خشم رسانه‌های سپاه پاسداران از ناشناس‌های توییتر فارسی

«اسپیس‌های کاربران با نام مستعار و ناشناس رو با علاقه پیگیری می‌کنم، گفتگوهایشان واقعی‌تر و صریح‌تر از کاربران حقیقی است.  کاربرانی که تا دیروز برچسب "ربات و فیک" می‌خوردند تا صدایشان را همچون صدای مردم ایران خفه کنند، حضورشان اثر رسانه‌های یک‌طرفه و پروپاگاندا را کمرنگ کرده‌ است.»

«حسین رونقی» که سال‌ها به «جرم» مبارزه با سانسور و فعالیت در حوزه فیلترشکن در زندان به سر برد و اکنون با نام واقعی خود در درون ایران در شبکه‌های اجتماعی به صورت فعالانه حضور دارد در این توییت خود صراحتا از حضور کاربران ایرانی به صورت ناشناس در توییتر استقبال می‌کند و در فضای خفقان‌آلود کنونی در ایران آن را موجب اثرگذاری بیش‌تر می‌داند.

او در توییت دیگری دلایل اثرگذاری بیش‌تر کاربران به صورت ناشناس را بر می‌شمارد: «فعالیت با نام مستعار و ناشناس، در شرایط ایران را برای شهروندان، بهتر و اثرگذار می‌دانم، ناشناس‌ها ماهیت واقعی دارند، جسورتر و صریح‌تر می‌گویند و می‌نویسند و عمل می‌کنند.»

حسین رونقی که در حوزه وبلاگ‌نویسی سابقه طولانی و درازی دارد و از متخصصان فضای مجازی ایرانی است، در بخش دیگری از توییت خود می‌گوید ناشناس‌ها نباید بابت عباراتی چون «فیک» یا «زیر پتویی» مرعوب شوند. به باور او: «کار درست کنار مردم ایستادن است واقعی یا ناشناس فرق ندارد.»

نقل این عبارات از حسین رونقی اهمیت دارد زیرا جدای از صلاحیت تخصصی او برای ابراز نظر در این قضیه، هم این موضوع پراهمیت است و هم این‌که این بحث درازدامنی در فضای سیاسی ایران است.

به‌ویژه وبسایت‌ها و کانال‌های وابسته به جمهوری اسلامی از اصلی‌ترین پایگاه‌های حمله به ناشناس‌های فضای مجازی به‌ویژه توییتر هستند. اگر نگاهی به صفحات وبسایت‌های وابسته به جمهوری اسلامی بیندازیم با انبوهی از عبارات اتهامی و تحقیرآمیز درباره حساب‌های کاربری ناشناس مواجه خواهیم شد که داستان‌های عجیبی درباره آن نیز بافته و ساخته می‌شوند.

به سیاق علاقه‌مندی‌های سناریوسازان در جمهوری اسلامی، این ناشناس‌ها - که بیش‌تر آنان گرایش براندازانه دارند - بیش و پیش از همه به یک سازمان سیاسی به نام «مجاهدین خلق» منتسب می‌شوند. یکی از مقرهای اصلی مجاهدین خلق اکنون در کشور آلبانی است و مکرر دیده شده است که وبسایت‌های وابسته یا اکانت‌های حامی جمهوری اسلامی از حساب‌های کاربری برانداز با نام «آلبانی‌نشین‌ها» یاد می‌کنند.

به عنوان نمونه وبسایت «مشرق نیوز» حساب‌های کاربری ناشناس را «تروریست‌های مجازی» می‌نامد که «شایعه‌پراکنی» می‌کنند. این وبسایت وابسته به سپاه پاسداران در مطلبی در تیر ۱۳۹۸ می‌نویسد«اولین گام عناصر منافقین برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی طراحی اکانت‌های فیک با هویت‌های ساختگی است. هر عضو بر اساس سرعت عمل و مهارتش، چندین اکانت ساختگی در شبکه‌های اجتماعی مختلف را هدایت می‌کند.»

یا در نمونه دیگری، وبسایت «تسنیم»، که آن نیز از وبسایت‌های متعلق به سپاه است، در مطلبی در همان تابستان ۱۳۹۸ اکانت‌های ناشناس را متعلق به «واحد سایبری» سازمان مجاهدین خلق می‌داند که بنا به ادعای این سایت ۱۵۰۰ عضو دارد. این وبسایت در توضیح بیش‌تر ادعای خود می‌گوید: «در این واحد، بیش از ۱۵۰۰ نفر نیروی آموزش‌دیده، شبانه‌روز به‌صورت شیفتی، مشغول تولید محتوای حرفه‌ای علیه مفاهیمی مانند اسلام، ولایت فقیه، حجاب، بزرگنمایی مفاسد اقتصادی، خرافه‌نمایی مقدسات مذهبی، نفرت‌پراکنی علیه رهبر انقلاب، مراجع، علما، سپاه، بسیج... و صدها محور دیگر هستند.»

