تناقض سخن خامنه‌ای با سخن منصوبان خودش

«دشمنان از فضای مجازی حداکثر استفاده را می‌کنند. متأسفانه در فضای مجازی کشور ما آن رعایت‌های لازم با وجود آن‌همه تأکیدی که داشته‌ام، صورت نمی‌گیرد و در یک جهاتی واقعاً "ول" است. باید کسانی که مسئول هستند حواسشان باشد.»

در کم‌تر سخنرانی مهم  و پراهمیتی است که خامنه‌ای از وضعیت فضای مجازی فارسی‌زبان انتقاد نکند و دیگران را به علت آن شماتت نکند. جدیدترین سخنان او در این حوزه که در فروردین ۱۴۰۰ بیان شد طنین رک‌تر و صریح‌تری داشت و او رسما گفت فضای مجازی ایرانی «ول» است.

خامنه‌ای که زمانی گفته بود اگر رهبر نبود علاقه‌مند بود «رییس فضای مجازی کشور» شود، و با این سخن شناخت بسیار اندک خود از ماهیت فضای مجازی را نشان داده بود این‌جا نیز ادعاهای تازه‌ای بیان کرد؛ از جمله این‌که مدعی شد «همه کشورهای دنیا» روی فضای مجازی «اعمال مدیریت» می‌کنند! پیدا نیست این حرف‌ها صرفا از روی نادانی زده می‌شود یا واقعا کسانی دست‌اندرکار رساندن اطلاعات غلط به خامنه‌ای هستند!؟ 

جز چین، روسیه، کره شمالی و کشورهایی از این دست، کدام کشور دیگری را می‌توان بر شمرد که شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کند و سانسور گسترده به کار بگیرد و سرعت اینترنت را عامدانه پایین نگاه دارد و تمایل شدید به اخلال در گردش آزاد اطلاعات در سطح جامعه داشته باشد و حتی از یک کارگر وبلاگ‌نویس هم نگذرد و کسی همانند «ستار بهشتی» را به علت انتشار مطالب انتقادی در وبلاگ، زیر شکنجه بکشد؟

خامنه‌ای که همه جا رد پای «دشمن» را می‌بیند در این‌جا نیز متوسل به این مفهوم تکراری می‌شود و می‌گوید: «فضای مجازی را باید مدیریت کرد ... اما نباید این وسیله را در اختیار دشمن گذاشت که بتواند علیه کشور و ملت توطئه کند. دشمنان دارند از این فضا استفاده می‌کنند.»

 ولی آیا واقعا فضای مجازی ول است؟!

به سخنان منتقدان و مخالفان خامنه‌ای توجه نکنیم و به کسانی رجوع کنیم که منصوب خود خامنه‌ای هستند؛ خود دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور حدود دو هفته قبل از این ادعای خامنه‌ای، در گفتگویی با صداوسیمای جمهوری اسلامی صراحتا گفت ایران جزء پنج یا ده کشور اول دنیا در فیلترینگ اینترنت است؛ فیلترینگی که «ابوالحسن فیروزآبادی» در گفتگوی خود آن را «صیانت» نام نهاد. چگونه کشوری که اینترنت آن به صراحت سخن مسئول مستقیم محدودسازی فضای مجازی کشور جزء فیلترشده‌ترین‌ها در دنیاست می‌تواند یک فضای مجازی ول‌شده محسوب شود؟!

فیروزآبادی خود منصوب خامنه‌ای است ولی غیرمستقیم سخن او را رد می‌کند!
فیروزآبادی خود منصوب خامنه‌ای است ولی غیرمستقیم سخن او را رد می‌کند

گزارش‌های نهادهای معتبر بین‌المللی نیز سخن فیروزآبادی را تایید می‌کنند؛ چنان‌که در گزارش «خانه آزادی» از ایران به عنوان کشوری «غیرآزاد» در زمینه آزادی اینترنت یاد می‌شود. این نهاد معتبر هر ساله میزان آزادی اینترنت در کشورهای مختلف دنیا را می‌سنجد و دقیقا در هر سه معیاری که این سازمان در نظر می‌گیرد - نقض حقوق کاربران، اعمال محدودیت در محتوا و ایجاد مانع برای دسترسی آسان - ایران جزء ۱۰ کشور اول دنیاست. به گزارش خانه‌ آزادی در این‌جا رجوع کنید.

با این اوصاف پس چرا خامنه‌ای می‌گوید فضای مجازی ول است؟ دکتر سعید پیوندی در این‌جا به درستی پاسخ را برمی‌شمرد. به گفته او جمهوری اسلامی در جنگ گردش آزاد اطلاعات قافیه را به شهروندان باخته است و همین باخت خامنه‌ای را خشمگین کرده است که چرا جریان آن‌گونه که او می‌خواهد پیش نمی‌رود و از این‌رو در فکر بند و بست بیش‌تر است. 

سعید پیوندی در بخشی از نوشته خود می‌نویسد: «زمانی حکومت با قلدری هرچه را که می‌خواست، به فضای رسانه‌‌ای کشور تحمیل می‌کرد. امروز جامعه در حوزهٔ گردش اطلاعات و دسترسی به رسانه‌ها با وجود ادامه محدودیت‌ها از نوعی استقلال برخوردار شده است. گویی مردم با هم‌رسانی خبرها، انتشار خبرهای سانسورنشده، بازنشر مقالات و مطالب انتقادی، به چالش کشیدن خبرهای رسمی، برخورد طنزآمیز با دنیای خرافی مسئولین دینی و سیاسی انتقام خود را از چهار دهه یکه‌تازی و سانسور حکومتی می‌گیرند. »