مسدودشدن حساب کاربری در اینستاگرام؛ دلایل و راه‌حل

تواناتک: اینستاگرام نسبت به فعالیت‌های اسپم‌ها و ربات‌ها بسیار حساس است و با قوانینی که وضع کرده تلاش می‌کند حساب‌های مشکوک را مسدود یا فعالیت‌آن‌ها را محدود کند. در حقیقت این شبکه اجتماعی سعی دارد تا حد امکان از فعالیت اسپم‌ها و ربات‌ها جلوگیری کند.

بر همین اساس، عواملی، از جمله بروز رفتار مشابه رفتارهای اسپم‌ها و ربات‌ها، موجب مسدودشدن حساب کاربران واقعی نیز می‌شود. در این مقاله این عوامل را بررسی می‌کنیم و سپس به روش‌های رفع این محدودیت‌ها می‌پردازیم.

دلایل رایج و مهم

۱- گزارش‌شدن (Report) حساب از سوی دنبال‌کننده‌ها

در این صورت به‌سادگی حساب کاربری محدود و معلق می‌شود. اما ریپورت چند کاربر کافی است تا یک حساب مسدود شود؟ پاسخی قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما طبق بیش‌بینی برخی از سایت‌ها بین پانزده تا بیست ریپورت کافی است تا آن حساب معلق و مسدود شود. 

۲- فعالیت‌های غیرطبیعی یک حساب کاربری 

بر اساس این فعالیت‌ها الگوریتم‌های اینستاگرام، کاربر را ربات تشخیص می‌دهد و حسابش را مسدود می‌کند. منظور از این فعالیت‌ها، ارسال مدام و منظم و البته بیش‌ از‌ اندازه پست و استوری و لایک‌ و کامنت است. همچنین اگر کاربر در یک بازه زمانی کوتاه تعداد زیادی حساب را فالو کند، این کار او فعالیت مشکوک به ربات تشخیص داده شده و مسدود می‌شود. 

۳- عدم رعایت قوانین کپی‌رایت در پست‌ها و زیرپاگذاشتن حقوق مادی و معنوی تولیدکنندگان و صاحبان آثار

۴- گزارش‌شدن کاربر به دلیل انتشار محتوای نامناسب

۵- دسترسی به اینستاگرام با دستگاه‌های مختلف و آدرس آی‌پی‌های متفاوت 

اینستاگرام روی این موضوع بسیار حساس است. 

مدت‌ زمان مسدودبودن یک حساب کاربری، دست‌کم می‌تواند چند‌ ساعت یا ۲۴ ساعت باشد. در برخی موارد تاریخ مشخصی برای رفع مسدودیت حساب به کاربر گزارش می‌شود. در برخی موارد نیز زمان مشخصی برای آن وجود ندارد. 

روش‌های رفع مسدودیت

- کامنت‌گذاشتن و لایک‌کردن پست‌ها توسط دنبال‌کنندگان

اگر به دلیل گذاشتن کامنت و لایک بیش‌ از‌ حد یا فالوکردن حساب‌های بسیار بلاک شده باشید، برای این‌که سریع‌تر حساب‌‌ خود را از این حالت خارج کنید، می‌توانید از دنبال‌کننده‌هایتان بخواهید که زیر پست‌هایتان کامنت بگذارند و آن‌ها را لایک کنند. این کار کمک می‌کند که اینستاگرام متوجه شود حساب شما ربات نیست و آن را از حالت تعلیق خارج کند. 

- تغییر اطلاعات تماس حساب 

این روش برای بسیاری از کاربران نتیجه‌بخش بوده است. تغییر آدرس ایمیل و شماره تلفن حساب موجب می‌شود که پس از مدت کوتاهی آن حساب از حالت تعلیق خارج شود. 

- ارسال گزارش به اینستاگرام

به دنبال مسدود‌شدن حساب، پیامی در همین باره برایتان می‌آید که شما باید روی گزینه Tell Us در آن پیام بزنید تا ایمیلی برایتان فرستاده شود. طی آن ایمیل از شما اطلاعات و مدارکی خواسته می‌شود که پس از ارسال آن‌، حساب از محدودیت در خواهد آمد. 

- مکاتبه با اینستاگرام

اگر مسلط به زبان انگلیسی هستید، با ارسال ایمیل به آدرس پشتیبانی اینستاگرام (support@instagram.com)، با آن‌ها مکاتبه کنید و تلاش کنید حساب خود را از حالت مسدود خارج کنید. 

- معرفی حساب توسط دیگر کاربران

این روش نیز برای برخی از کاربران نتیجه‌بخش بوده است. در این صورت از دیگر کاربران بخواهید حساب شما را در استوری یا در کامنت‌ها منشن یا تگ کنند تا اینستاگرام متوجه شود که این حساب با حساب‌های دیگر در تعامل است و ربات نیست. 

در ادامه مطمئن باشید که اطلاعات تماس حساب شما کامل است، پروفایل‌تان عکس دارد و تایید هویت دومرحله‌ای حساب‌تان فعال است.