تلاش جمهوری اسلامی برای تخریب دریا صفایی و سعید بشیرتاش

همه چیز از چاپ یک گزارش عجیب در روزنامه چپ‌گرای «د مورگن» در بلژیک آغاز شد. این روزنامه طرح اعطای ویزای بشردوستانه به پناهجویان ایرانی ساکن ترکیه که «سعید بشیرتاش» و «دریا صفایی» در آن دخیل بودند، را به استناد برخی جوسازی‌های توییتری در توییتر فارسی زیر سوال برد. سازمان امنیت بلژیک نیز مسئله را به اطلاع اداره مهاجرت بلژیک رساند و پس از آن بود که وزیر مهاجرت بلژیک خواستار توقف این پرونده و بررسی آن در دیوان عالی دادگستری شد.

خود سعید بشیرتاش - که از مخالفان شناخته‌شده جمهوری اسلامی است - در صفحه توییتر خود تاکید کرد که این یک پروسه امنیتی از سوی جمهوری اسلامی است. او تاکید کرد که تخریب او و همسرش - دریا صفایی - و تخریب پروسه کمک به پناهجویان، انتقام جمهوری اسلامی از دریا صفایی در ماجرای «اسدالله اسدی» است. دریا صفایی نماینده پارلمان بلژیک است. او تمام تلاش خود را کرد که مانع از معاوضه اسدالله اسدی با احمدرضا جلالی شود و موفق نیز شد. اسدالله اسدی که از «دیپلمات‌»‌های جمهوری اسلامی در خاک اروپا بود اخیرا به اتهام تلاش تروریستی به ۲۰ سال زندان محکوم شد. 

سعید بشیرتاش نیز در توییتر خود با اشاره به همین ماجرا نوشته بود: «عده‌ای از مظنونان به همکاری با اطلاعات ج ا که خود را در لوای برانداز و پادشاهی‌خواه جا زده‌اند، با ارسال گزارشات خلاف واقع به روزنامه چپ‌گرای د مورگن بلژیک، در پی تخریب من و دریا، به دلیل کمک به اعطای ویزای بشردوستانه برای پناهجویان ایرانی ساکن ترکیه بوده‌اند تا دریا را، در انتقام از ماجرای اسدی و جلالی، در بلژیک بدنام کنند. از تبعات این ماجرا توقف صدور ویزاهای بشردوستانه برای فعالان سیاسی ایرانی ساکن ترکیه بوده است. هر آنچه در این زمینه انجام داده‌ام شرافتمندانه، بشردوستانه و قانونی بوده است و من به آن افتخار می‌کنم.»

همان‌طور که آمده است سعید بشیرتاش - که در ایران سابقه بازداشت و زندان دارد و از چهره‌های برجسته جنبش ۱۸ تیر ۷۸ بوده است - این جنجال را رویه رسانه‌ای انتقام سیاسی جمهوری اسلامی از همسرش می‌داند. لازم به ذکر است که پس از آنکه زمزمه اعدام «احمدرضا جلالی» - دانشمند ایرانی/سوئدی - در ایران بالا گرفت، دریا صفایی در مقام نماینده پارلمان طرحی ارائه داد که در آن دولت بلژیک مکلف می‌شد که در صورت اعدام جلالی، روابط سیاسی و اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی قطع کند. این طرح در پارلمان بلژیک تصویب شد و خشم جمهوری اسلامی را برانگیخت. بروکسل پایتخت سیاسی اتحادیه اروپا است و قطع رابطه بلژیک با جمهوری اسلامی، تبعات سنگینی برای این نظام خواهد داشت.

پس از این اتفاقات دریا صفایی نیز در توییتی به زبان هلندی تاکید کرد که او از آیت‌الله‌های جمهوری اسلامی و اسلام‌گراها چیزهای زیادی دیده است ولی این هیچ‌گاه موجب نخواهد شد که او مقابل آنان ساکت بنشیند. صفایی که سابقه بازداشت و زندان در جمهوری اسلامی نیز دارد در توییت خود از پشتیبانی بسیار گسترده رسانه‌ای از خود سپاسگزاری کرد.

