نگاهی مقایسه‌ای به قیمت اینترنت ثابت در ایران و جهان

سخن از قیمت اینترنت ثابت یا اینترنت پهن‌باند در ایران قصه‌ای‌ست پر از آب چشم؛ به‌ویژه اگر دست به مقایسه آن با دیگر کشورها بزنیم. البته برخی متخصصان بر این باور هستند که اساسا نباید دست به مقایسه قیمت سرویس اینترنت ثابت در ایران با دیگر کشورها زد. چون هم در مقوله سرعت، سرعت این نوع از اینترنت در ایران قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست و هم اینکه بر خلاف بیش‌تر سرویس‌های ایرانی اینترنت، بسیاری از سرویس‌های خارجی، اینترنت نامحدود عرضه می‌کنند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از سایت بسیار معتبر اسپید تست، در مرداد ۱۳۹۹، از لحاظ میزان سرعت اینترنت ثابت و در میان ۱۷۶ کشور جهان، ایران در رتبه ۱۳۳ می‌ایستد که جایگاهی بسیار بد محسوب می‌شود. کشورهایی چون مالدیو، لیبریا، فلسطین، و بولیوی نیز وضعیتی بهتر از ایران دارند. متوسط سرعت دانلود در ایران حدود ۱۶ مگابیت بر ثانیه است. برای این‌که بتوانیم تصوری از میزان سرعت اینترنت ثابت در ایران به دست آوریم کافی‌ست بدانیم که سرعت دانلود اینترنت ثابت در سنگاپور که در رتبه اول این جدول قرار گرفته است، ۲۰۸ مگابیت بر ثانیه است.

ولی با وجود این‌که ایران یکی از کندترین سرویس‌های اینترنت در دنیا را به شهروندان خود عرضه می‌کند در عین‌حال یکی از گران‌ترین سرویس‌های اینترنت ثابت دنیا را دارد. پیش از این در خرداد ۹۸ یکی از نویسندگان وبسایت «زومیت» با معادل‌سازی قیمت‌ها نشان داده بود که به عنوان نمونه در ایران با پرداخت ۸۰ هزار تومان به صورت ماهیانه می‌توان اینترنت محدود به ۵۰۰ گیگابایت با سرعت دانلود ۱۶ مگابیت بر ثانیه در خدمت داشت در حالی که در کشوری چون آمریکا با پرداخت ۴۵ هزار تومان، می‌توان اینترنت نامحدود با سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه در اختیار داشت (قیمت‌ها را با احتساب زمان محاسبه یعنی خرداد ۹۸ باید در نظر گرفت).

حضور آذری جهرمی به وضعیت اسفبار اینترنت ثابت در ایران تداوم بخشید
حضور آذری جهرمی به وضعیت اسفبار اینترنت ثابت در ایران تداوم بخشید

این وضعیت حتی انتقادات سایت‌های نزدیک به حکومت را نیز برانگیخته است. به عنوان نمونه وقتی در تیر ۹۸ معاون وزیر ارتباطات مدعی شد که سرعت اینترنت ثابت در ایران ارزان‌تر از میانگین جهانی است، سایت «تابناک» در گزارشی تحلیلی این ادعا را رد کرد و از میزان بالای قیمت اینترنت ثابت در ایران همراه با میزان پایین کیفیت آن نوشت.

نویسنده این یادداشت انتقادی در پاسخ به ادعای معاون وزیر نوشته بود«قیمت اینترنت اگرچه در کشورهای توسعه یافته نسبت به کشور ما بالاتر به نظر می‌رسد، اما سهم اینترنت نسبت به درآمد افراد در این کشورها، رقم قابل توجهی نیست و البته کیفیت این سرویس به مراتب بالاتر از سرویسی است که در ایران ارائه می‌شود. قیمت اینترنت در کشورهایی مانند آلمان و فرانسه و سنگاپور، گران‌تر از ایران است. اما اینترنتی که این کشورها به کاربران خود ارائه می‌دهند از نظر سرعت و کیفیت و نیز دانلود نامحدود، قابل مقایسه با این سرویس در ایران نیست. اینترنت در کشوری مانند امارات بسیار گران است. البته این گرانی با درآمد یک کاربر ایرانی همخوانی ندارد [وگرنه] اینترنت به همراه سایر خدمات مصرفی مانند آب، برق و گاز تنها ۶ درصد درآمد یک کاربر اماراتی را به خود اختصاص می‌دهد. این در حالی است که کاربر ایرانی حداقل باید حدود ۲۴۰ هزار تومان برای ۶۰ مگابیت بر ثانیه سرعت اینترنت بپردازد که البته تفاوت این سرویس با سرویسی که سایر کشورها می‌دهند در نوع کیفیت و سرعت واقعی دسترسی و مصرف نامحدود نیز است.»

به هرحال مقایسه بالا خود به روشنی توان آن دارد که تفاوت را نشان دهد و ثابت کند که ایران یکی از گران‌ترین اینترنت‌های دنیا را به شهروندان خود عرضه می‌کند در حالیکه یکی از کندترین‌ها و بدترین ها نیز است.