اینستاگرام، قاتل رومینا اشرفی؟! روایت خمینی‌نسب‌ها

«در حادثه فاجعه‌باری که طی چند روز گذشته برای رومینا دختربچه تالشی رخ داد، همین بحث اختصاص تفکیک نبودن اینترنت خانواده‌ها دخیل بود. به این شکل که رومینا به بهانه استفاده از سامانه شاد از تلفن همراه اولیا خود استفاده می‌کرده و از آن‌جا که اینترنت مصرفی آزاد بوده و اینترنت مخصوص شاد وجود نداشته، ارتباط این دختر با فرد غریبه در اینستاگرام شکل می‌گیرد و در نهایت او را به کام مرگ می‌کشد.»

در روایت بالا از قتل فجیع رومینا اشرفی، نقش پدر جنایتکار او را کاملا غایب می‌بینیم؛ در حالیکه این «فتح‌الله اشرفی» بود که عزم کرد دختر ۱۴ ساله خود را - در حالیکه در خواب بود - خفه کند و پس از این‌که موفق نشد، او را با «داس» به قتل رساند. ولی این روایت که متهم اصلی را به جای پدر جنایتکار، فضای مجازی و اینستاگرام می‌داند، از کیست؟

برای اهالی آشنا با شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان نام چندان غریبه‌ای نیست؛ «روح‌الله مومن‌نسب». او زمانی به عنوان مسئول بخش فیلترینگ مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار می‌کرده است و از او از جمله به عنوان یکی از تئوریسین‌های فیلترینگ در ایران یاد می‌کنند

مومن‌نسب در کل به مواضع غریب خود مشهور است. او که زمانی نیز به عنوان کارشناس مسائل مربوط به فضای مجازی در دادستانی کل کشور فعالیت می‌کرد یک بار در یک روایتی که بسیار پرسروصدا شد مدعی شد که یک دختربچه ۱۲ ساله پس از در اختیارگرفتن دو گیگ اینترنت رایگان و استفاده از ظرفیت آن، به آنجا رسید که دست به «ٰرابطه نامشروع» زد و حتی باردار شد!

این متن مستقیم سخن اوست و نکته جالب‌توجه این است که در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد: «چند روز پیش در مدرسه‌ای رفتم صحبت کنم، دختر ١٢‌ساله‌ای آمد و گفت من باردارم. خواست به پدرش بگویم. دست که دادم، ‏فهمیدم پدرش یک کارگر است. شرایط سختی بود. آرام آرام گفتم. این پدر دیگر از جایش نمی‌توانست بلند شود. وقتی خواستم بروم، ‏چهار دست و پا آمد پای من را گرفت و گفت نشانه‌ای نده که من را بشناسند. دختر برایم تعریف کرد که پدرم یک سیم‌کارت برایم ‏خرید. ولی گفت اینترنت نمی‌خرم، روشن کردم و برایم دو گیگ اینترنت رایگان آمد. رفتم تلگرام، آقا بالاخره پسری آمد و رفت و دیلیت ‏اکانت کرد. الان نمی‌دانم کی بود، کجاست... . پیشنهاد می‌کنم آقای فیروزآبادی و ‏آقای جهرمی را بیاورید، ببینیم چند دقیقه می‌توانند در چشم‌های این پدر نگاه کنند.»

مومن‌نسب که از شدت ارادت به خمینی خود را «روح‌الله خمینی‌نسب» می‌داند، شخصیت محبوب رسانه‌های نزدیک به حکومت است که با او به عنوان «کارشناس فضای مجازی» گفتگو می‌کنند.

روح‌الله مومن‌نسب اینستاگرام را قاتل رومینا اشرفی معرفی می‌کند
مومن‌نسب اینستاگرام را قاتل رومینا اشرفی معرفی می‌کند

او که اساسا موتورهای جستجوی اینترنت را «مامور شیطان» می‌داند در مبحث قتل رومینا اشرفی و در گفتگو با «باشگاه خبرنگاران جوان» خواستار آن شد که در چارچوب «شبکه ملی اطلاعات»، نظارت بر فعالیت‌های مجازی مردم به سمتی پیش برود، که هویت افراد کاملا معلوم باشد. او در توضیح بیش‌تر در این باره گفته است«برای آن‌که منافع فضای مجازی بیش‌تر از آسیب‌های آن باشد لازم است در حوزه قانون‌گذاری، زیرساخت‌ها، حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و آموزش برنامه‌ریزی جدی‌تری انجام شود. همچنین شبکه ملی اطلاعات هم راه‌اندازی شده تا سن، موقعیت و جنسیت و هویت افراد معلوم شود و در چارچوب شبکه ملی اطلاعات بتوان سرویس‌های متناسب به مردم ارائه داد.»

اشاره روح‌الله مومن‌نسب به لزوم تشخیص سن، موقعیت، جنسیت و هویت کاربران فضای مجازی، پروژه «نظام هویت معتبر» را به اذهان متبادر می‌کند؛ پروژه‌ای که توسط شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است و ذیل ایده شبکه ملی اطلاعات پیش می‌رود. البته خود شورای عالی فضای مجازی مدعی است که در صدد اجرایی‌کردن این پروژه است تا بتواند فیلترینگ را هدفمند کند و سطح دسترسی‌ها به اطلاعات فضای مجازی را بر اساس نیازمندی‌های افراد مختلف تنظیم کند، ولی به هر ترتیب می‌توان گفت این پروژه فضای خصوصی افراد در حوزه فضای مجازی را می‌تواند با خطرات جدی مواجه سازد. به عنوان نمونه امین ثابتی - کارشناس امنیت دیجیتال - بر این باور است که بر فرض اجرایی‌شدن این پروژه و به علت ثبت و ضبط داده‌های کاربران، جدای از اینکه خود عوامل جمهوری اسلامی همیشه به داده‌های کاربران دسترسی خواهند داشت امکان دستبرد به آن داده‌ها توسط هکرها نیز وجود دارد.

در واقع می‌توان گفت قتل رومینا اشرفی و رابطه اینستاگرامی‌اش با مردی جوان اکنون تبدیل به بهانه‌ای شده است برای دوستداران فیلترینگ گسترده اینترنت در ایران تا در قبال این رخداد بسیار تلخ بتوانند سیاست فیلترینگ اینستاگرام را جامه عمل بپوشانند و فراتر از این، بتوانند ایده‌هایی همچون «هویت آنلاین» یا همان «هویت معتبر» را به پیش ببرند که چند ماه پیش نیز توسط شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شد؛ گرچه همان‌طور که پیش از این در گزارش دیگری نوشته بودیم توان جمهوری اسلامی برای اجرایی‌کردن این ایده نامعلوم است.