تصویری از دریا صفایی و سعید بشیرتاش
تصویری از دریا صفایی و سعید بشیرتاش

یکی از اتهاماتی که طیف امنیتی-سایبری در تلاش برای القای آن در فضای توییتر فارسی بود، این ادعا بود که سعید بشیرتاش و دریا صفایی با انتقال این پناهجویان به ترکیه هدفی مالی را دنبال می‌کنند. در کنفرانس مطبوعاتی که در بروکسل در پی این اتفاق با حضور رسانه‌ها برگزار شد، بسیاری از شاهدانی که در این طرح از کمک سعید بشیرتاش و دریا صفایی برخوردار شدند شهادت دادند که در این مسر هیچ‌گونه بده بستان مالی صورت نگرفته است.

هدف سیاسی - به معنای بهره‌برداری سیاسی - از این پناهجویان اتهام دیگری بود که به سعید بشیرتاش و دریا صفایی وارد شد. خود سعید بشیرتاش در گفتگویی با تلویزیون ایران‌اینترنشنال در محل کنفرانس مطبوعاتی پیرامون این اتفاق تاکید کرد که در میان پناهجویان گرایش‌های مختلف سیاسی و فکری از پادشاهی‌خواه تا جمهوری‌خواه و از هنرمند تا فعال مدنی وجود دارد و چگونه می‌توان از این جریان سیاسی ناهمگون یک بهره‌برداری سیاسی واحد کرد؟

جالب‌توجه است که دو تن از کسانی که مشمول طرح ویزای بشردوستانه بوده‌اند در توییتر خود این ادعا را کاملا دروغ دانستند. «رضا عقیلی» - که هنوز در ترکیه به سر می‌برد - در توییتر خود نوشت: «سعید بشیرتاش فقط قصد داشت رنج مسیر پناهندگی من رو کوتاه کنه و باری رو که بیش از پنج سال روی شونه‌های من سنگینی میکنه، کم کنه. سعید بشیرتاش در این پروسه، حتی یکبار درباره گرایش فکری و سیاسی من سوال نکرده، و هیچ وقت تقاضایی، اعم از مالی یا غیر مالی نداشته.»

«مسیحا یوسف‌پور» نیز که به واسطه این طرح به بلژیک آمده است و سابقه سه سال زندان در ایران دارد در توییتر خود نوشت: «من دورادور تا چند ماه پیش سعید بشیرتاش و دریا صفایی را به واسطه فعالیت‌های سیاسی‌شان می‌شناختم و توسط دوستان به آنها معرفی شدم‌. حال این عبارتی که بکار می‌برید که آنها باند خودشان را به بلژیک آوردند دقیق توضیح دهید چه کسانی باند آنها هستند؟»

بسیاری از کاربران توییتر فارسی و چهره‌های شناخته‌شده ایرانی نیز از در حمایت از این زوج مخالف جمهوری اسلامی بر آمدند. از جمله «ناصر کرمی» - اقلیم‌شناس و نویسنده مشهور - در توییتر خود نوشت:‌ «از جمله راه‌های سنجش وزن و تاثیر کنشگران سیاسی این است که بدانیم چقدر هدف حملات لشکر سایبری هستند. مسائل اخیر نشان داد سعید بشیرتاش و دریا صفایی سرمایه ایران هستند و امیدبخش دلمشغولان این آب و خاک.»

«آرش سبحانی» - هنرمند و خواننده شناخته‌شده ایرانی - نیز در توییتر خود این مسئله را «انتقام عملکرد تاثیرگذار این زوج» دانست و نوشت: «کارنامه روشن دکتر بشیرتاش و دکتر صفایی در حمایت از پناهجویان، و ایران‌دوستی دلیل حمله وابستگان نظام و رسانه‌های طرفدار رژیم به ایشان است. این رسانه‌ها می‌خواهند انتقام عملکرد تاثیر گذار این زوج در رسوا کردن ج.اسلامی و ماجرای اسدی را از ایشان بگیرند.»

پس از نوشتار: سعید بشیرتاش در ۹ مارچ ۲۰۲۱ در توییتر خود خبر داد که در جلسه‌ای در که همان روز در پارلمان بلژیک درباره این مسئله در جریان بود، نماینده سازمان امنیت بلژیک از احتمال دخالت جمهوری اسلامی برای تخریب چهره دریا صفایی خبر داد.