ریاکاری مجازی جمهوری اسلامی؛ از ترانه ساسی‌مانکن تا اپلیکیشن شاد

پس از آنکه ترانه مشهور تهران - توکیو از سوی «ساسی مانکن» خواننده مشهور ایرانی منتشر شد، زلزله‌ای در میان کارگزاران رسانه‌ای جمهوری اسلامی درگرفت. حضور یک پورن‌استار سابق در این ویدئو و رقص او در این کلیپ، موجب شد یادداشت‌های زیادی از سوی افراد وابسته و کارگزار جمهوری اسلامی منتشر شود؛ ترجیع‌بند تمام این یادداشت‌ها یک چیز بود؛ ابراز نگرانی برای سلامت اخلاقی کودکان!

این یادداشت‌ها را طی یکی بازه زمانی در یکی دو ماه اخیر از زمستان ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ می‌توان مشاهده کرد. از جمله حسینعلی رحمتی، استاد اخلاق، در فضای مجازی نوشته است«ساسی مانکن، خواننده ایرانی خارج‌نشین، در تبلیغ ویدیوی جدید خود از چهره‌ای استفاده کرده که عده زیادی معتقدند بازیگر زن فیلم‌های غیراخلاقی است. چنین کاری حتی در کشورهای غربی هم کم‌سابقه است. اگر این مدعا درست باشد با توجه به این‌که تبلیغ فوق در کمتر یک روز فقط در صفحه خود ساسی و تهیه‌کننده‌اش بیش از ده میلیون بار دیده شده است، و با توجه به این که تجارب قبلی نشان داده تعداد بسیار زیادی از نوجوانان و جوانان کشورمان مشتری ویدیوهای این خواننده هستند، و با توجه به افزایش دسترسی بچه‌ها به اینترنت به خاطر غیرحضوری‌شدن کلاس‌های‌شان، می‌توان گفت این نسل باز هم در برابر یک هجمه اخلاقی جدید قرار گرفته است.»

او در انتها توصیه‌هایی را به خانواده‌ها می‌کند تا فرزندان را از این مسئله دور نگاه دارند و همچنین تاکید می‌کند که مسئله فقط یک موزیک ویدیوی نیست و نگرانی او بابت تبلیغی است که برای فیلم‌های هرزه‌نگارانه می‌شود و کنجکاوی مخاطبان نوجوان و جوان را بر می‌انگیزد. او این را یک «فاجعه» می‌نامد که یک «سونامی اخلاقی» را رقم خواهد زد.

یا فرد دیگری که می‌توان در این‌جا به او اشاره کرد مدیر شبکه کودک در جمهوری اسلامی است که پیش از این در تواناتک به او پرداخته شده بود. فردی که به فساد مدیریتی مشهور است و حتی رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی نیز بر فساد مدیریتی او تاکید کرده بودند.

او درباره این ویدئو نوشته بود«"ساسان حیدری یافته" (مشهور به ساسی) در آخرین نماهنگ خود از یک پورن‌استار استفاده کرده و برای دیده‌شدن بیشتر، آتش به خرمن تربیت کودکان و نوجوانان ایرانی زده. آن هم در شرایطی که شیوع کرونا باعث شده کودکان برای یادگیری از راه دور، به اینترنت دسترسی وسیعی پیدا کنند و هنوز بسیاری از خانواده‌ها، آموزش لازم را برای استفاده صحیح کودکان از اینترنت ندیده‌اند. و البته از یاد نبرده‌ایم که او در یک نماهنگ دیگر خود، شبکه‌ای را در برخی مدارس کشور ایجاد کرده بود تا دانش‌آموزان آهنگهایش را همخوانی کنند. من به عنوان پدر سه فرزند به شدت نگرانم. نه فقط من که پدرها، مادرها و کارشناسان بسیاری نگران هستند.»

ولی چرا در تیتر به ریاکاری مجازی اشاره شد؟ چون پرسش ساده است؛ اگر آن‌ها نگران کودکان هستند چرا هیچ مطلبی از آنان درباره عدم دسترسی کودکان ایرانی به اینترنت و آموزش مجازی در ایام کرونا منتشر نشده است؟ موج ترک تحصیل کودکان به هزاران نفر رسیده است. در یک نمونه مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی اذعان کرد که سال گذشته ۱۳هزار دانش‌آموز این استان ترک تحصیل کردند و این عدد در سال ۱۳۹۹ به ۴۰هزار نفر افزایش یافته است. این فاجعه رخ می‌دهد ولی متولیان مسئله نگران ترانه ساسی مانکن هستند!

ترانه جنجالی ساسی مانکن رویه دیگری از ریاکاری مجازی در جمهوری اسلامی را نشان داد
ترانه جنجالی ساسی مانکن رویه دیگری از ریاکاری مجازی در جمهوری اسلامی را نشان داد

در واقع مسئله این نیست که جمهوری اسلامی توان مالی تامین دسترسی کودکان ایرانی به اینترنت و فضای مجازی را ندارد و بلکه برعکس جمهوری اسلامی سالانه میلیاردها تومان در حوزه فضای مجازی پول می‌ریزد ولی در جهت تامین منافع ایدئولوژیک خود و نه در جهت تامین دسترسی شهروندان به ابزارهای مناسب مجازی.

در واقع جمهوری اسلامی بنا به ماهیت توتالیتر و تمامیت‌خواهانه خود تلاش می‌کند نه صرفا دنیای حقیقی، بلکه تمام حوزه‌های دنیای مجازی را نیز فتح کند و در آن‌جا به تعبیر خود خامنه‌ای، اعمال حاکمیت کند و از این‌رو در این حوزه پول زیادی خرج می‌کند.

«حاکمیت بر فضای مجازی» از عبارات بسیار مورد علاقه مدیران و سیاستگذاران جمهوری اسلامی در حوزه اینترنت و فضای مجازی است و بر این اساس میلیاردها تومان خرج شده است تا بتوان این «حاکمیت» را اعمال کرد. اگرچه در معنای کلان، حاکمیت بر فضای مجازی از سوی هیچ نهاد یا دولتی قابل اعمال نیست ولی طبعا اخلال در روند طبیعی جریان آزاد اطلاعات و گسترش ایده‌های تخریبی و جهت‌دار از آن دست چیزهایی‌ست که رژیم‌هایی چون جمهوری اسلامی از تحقق آن، به عنوان حاکمیت خود یاد می‌کنند.

و در این میان آنچه مورد بی‌اعتنایی مطلق جمهوری اسلامی است، میزان دسترسی کودکان به اپلیکیشن‌های مجازی همچون اپلیکیشن شاد است و فاجعه ترک تحصیل کودکان این‌گونه بیش از پیش رخ می‌نماید.