران با اعدام، حمله کردند

موضوعات زیاد دیگری نیز وجود دارد که می‌شود به آن پرداخت اما همین نمونه‌ها از اقدامات هماهنگ حامیان حکومت برای مقابله با حرکت‌های جمعی شهروندان نیز نشان از ترس حکومت از همبستگی شهروندانی دارد که به ۴۱ سال فساد و ظلم جمهوری اسلامی اعتراض دارند.

آیا این حملات سایبری در عزم معترضان به حکومت، خللی وارد می‌کند؟