آموزش کار با دراپ‌باکس - درس اول

- آموزش ویدیویی این درس را از این لینک ببینید.

امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که اطلاعی در مورد سرویس‌های فضای ابری نداشته باشد. این سرویس‌ها امکانات زیادی را در اختیار کاربران می‌گذارند که مهم‌ترین آن‌ها در اختیار گذاشتن فضای رایگان برای ذخیره‌سازی اطلاعات است.  یکی از معروف‌ترین این سرویس‌ها دراپ باکس است که در ادامه به توضیح نحوه کار با آن خواهیم پرداخت. درس اول دراپ‌باکس را با معرفی آن، ایجاد حساب کاربری ونحوه اشتراک‌گذاری فایل‌ها شروع می‌کنیم.

دراپ‌باکس چیست؟

سرویس فضای ابری رایگانی است که به کاربران اجازه ذخیره‌سازی اطلاعات را به اندازه دو گیگابایت به صورت رایگان فراهم می‌کند. کاربر می‌تواند در صورت گم شدن کامپیوتر یا لپ‌تاپ و یا خرابی هارد دستگاه، با ضبط اطلاعات در دراپ باکس از امنیت آن مطمئن شود. این البته تمام ماجرا نیست؛ این سرویس محبوب، با داشتن نرم افزارهای مختلف برای انواع دستگاه‌ها به شما این اجازه را می‌دهد که از هر جایی که هستید اقدام به بارگذاری تصویر یا هرگونه فایل دیگر در این فضا کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید نرم افزار مخصوص موبایل را روی گوشی خود نصب کنید و هنگام عکس‌برداری، عکس‌ها را در دراپ باکس ذخیره کنید و سپس لینک آن را برای دوستانتان ارسال کنید.

برای استفاده از دراپ‌باکس نیاز است که به وب‌سایت آن بروید، آنجا ثبت‌نام کنید و حساب کاربری ایجاد کنید. پس از آن نسبت به دانلود نرم‌افزار دراپ‌باکس با توجه به سیستم عامل خودتان از طریق سایت دراپ‌باکس اقدام کنید، این برنامه برای سیستم‌عامل‌های لینوکس و ویندوز و مک موجود است و برای دستگاه‌های هوشمند اندروید، اپل و ویندوزفون هم دارای اپلیکیشن رایگان است.

پس از دانلود نسخه مورد نظر، آیکون  دراپ باکس را در سیستم‌خود می‌بینید:

کافی است روی آن کلیک کنید ومشخصات حساب کاربری دراپ‌باکس خود را وارد کنید. پس از آن در سیستم شما یک فولدر به اسم دراپ‌باکس ایجاد می‌شود و یک آیکون جعبه آبی رنگ هم کنار ساعت کامپیوتر اضافه شده است.

حالا فقط کافی‌ست که فایل مورد نظرتان را به فولدر دراپ‌باکس انتقال دهید. اگر دقت کنید بعد از انتقال دو تا فلش کوچک بالای جعبه آبی رنگ کنار ساعت شروع به چرخش می‌کند که نشان می‌دهد فایل شما به حسابتان در دراپ باکس انتقال پیدا می‌کند و وقتی تیک سبز کنار فایل یا فولدر شما خورد یعنی انتقال با موفقیت انجام شده است.

حال اگر بخواهید فایل منتقل شده را با دوستانتان به اشتراک بگذارید، کافی‌ست روی فایل در دراپ‌باکس کلیک راست کنید. گزینه "Share Dropbox Link" را بزنید .حالا آدرس دانلود فایل به حافظه موقت اضافه شده و کافی‌ست شما آن را هرجا که می‌خواهید مثلا متن ایمیل، بازنشانی یا همان "past" کنید. حالا روش دیگری هم وجود دارد. در محیط ایمیل دراپ‌باکس خود وقتی می‌خواهید فایلی را ارسال کنید، روی فلش کوچک کنار اتچ کلیک کنید و گزینه دراپ‌باکس را انتخاب کنید‌، می‌بینید که فایل‌های دراپ‌باکس قابل مشاهده است و می‌توانید آن‌ها را برای ارسال انتخاب کنید.

حالا شما می‌توانید از طریق وب‌سایت دراپ‌باکس هم از هر کامپیوتر دیگری به فایل‌های موجود در دراپ‌باکس خود دسترسی داشته باشید و‌ آن‌ها را به اشتراک بگذارید. برای این کار به وب‌سایت رسمی دراپ‌باکس بروید، مشخصات کاربری را وارد کنید، پس از آن فایل‌های موجود در دراپ‌باکس خود را می‌توانید ببینید. برای اشتراک‌گذاری آن‌ها کافی‌ست، روی گزینه "Share" کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید لینک را برای دوستانتان ارسال کنید و یا ایمیل دوستان را در قسمت مربوطه وارد و گزینه "Send" را بزنید.

شما با استفاده از این نوار در بالای صفحه دراپ‌باکس، می‌توانید فولدر ایجاد کنید، فایل ضمیمه کنید، فایل‌های موجود را به اشتراک بگذارید، و یا فایل‌های موجود در دراپ باکس را پاک کنید.

در درس بعدی برای دراپ‌باکس روش‌هایی برای تأمین امنیت حساب دراپ باکس‌تان می‌گوییم.

تیم ما در تواناتک همیشه پاسخگوی سوالات شماست. ارسال نظرات و پیشنهادات شما برای تواناتک بسیار موثر خواهد بود.