حسین رونقی، فعالیت با نام مستعار در شرایط کنونی ایران را «بهتر» و «اثرگذار» می‌داند
حسین رونقی، فعالیت با نام مستعار در شرایط کنونی ایران را «بهتر» و «اثرگذار» می‌داند

دو نقل قول بالا به صورت تصادفی انتخاب شدند و ده‌ها و بلکه صدها یادداشت و مطلب و ویدئوی دیگر، توسط وبسایت‌ها و افراد وابسته به جمهوری اسلامی وجود دارد که تلاش می‌کند نشان دهد حساب‌های کاربری ناشناس متعلق به گروه مجاهدین خلق هستند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که حتی یک بار نیز نام رهبران این سازمان یا علاقمندی‌های این سازمان از سوی حساب‌های کاربری ناشناس، برجسته و ترند نشده است. خصوصیت بارز سازمان مجاهدین خلق و اعضای آن، شیفتگی به رهبران سازمان همچون مسعود رجوی و مریم رجوی است. هیچ هشتگ مرتبط با علاقمندی‌های سیاسی این سازمان طی سال‌های اخیر در توییتر فارسی ترند یا حتی برجسته نشده است.

به عکس این، هشتگ‌های مرتبط با پهلوی‌دوستی یا پادشاهی پهلوی یا چهره‌های برجسته این خاندان از جمله هشتگ‌های برجسته‌ی سیاسی در توییتر فارسی بودند. ذکر این نکته از این رو اهمیت دارد که به عمق دشمنی سازمان مجاهدین خلق از حکومت پهلوی آگاه باشیم و در عین‌حال به حمایت گسترده کاربران ناشناس از حساب کاربری رسمی شاهزاده رضا پهلوی نگاه بیندازیم.

مریم رجوی - رییس گروه مجاهدین خلق - که از سوی این سازمان به عنوان «رییس‌جمهور» معرفی می‌شود سه حساب کاربری رسمی به زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی در توییتر دارد که هر سه تیک آبی دارند و تاییدشده هستند ولی هیچ‌کدام از این سه حساب به میزان صد هزار فالوئر نرسیده‌اند. اگر به میزان استقبال از این توییت‌ها نیز نگاهی بیندازیم خواهیم دید که ۱۰ تا ۱۵ توییت آخر این سه حساب، هیچ‌کدام، به هزار لایک نرسیده‌اند. نکته دیگر اینکه در بعضی از توییت‌های این سه حساب کاربری مریم رجوی، توییت‌هایی هستند که میزان ریتوییت بیشتر از میزان لایک است که خود به خوبی نشانگر آن است که برای تبلیغ این توییت‌ها تلاش می‌شود ولی این تلاش‌ها دستاورد چندانی ندارند.

رضا پهلوی نیز - که از سوی هواداران خود به عنوان گزینه پادشاهی در ایران تبلیغ می‌شود - تنها یک حساب کاربری دارد که در آن به دو زبان فارسی و انگلیسی توییت می‌کند و بیش از ۴۸۰ هزار فالوئر دارد. اگر به میزان استقبال از ۱۰ تا ۱۵ توییت‌ آخر نیز نگاهی بیندازیم نیز می‌بینیم همه این توییت‌ها چند هزار لایک گرفته‌اند و میزان ریتوییت‌ها نیز بعضا بیش‌تر از هزار است. این در حالی است که رضا پهلوی هیچ سازمانی را اداره نمی‌کند و این اکانت رسمی و شخصی اوست.

این‌جا هدف آن نیست که به نوع استقبال از رضا پهلوی یا گروه مجاهدین خلق پرداخته شود بلکه تلاش آن است که نشان داده شود ادعای وبسایت‌ها و چهره‌های وابسته به جمهوری اسلامی در انتساب اکانت‌های ناشناس به یک گروه سیاسی خاص یا مشی سیاسی خاص چه اندازه دروغ و بی‌سند است. اگر ادعای آنان مبنی بر انتساب اکانت‌های ناشناس به سازمان مجاهدین خلق درست بود بدیهی بود قدرت تاثیرگذاری این اکانت‌ها باید در میزان استقبال از حساب کاربری ریاست این سازمان نمود پیدا می‌کرد که همان‌طور که دیدم نمودی از آن تاثیرگذاری در حساب‌های کاربری خانم رجوی دیده نمی‌شود و بلکه برعکس دیده می‌شود حساب‌های کاربری ناشناس از رضا پهلوی استقبال بسیار بیش‌تری می‌کنند که این گروه، مخالف او به عنوان ولیعهد پیشین ایران است.

این تناقض و ادعای دروغ البته در سناریوسازی‌های وبسایت‌های وابسته به سپاه نمود پیدا می‌کند. به عنوان نمونه وبسایت مشرق‌نیوز برای این‌که بتواند میزان حمایت از پادشاهی‌خواهان را توجیه کند مدعی می‌شود که اعضای سازمان مجاهدین خلق با «علائم سلطنت‌طلبی» فعالیت می‌کنند و وبسایت تسنیم مدعی می‌شود فعالیت‌های مجازی «سلطنت‌طلبان» جدای از فعالیت گروه مجاهدین خلق است. این دو ادعای متفاوت هر دو در تابستان ۱۳۹۸ منتشر شده‌اند ولی گویی سناریوسازان سپاه پاسداران متوجه تناقض ادعاهای خود نبودند!

این تناقض ناشی از انکار یک واقعیت است؛ آن واقعیت این است که بخش بزرگی از حساب‌های ناشناس‌ یا مستعار توییتر فارسی دقیقا از ملت ایران هستند با گرایش‌های مختلف سیاسی و عقیدتی؛ و اگر اکنون به صورت ناشناس فعالیت می‌کنند هیچ علتی ندارد جز حفظ امنیت خود. جمهوری اسلامی نشان داده است به علت یک توییت ساده هم بازداشت می‌کند و حکم زندان صادر می‌کند!