فرافکنی‌های جمهوری اسلامی در میانه بحران کرونا

پنهان‌سازی بی‌کفایتی در لوای انتشار اطلاعات انحرافی

تصویر بالا را ببینیم. نام رسمی پلیس فتا خود بیانگر خیلی چیزهاست؛ «پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات»! پلیسی که وظیفه‌اش نظارت بر این است که در فضای مجازی چه خبری تولید و منتشر می‌شود و البته در این راستا یک هدف مشخص بیشتر ندارد؛ صیانت از حیثیت جمهوری اسلامی! موضوعی که در جریان بحران کرونا بار دیگر اثبات شد.

این دو سه خط را بخوانیم: «یکی از موضوعاتی که در روزهای اول باعث نگرانی و تشویش اذهان عمومی می‌شد فضای مجازی بود که پلیس فتا با افرادی که در این فضا شایعه‌پراکنی می‌کردند برخورد قاطع و قانونی کرد و ۳۲۰ نفر دستگیر شدند.»

شخص بالا که به چنین صراحتی از «نگرانی» خود از فضای مجازی سخن می‌گوید، «حسین اشتری» - فرمانده نیروی انتظامی - است که این سخنان را در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اصفهان بیان کرد. او در ادامه توضیح پیرامون فشار نیروهای انتظامی بر فضای رسمی غیررسانه‌ای ایران در نیمه دوم اردیبهشت ۹۹ در ساری نیز گفت: «در حوزه فضای مجازی و مقابله با شایعه‌پراکنی نیز افرادی که اقدام به تشویش اذهان عمومی می کردند، شناسایی و با آنان برخورد شد» و خطاب به مردم گفت«اخبار و اطلاعات در خصوص ویروس کرونا را از رسانه ملی، خبرگزاری‌ها و مجاری رسمی دریافت کنند و توجه‌ای به شایعات نکنند.»

نوع نگرانی او در واقع خود بیانگر دغدغه حاکم بر نیروهای امنیتی و نظامی کشور در روزهای نخستین شیوع ویروس کروناست. در واقع آنان بیش‌تر به جای این‌که از بابت وضعیت کشور و مبتلاشدگان نگران باشند و تلاش کنند با ایفای سهم خود به بهبود وضعیت یاری برسانند، از این نگران بودند که مبادا انتشار اخبار از کانال‌های غیررسمی، موجب «تشویش اذهان عمومی» شود؛ عبارتی که در جمهوری اسلامی وجهه امنیتی پیدا کرده است و جمهوری اسلامی برای تسهیل‌سازی چسباندن انگ‌های امنیتی به افراد و اثبات این مدعیات که آرامش جامعه را به هم زده‌اند، آنان را به «تشویش اذهان عمومی» متهم می‌کند.

نکته قابل‌ تامل ولی آنجاست که جمهوری اسلامی در حالی فضای مجازی را به صورت غیررسمی به انتشار اخبار جعلی متهم می‌کند که خود در انتشار اطلاعات گمراه‌کننده و انحرافی ید طولایی دارد که در ادبیات اینترنتی از آن به Disinformation یاد می‌شود. در واقع جمهوری اسلامی و سیاستگذاران رسانه‌ای - مجازی آن تلاش کردند فضای مشحون از دروغ و اخبار راست و ناراست بیافرینند تا در پرتو آن بی‌کفایتی نظام در کنترل بحران کرونا را تا حدی پنهان کنند.

انتشار اطلاعات دروغ علیه بهاییان در سایت‌های امنیتی
انتشار اطلاعات دروغ علیه بهاییان در سایت‌های امنیتی

به عنوان نمونه می‌توان به یک خبر دروغ اشاره کرد که جمهوری اسلامی در اوج بحران کرونا در اسفند ۹۸ در فضای مجازی پراکند و در آن بهائیان را متهم به احتکار ماسک کرد! مثلا وبسایت جهان‌نیوز در ۶ اسفند در این باره نوشت: «باند احتکار ماسک که از بهاییان برخی مناطق مرکزی کشور هستند شناسایی و متلاشی شد» و به نقل از یک «منبع آگاه امنیتی» گفت: «با توجه به فضاسازی برخی شبکه‌های تلویزیونی بهایی و کانال‌های تلگرامی آن‌ها و فعالیت یک باند بهایی در احتکار ماسک و اقلام بهداشتی، بررسی ریشه‌های امنیتی موضوع را ضروری کرده است ... با توجه به موارد فوق حتما رمزگشایی از این موضوع کمک شایانی به خنثی‌سازی توطئه‌های عملیات روانی دشمن در بزرگ‌نمایی موضوع کرونا خواهد کرد.»

شاید نیازی به توضیح نباشد که چرا دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی دست به کار چنین جعل بزرگی شدند. ناتوانی حیرت‌آور جمهوری اسلامی در تامین اقلام اولیه مورد نیاز و ضروری مردم و فساد گسترده‌ای که در قبال مسئله کرونا وجود داشت و سویه‌هایی از آن فاش شد، عوامل رسانه‌ای جمهوری اسلامی را مجاب کرد به سراغ جعل خبر بروند و با انتشار اطلاعات انحرافی، دست‌کم تا حدی فشار را از روی خود بردارند. 

در ادامه همین فضاسازی علیه‌ بهایی‌ها بود که وبسایت امنیتی «مشرق نیوز» یک هفته پس از انتشار خبر کذب بالا نوشت«به تازگی یکی از سرکردگان فرقه بهاییت از شیوع کرونا در ایران ابراز خوشحالی کرده است. همچنین رد پای شبکه بهاییت در احتکار ماسک و مواد بهداشتی نیز شناسایی و کشف شده است … شبکه تلویزیونی متعلق به بهاییان از لندن، شبکه "من و تو"، یک ضلع از مثلث سه‌گانه رسانه‌ای دشمنان ملت ایران برای ترور روانی مردم ایران است. دو ضلع دیگر این مثلث شوم، شبکه "ایران اینترنشنال" (وابسته به سعودی) و تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی (که در آن‌جا هم بهاییانی چون بهروز آفاق نقش کلیدی داشته و دارند) هستند.»

اگرچه ادعای مبتنی بر احتکار ماسک توسط بهائیان خود به اندازه کافی کذب و حتی‌ خنده‌آور است ولی برای پاسخی مستدل به این پرسش می‌توان به این لینک مراجعه کرد که در آن، سایت «فکت‌نامه» تلاش کرده است ثابت کند چرا این ادعا نه صرفا دروغ بلکه «شاخ‌دار» است.

در واقع، نمونه بهائیان به عنوان مثال آورده شد تا دلیلی باشد بر این ادعای گزارش که بازداشت گسترده افراد طی بحران کرونا توسط نیروهای امنیتی - انتظامی جمهوری اسلامی دو هدف اصلی را دنبال می‌کند؛ دلیل اول به حقیقت‌هراسی جمهوری اسلامی باز می‌گردد که در حوزه‌های دیگر نیز خود را نشان می‌دهد و دلیل دوم به این باز می‌گردد که جمهوری اسلامی می‌خواهد با انتشار اطلاعات انحرافی و گمراه‌کننده برای هدایت افکار عمومی، هیچ رقیبی در این عرصه نداشته باشد. قطعا یک فضای رسانه‌ای آزاد اجازه نمی‌داد ادعای احتکار ماسک توسط بهاییان، بی‌هزینه بماند.