فعالیت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و میزان بودجه آن

در تیر ۱۳۹۹ خبری بیرون آمد که طی آن اعلام شد در جلسه‌ای میان «مدیریت آموزش بعثه مقام معظم رهبری» و «معاونت فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی» قرار شده است که دو هزار طلبه جوان در «عرصه شبکه‌های اجتماعی» به فعالیت بپردازند؛ فعالیتی که قطعا رایگان نیست و هزینه‌های خاص خود را خواهد داشت و علاوه بر سرویس‌های فنی که باید مورد استفاده قرار بگیرند و هزینه‌های مربوط به خود را دارند، خود آن دو هزار طلبه نیز بابت این فعالیت حقوق و درآمد خود را خواهند داشت. 

«مرتضی حاجیانی» در توضیح محتوای این فعالیت گفت: «امروز بستر و فرصت بسیار خوبی در عرصه فعالیت‌های مجازی برای طلاب جوان فراهم شده که از این فرصت می‌توان برای افزایش بهره‌وری جهت تبلیغ معارف دینی و تبلیغی استفاده کرد.»

او همچنین ادامه داد که هم‌اکنون نیز ۴۰۰ گروه فضای مجازی ویژه طلاب جوان حوزه علمیه قم در ۱۲ قالب تخصصی فعالیت می‌کنند که تا کنون بیش از ۳ هزار رکورد محتوای تبلیغی و فرهنگی از این طلاب ثبت و ضبط شده که قابلیت انتشار در عرصه شبکه‌های اجتماعی را دارد.

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم معاونت‌های مختلفی دارد که یکی از آنان معاونت فضای مجازی است. این معاونت چیست و چه می‌کند؟ وقتی به سایت آنان سر بزنیم در معرفی خود می‌‌گویند: «در سال ۱۳۹۰، اداره کل تبلیغ نوین با هدف شناسایی و جذب فعالان حوزوی، سازماندهی آن‌ها در قالب گروه‌‌های تبلیغی و حمایت‌ از طرح‌های تبلیغی آنان در عرصه‌های نوین تبلیغ رسانه‌ای در معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر ایجاد گردید. در سال ۱۳۹۸ به منظور سازماندهی مجدد و تمرکز فعالیت‌ها و گسترش آن، مرکز فرهنگی و هنری و اداره کل تبلیغ نوین با یک‌دیگر ادغام و به "معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه" ارتقاء یافت.»

احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است
احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است

خامنه‌ای نیز به این نهاد نگاه بسیار مثبتی دارد و درباره آن گفته است: «دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از نظر من نماد روشنفکری حوزه است.»

بر اساس چنین نگاه مثبتی از سوی خامنه‌ای است که دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم هر ساله بودجه‌های کلانی از بودجه کشور به خود اختصاص می‌دهد. بودجه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در بودجه سال ۱۳۹۸، علی‌رغم تحریم‌ها، نسبت به سال ۱۳۹۷ دوازده درصد رشد داشت و بر اساس اطلاعات منتشرشده رسمی ۱۵۰ میلیارد تومان بود. در سال ۹۹ هم تغییری نکرد و همان ۱۵۰ میلیارد تومان بود. برای این‌که میزان این عدد دستمان بیاید کافی‌ست بدانیم که بودجه سازمان اورژانس کشور در همان سال ۱۵۰ میلیارد تومان بود!

در واقع مدت‌هاست ثابت شده است که روحانیت انقلابی و حاکم در ایران، حال که از پس فضای مجازی و محو آن بر نیامده است قصد تسخیر محتوایی آن را دارد و در این راه حاضر است چنین بودجه‌های کلانی خرج کند. واقعیت این است که نگاه بسیاری از آنان به فضای مجازی به شدت منفی است؛ چنانکه در همین تیر ۹۹ امام جمعه یزد فضای مجازی را «تهدیدی جدی برای ارزش‌های اسلامی و انقلابی» دانست و گفت«دروغ‌پراکنی از جمله مهم‌ترین ابزار دشمنان دین و نظام اسلامی برای ضربه‌زدن به انقلاب اسلامی در فضای مجازی است ... بیان به‌موقع واقعیت‌ها توسط رسانه‌های داخلی، دروغ مستکبران را فاش می‌کند.»