«مصاف» رائفی‌پور در فضای مجازی

موسسه مصاف که با نام کامل «موسسه فرهنگی هنری پژوهشی مصاف ایرانیان» شناخته می‌شود از جمله پایگاه‌های ایدئولوژیکی است که نام آن با «علی‌اکبر رائفی‌پور» گره خورده است. رائفی‌پور را از جمله چهره‌های جوانی می‌توان دانست که پایش به صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز باز شده و در آن‌جا به بیان سخنانی می‌پردازد که کاملا در راستای اهداف آمریکاستیزانه و اسراییل‌ستیزانه جمهوری اسلامی تعریف می‌شوند.

خود موسسه مصاف در معرفی خود می‌گوید: «موسسه فرهنگی هنری پژوهشی مصاف ایرانیان  یکی از مهمترین پایگاه‌های مهدویت و دشمن شناسی در کشور است. ... مصاف هم اکنون بزرگترین جنبش سایبری کاملا مستقل فرزندان انقلاب در فضای اینترنتی محسوب می‌شود. ... صرفا آمار رجوع کنندگان به موسسه تاکنون حاکی از گرایش بیش از ۷۰۰ نفر به مذهب تشیع ، متاثر از فعالیت‌های موسسه است... .»

نکته جالب‌توجه این‌که این موسسه مدعی است از هیچ‌گونه کمک حکومتی برخوردار نیست و در بیان این عدم وابستگی می‌گوید: «موسسه مصاف ایرانیان به معنی واقعی کلمه غیرانتفاعی بوده و تاکنون بدون استفاده از بودجه‌های حکومتی یا دولتی و بدون هیچ‌گونه وابستگی نهاد یا جریان سیاسی خاصی، ادامه حیات داده و به یاری خدا خواهد داد.»

ولی در عین ‌حال وقتی به حجم فعالیت‌های این موسسه در فضای مجازی نگاهی بیندازیم و به نزدیکی آشکار رائفی‌پور به نهادهای حکومتی دقت کنیم صحت و راستی ادعای بالا سخت به نظر می‌رسد. دقت کنیم که این موسسه به گفته خود ۱۴ «واحد» دارد که این واحدها صرفا در واحدهای مربوط به تولید ویدئو و تولید محتوا خلاصه نمی‌شوند.

در این موسسه واحدهایی چون «واحد کشاورزی و امنیت غذایی» نیز وجود دارند. می‌توان از واحد دیگری به نام «واحد فنی مهندسی» یاد کرد که در زمره فعالیت‌های آن آمده است: «ساخت و طراحی سلاح ایرانی ذوالفقار و بررسی ایده‌های ارسالی از جوانان». به بیان دیگر این واحد در تولید سلاح گرم و جنگی نیز - بنا به ادعا - فعالیت می‌کند!

در همین واحد فنی - مهندسی موسسه مصاف که دقیق‌تر شویم خواهیم دید علی‌اکبر رائفی‌پور، که پدرخوانده این موسسه است و در رسانه‌ها به عنوان «مدیر موسسه مصاف ایرانیان» معرفی می‌شود، در قالب یک ویدئو مدعی می‌شود که در راستای نگرانی پیرامون «چالش‌های امنیتی کشور»، این موسسه در راستای حوزه پدافند نظامی نیز فعالیت می‌کند. رائفی‌پور در همان ویدئو تاکید می‌کند که به «سفارش یکی از وزارتخانه‌ها» این دستگاه که نام «پاداسکای» روی آن‌ نهاده شده است، ساخته شده است.

با توجه به چنین مسائل و چنین ویدئوهایی و چنین ارتباطاتی بسیار سخت است که مصاف را بتوان، بنا به ادعای خود این موسسه، «مستقل» دانست و این عدم استقلال قطعا حوزه مالی را نیز شامل می‌شود.

در موسسه مصاف، رائفی‌پور «استاد» خطاب می‌شود
در موسسه مصاف، رائفی‌پور «استاد» خطاب می‌شود

رائفی‌پور حتی در آخرین اظهارات خود نیز صراحتا مدعی است که مصاف با «کمک‌های مردمی» اداره می‌شود و هیچ بودجه‌ای نمی‌گیرد و دفتر این موسسه نیز «درب و داغان» است و یک زلزله با ریشتر کم نیز برای نابودی دفتر این موسسه کفایت می‌کند؛ ولی خوب است از رائفی‌پور پرسیده شود اگر این موسسه مدعی طراحی و تولید سلاح گرم یا پدافندی است آن را نیز با «کمک‌های مردمی» پیش می‌برد؟!

نباید فراموش کرد که هر کسی نمی‌تواند با توجه به محدودیت‌های بسیار شدیدی که وجود دارد در صداوسیمای جمهوری اسلامی حضور پیدا کند و حضور رائفی‌پور در این نهاد خود بیانگر خطوط ناگفته فعالیت او و موسسه‌اش است!

البته اگر به نظرات او توجه کنیم خواهیم دید او از ادبیاتی استفاده می‌کند و از مدل‌هایی برای بیان سخنان خود بهره می‌گیرد که بسیار مطلوب خامنه‌ای است. به عنوان نمونه، او یک بار فضای مجازی را با ترفندهای «معاویه» مقایسه کرد و آمریکا را همان معاویه دانست که به جنگ «امیرالمومنین» آمده است که از دید رائفی‌پور همان جمهوری اسلامی است!

رائفی‌پور در توضیح بیش‌تر پیرامون این مقایسه گفته بود: «این شبکه‌ها "عملیات روانی" انجام می‌دهند و گردانندگان شبکه‌های مجازی غیررسمی واقعاً روان‌شناسان فوق‌العاده‌ای هستند. ... این شبکه‌ها از احساسات مردم استفاده می‌کنند. مثلاً از یک عکس در اینستاگرام از مردم سوءاستفاده می‌کنند؛ در سایر شبکه‌های اجتماعی نیز وضعیت همان است و فقط مدل و ابزار ارائه فرق کرده است. برای مثال همان کارهایی که معاویه سر امیرالمؤمنین(ع) آورد، در حال حاضر آمریکا سر ما می‌آورد.»

او فضای مجازی را به‌مثابه یک «تهدید» ارزیابی کرده و مدعی است که باید با ابزار «آگاهی مردم» به «مقابله» با «تهدیدات فضای مجازی» پرداخت. نکته جالب‌توجه اعتراف رائفی‌پور به محبوبیت شبکه‌های اجتماعی بین مردم است: «شبکه‌های اجتماعی غیررسمی در بیان برخی مسائل حرفه‌ای عمل می‌کنند و  متأسفانه مردم نیز به این شبکه‌ها بیشتر علاقه دارند.»