چگونه مشکل عدم اتصال وی‌پی‌ان را حل کنیم؟

تواناتک: بدون شک برای بسیاری از شما کاربران داخل ایران پیش آماده است که نتوانید به وی‌پی‌ان متصل شوید. اما این مشکل وی‌پی‌ان‌ها چه دلیلی دارد و راه‌حل آن چیست؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم. 

عدم اتصال یک وی‌پی‌ان می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. مثلا: سرعت پایین اینترنت، عدم اتصال دستگاه به اینترنت، استفاده از وی‌پی‌انی که به‌روز نیست یا تکمیل‌بودن ظرفیت سرور وی‌پی‌ان. 

اگر وی‌پی‌ان شما متصل نشد، راه‌حل‌هایی که در ادامه می‌آید را به کار ببندید: 

یک- مطمئن شوید دستگاه به اینترنت متصل است. اگر اتصال برقرار نبود، مودم یا دستگاه را ری‌استارت کنید و برای اتصال مجدد به اینترنت تلاش کنید. پس از اتصال به اینترنت، وی‌پی‌ان را امتحان کنید.

دو- از طریق تنظیمات وی‌پی‌ان یا مارکت معتبری که وی‌پی‌ان را از آن دانلود کردید، مطمئن شوید از آخرین نسخه وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید. در صورت نیاز وی‌پی‌ان را به‌روز کنید. 

سه- سرورهای متفاوت را امتحان کنید. معمولا وی‌پی‌ان‌ها لیستی از سرورها را برای اتصال در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر به سروری متصل نمی‌شوید، سایر سرورها را امتحان کنید. دقت داشته باشید که اگر ظرفیت سروری پر باشد، امکان اتصال به آن نیست. 

چهار- از وی‌پی‌ان خارج شوید و آن را دوباره اجرا و راه‌اندازی کنید.

پنج- اگر برای اتصال به وی‌پی‌ان از نام کاربری و رمزعبور استفاده می‌کنید، مطمن شوید اطلاعات را درست وارد کرده‌اید. 

شش- اگر امکان تغییر پروتکل وی‌پی‌ان را دارید، آن را در تنظیمات تغییر دهید.

هفت- وی‌پی‌ان را حذف و از نو نصب کنید. 

اما اگر هیچ یک از موارد بالا موثر نبود، برای رفع مشکل باید دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. این کار بدون شک مشکل عدم اتصال وی‌پی‌ان را برطرف می‌کند. 

یک مشکل دیگر هم هست!

جدا از همه آنچه گفته شد، یک دلیل دیگر می‌ماند؛ بعضی مواقع یک وی‌پی‌ان برای شما متصل نمی‌شود در حالی که در دستگاه‌های دیگر بدون مشکل متصل می‌شود. در این حالت به احتمال بسیار زیاد آی‌اس‌پی (شرکتی که اینترنت شما را تامین می‌کند) استفاده از این ابزار را بلاک کرده است. مثلا وقتی آی‌اس‌پی شما مخابرات است، امکان اتصال به خیلی از وی‌پی‌ان‌ها را ندارید، چرا که مخابرات آن‌ها را مسدود می‌کند.

باز هم اگر در استفاده از وی‌پی‌ان‌ها مشکل دارید، در شبکه‌های اجتماعی به ما پیام دهید و سوالات‌تان را از کارشناسان ما بپرسید.