در اینستاگرام فارسی «کودتا» برپاست؟!

«خدا کند این اتفاق [فیلترینگ اینستاگرام] بیفتد. فضای باز اینستاگرام و تلگرام تهدید برای جوانان است و این برای نظام شکنندگی دارد. کمیسیون حقوقی شکل گیرد، به جد دنبال فیلترینگ اینستاگرام خواهیم بود.»

این سخن «حسن نوروزی» است؛ نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که این سخن را در خرداد ۱۳۹۹ بیان کرد. واقعیت این است که مجلسی‌های جدید تیغ خود را علیه اینستاگرام و فضای مجازی به طور کلی حسابی تیز کرده‌اند. آن‌ها حتی وزیر ارتباطات را به مجلس فراخواندند و او را سرزنش کردند که چرا اینستاگرام هنوز فیلتر نشده است و چرا پهنای باند زیادی به آن اختصاص داده می‌شود.

یک نماینده دیگر به نام «محمدحسن آصفری» اینستاگرام را با سازمان‌های بزرگ نظامی همانند ناتو مقایسه کرد و فعالیت آزادانه کاربران در آن‌جا را همانند «کودتا» دانست: «اقداماتی که در فضای مجازی انجام می‌شود غیر از یک کودتا و ناتوی فرهنگی علیه ارزش‌ها، آرمان‌های امام خمینی (ره) و وصیت‌نامه شهدا نیست. شهدایی که اگر امروز نبودند شما به وزارت نمی‌رسیدید. بروید اینستاگرام را مشاهده کنید اگر کودک شما به سن جوانی برسد، اجازه می‌دهید از اینستاگرام استفاده کند؟»

تنها نماینده‌های کم‌اهمیت نیستند که چنین انتقادی دارند؛ حتی رییس مجلس شورای اسلامی، «محمدباقر قالیباف»، نیز به فضای مجازی تاخت و آن را «لگام‌گسیخته» دانست و ضرورت کنترل آن را یادآور شد. او حتی از «مدیریت خودروسازی» در ایران مثال زد و خواستار آن شد که «سیاست‌های تعدیلی» و محدودساز در آن حوزه در فضای مجازی هم اعمال شود. نکته جالب‌توجه این‌جاست که قالیباف که این‌گونه از محدودیت‌سازی‌ها حمایت می‌کند، خود در یک شبکه اجتماعی فیلترشده به نام توییتر اکانت دارد و مواضع سیاسی خود را در آن‌جا منعکس می‌کند. البته این پرسش از تناقض رفتاری در کسانی که مدعی مبارزه با شبکه‌های اجتماعی خارجی هستند، سال‌هاست که پاسخی نمی‌گیرد.

حسن نوروزی آرزو کرد اینستاگرام فیلتر شود
حسن نوروزی آرزو کرد اینستاگرام فیلتر شود

در واقع مجلسی‌های جدید معیار سنجش فضای مجازی را «رضایت علما» می‌دانند؛ چنان‌که «مصطفی طاهری» - یکی دیگر از نماینده‌های مجلس شورای اسلامی - در یکم تیر ۱۳۹۹ گفت: «سوال من این است که اگر امروز یک نظرسنجی از مومنان و علما انجام شود چند درصد از مدیریت فضای مجازی و محتوای آن رضایت دارند؟»

به گفته محمود تجلی‌مهر - کارشناس مخابرات و اینترنت - این حرف‌ها در مجلس شورای اسلامی فقط حرف است و «گردوغبار» است و همانند پروژه اینترنت ملی هیچ وقت به‌طور کامل محقق نخواهد شد. او در بیان اینکه اساسا اهداف از بیان این سخنان چیست جمهوری اسلامی را نگران دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و دستاوردهای تمدنی و فرهنگی نوین می‌داند.

به گفته تجلی‌مهر جمهوری اسلامی به قیمت زیرپاگذاشتن بعضی از خط قرمزها هم که شده نمی‌خواهد اجازه دهد مردم به گردش اطلاعات دسترسی آزادانه داشته باشند. او از گزارشی امنیتی می‌گوید که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی چندی پیش در اختیار خامنه‌ای قرار دادند که به گفته او منتشر نیز شد و در آن، نیروهای امنیتی به خامنه‌ای یادآور شدند که مسائل سیاسی در رتبه سوم علاقه‌مندی‌های مردم قرار دارد و از این رو آنان خود سایت‌های شرط‌بندی، قمار، همسریابی، پورن و… ایجاد کردند و حتی مجوزهای شرعی نیز برای آن دریافت کردند تا بتوانند توجه مردم را به سمت مسائل دیگری غیر از مسائل سیاسی جلب کنند.