مقایسه ایران و کره‌جنوبی از منظر نوآوری

لیست نوآورترین کشورهای جهان از جمله لیست‌هایی است که هر ساله مجله معتبر بلومبرگ در ایالات متحده آمریکا منتشر می‌کند. این لیست از جمله لیست‌های قابل اعتنایی است که بر اساس آن می‌توان تا حد زیادی به توانایی کشورها در حوزه تولید و یا ارزش و اهمیتی که آن‌ها به پژوهش و توسعه اختصاص می‌دهند دست یافت.

امسال و برای سال ۲۰۲۱ کره جنوبی به عنوان نوآورترین کشور جهان شناخته شده است. نکته جالب‌توجه این است که طی ۹ سال گذشته کره جنوبی هفت بار در صدر این جدول بوده است. کره جنوبی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ در صدر قرار داشت تا این‌که سال ۲۰۲۰ آلمان جای آن را گرفت. میزان بالای ثبت اختراع و شرکت‌های فناوری پیشرفته در این کشور از جمله دلایل صدرنشینی آلمان بود.

به هر حال در سال ۲۰۲۱ کره جنوبی بار دیگر در صدر قرار گرفت. رشد اختراعات ثبت‌شده و عملکرد چشمگیر در زمینه پژوهش و به بارنشانی نتایج پژوهشی در حوزه تولید، از عوامل بازگشت کره جنوبی به صدر بود. از دیگر ۱۰ کشوری که بیش‌ترین نوآوری را داشته‌اند می‌توان از سوئد، سوئیس، فنلاند، اسراییل، سنگاپور و دانمارک یاد کرد. ژاپن در رده دوازدهم و ایالات متحده نیز در رده پانزدهم قرار دارد.

بین کشورهای خاورمیانه‌ای تنها اسراییل در لیست در میان ده کشور نخست نوآور دنیا قرار دارد که رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است. اسراییل در سال ۲۰۲۰ نیز در رتبه ششم بود. نکته جالب‌توجه این است که از میان هفت شاخص مورد ارزیابی بلومبرگ برای سنجش نوآورترین کشورهای دنیا، اسراییل در دو شاخص در رتبه نخست قرار دارد.

جدول نوآورترین کشورهای جهان از منظر بلومبرگ
جدول نوآورترین کشورهای جهان از منظر بلومبرگ

نگاهی به جایگاه ایران بیندازیم. ایران در جایگاهی بد و در رتبه ۶۰ قرار دارد که قعر جدول شاخص ارزیابی محسوب می‌شود. عربستان سعودی، الجزایر، ویتنام و قبرس نیز از ایران رتبه‌های بهتری دارند. طبعا این رتبه نشانگر ظرفیت و پتانسیل ایرانیان نیست اگر به حضور چشمگیر ایرانیان تحصیلکرده در دانشگاه‌های دنیا نگاهی بیفکنیم.

«علی زمانی»، نویسنده وبسایت «روزیاتو»، در اشاره‌ای عبرت‌آموز نسبت به جایگاه کره جنوبی در این جدول در مقایسه با ایران می‌گوید«قدرت برتر نوآوری جهان، کره جنوبی است. صنعت را با ایران آغاز کرد چهل و اندی سال پیش. اکنون پرسرعت‌ترین اینترنت جهان و یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان محسوب می‌شود. دانشگاه سئول، سال‌هاست در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. غول نوآوری قاره کهن، حتما کره جنوبی است. سایت مارکت واچ در سال ۲۰۱۹ میلادی، این کشور را با فاصله زیاد از آمریکا، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار داد.»

اشاره نویسنده به همزمانی آغاز صنعت در ایران و کره‌جنوبی مسئله‌ای است که همیشه مورد توجه و حسرت ایرانیان است. از جمله در اسفند ۱۳۹۹، «محسن صفایی فراهانی» در گفتگویی با روزنامه «شرق» گفته بود: «یک روزی ما پیکان را تولید کردیم، کره جنوبی هیوندای را تولید کرد. امروز هیوندای در بین اتوموبیل‌های دنیا چه جایگاهی دارد و پیکان ما کجاست؟»