اقدامات امنیتی مهم برای محافظت از حساب‌های ایمیل

تواناتک - بسیاری از شما برای انجام مکاتبات‌تان از ایمیل استفاده می‌کنید و حتما اطلاعات مهمی را در قسمت اینباکس ایمیل‌تان نگهداری می‌کنید که شامل اطلاعات شخصی، کاری، مالی و بانکی شما ست. پس باید ازآن‎ها در برابر نفوذ هکرها و افراد ناشناس محافظت کنید. چون هکرها به حساب‌های ایمیل کاربران علاقه‌مند هستند و معمولا به آن حمله می‌کنند. در این مقاله آموزشی به آن دسته نکات امنیتی می‌پردازیم که باید برای محافظت از حساب‌های ایمیل‌ رعایت کنید.

یک: فعال‌کردن قابلیت تایید هویت دومرحله‌ای

اولین و مهم‌ترین نکته امنیتی برای محافظت از حساب‌های ایمیل، استفاده از سیستم تایید هویت دو مرحله‌ای است.  با تایید هویت دو مرحله‌ای، واردکردن رمز عبور برای ورود به حساب ایمیل کافی نیست؛ شما باید یک کد امنیتی‌ را که به شماره موبایل‌تان ارسال می‌شود هم وارد کنید.

بیش‌تر سرویس‌های ایمیل از سیستم تایید هویت دو مرحله‌ای پشتیبانی می‌کنند. پس حتما برای جلوگیری از نفوذ هکرها و افراد غریبه به حساب ایمیل‌تان، این بخش را فعال کنید. در این مقاله آموزشی به نحوه فعال‌کردن تایید هویت دو مرحله‌ای در سرویس‌های مختلف پرداخته‌ایم.

دو: پاسخ‌ندادن به ایمیل‌های مشکوک

دقت کنید به ایمیل‌های مشکوک پاسخ ندهید. به هیچ عنوان به ایمیل‌های مشکوکی که ارسال‌کننده‌اش را نمی‌شناسید پاسخ ندهید. همچنین روی هیچ کدام از لینک‌هایی که در این ایمیل‌ها آمده است کلیک نکنید و فایل‌های ضمیمه آن‎ها را هم دانلود نکنید. چون هکرها معمولا از این روش برای نفوذ به سیستم شما استفاده می‌کنند. یعنی یک ایمیل برای شما ارسال می‌کنند تا با کلیک روی لینک‌های آن، مورد حمله فیشینگ قرار بگیرید و به راحتی به سیستم‌تان نفوذ کنند.

فراموش نکنید حتما از یک آنتی‌ویروس قوی برای محافظت از سیستم خود استفاده کنید.

سه: پرهیز از واردکردن اطلاعات شخصی در کامپیوترهای عمومی

هنگام استفاده از کامپیوترهای عمومی بسیار دقت کنید اطلاعات شخصی و مهم‌تان را وارد نکنید. در کل برای دسترسی به حساب کاربری ایمیل‌تان از کامپیوتر‌های عمومی استفاده نکنید. چون ممکن است کامپیوتر‌های عمومی آلوده به نرم‌افزارهای جاسوسی باشند که در این صورت این مسئله حریم خصوصی شما را به خطر می‌اندازد.

چهار: پرهیز از اینترنت عمومی برای دسترسی به ایمیل

از اینترنت وای‌فای عمومی برای دسترسی به حساب ایمیل‌تان استفاده نکنید. چون بسیاری از وای‌فای‌های عمومی نا‌امن هستند. توصیه می‌کنیم به جای وای‌فای عمومی، از اینترنت موبایل استفاده کنید.

پنج: انتخاب رمز عبور قوی و مطمئن

برای حساب‌های کاربری ایمیل‌تان رمزهای قوی و امن انتخاب کنید. همچنین اگر چند حساب ایمیل دارید، به هیچ عنوان یک رمز عبور مشترک برای همه آن‎ها انتخاب نکنید. دقت داشته باشید که برای انتخاب رمز عبور، اکیدا نباید از رمزهای ساده و تکراری استفاده کنید. بهتر است رمز عبورتان را با ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و اعداد و نشانه‌ها انتخاب کنید.

شش: جداکردن ایمیل شخصی از ایمیل کاری

از یک ایمیل برای همه کارهای خود استفاده نکنید. ایمیل کاری‌تان را از ایمیل شخصی‌تان جدا کنید. این کار میزان خطر احتمالی را کاهش می‌دهد.

اگرچه ممکن است این نکات امنیتی به نظر شما ساده بیاید، ولی در صورت عدم رعایت همین نکات ساده هکرها می‌توانند به ایمیل شما حمله کنند. پس برای حفظ حریم خصوصی‌تان هیچ وقت از نکات امنیتی هرچند ساده، در دنیای مجازی غافل نشوید.