حذف تاریخچه فایل‌ها و پوشه‌ها در ویندوز ۱۰

تواناتک: در ویندوز ۱۰، اکسپلورر لیستی از فایل‌ها و پوشه‌هایی را که اخیرا به آن‌ها سر زده‌اید، نگهداری می‌کند و آن‌ها را پایین پنجره File Explorer نشان می‌دهد. نمایش این تاریخچه زمانی خطر‌ناک است که کسی به سیستم‌تان دسترسی پیدا کند و از طریق این قسمت، خیلی سریع و بدون نیاز به جستجو، به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. همین‌طور وقتی به صورت مشترک با اشخاص دیگری از یک سیستم استفاده می‌کنید و تمایل ندارید بقیه از فعالیت شما مطلع شوند، ترجیح می‌دهید این تاریخچه را پاک کنید. در این مقاله به چگونگی انجام این کار می‌پردازیم.

ویندوز معمولا تمام فایل‌ها و پوشه‌های بازشده توسط شما را ردیابی می‌کند و این اطلاعات را در بخش‌هایی مثل Frequent Folders (پوشه‌های پُراستفاده) و Recent Files (فایل‌های اخیر) نمایش می‌دهد.

اگر File Explorer را باز کنید و گزینه Quick Access را انتخاب کنید این بخش‌ها را خواهید دید.

در بخش Frequent Folders پوشه‌هایی که بیش از یک بار از آن‌ها استفاده کرده‌اید، نمایش داده می‌شود. در بخش Recent Files هم تمام فایل‌هایی که اخیرا اجرا کرده‌اید.

از طرف دیگر، Jump Lists هم لیستی از فایل‌هایی که اخیرا در یک برنامه باز کرده‌اید، نشان می‌دهد، یا مثلا لیستی از صفحاتی که با مرورگر به آن‌ها وارد شده‌اید. کافی است روی آیکون هر برنامه در نوار ابزار پایین صفحه، کلیک راست کنید تا این لیست را ببینید. با کلیک روی هر مورد هم می‌توانید به راحتی آن را باز کنید.

اما چگونه می‌توان این تاریخچه را پاک کرد؟

برای حذف Recent Items (فایل‌های اخیر) از منو Start وارد Settings شوید و Personalization را باز کنید. بعد وارد بخش Start شوید و گزینه Show Recently Opened Items In Jump Lists On Start Or The Taskbar را غیرفعال کنید. حالا تمام تاریخچه فایل‌های اخیر شما پاک می‌شود.

روش حذف تاریخچه:

در پنجره File Explorer روی منو File کلیک کنید و Change Folder and Search Options را انتخاب کنید.

بعد در پنجره Folder Options روی تب General کلیک کنید.

حالا روی Clear کلیک کنید تا تاریخچه File Explorer و Recent در ویندوز ۱۰ پاک شود.

در پایان روی OK کلیک کنید.

اگر به فایل اکسپلورر برگردید، می‌بینید که هیچ خبری از فایل‌ها و فولدرهایی که اخیرا باز کرده‌اید، نیست!

به همین راحتی می‌توانید ردپای فایل‌ها و فولدرهایی را که اخیر باز کرده‌اید یا زیاد با آن‌ها سروکار دارید، کاملا از بین ببرید و اجازه ندهید افرادی که به سیستم شما دسترسی دارند آن‌ها را ببینند.