آموزش کار با دراپ‌باکس - درس دوم

آموزش ویدیویی این درس را از طریق این لینک ببینید.

در قسمت اول آموزش دراپ‌باکس ما به شما نحوه‌ ایجاد اکانت ارسال و به اشتراک‌گذاری فایل در این فضای ابری را توضیح دادیم، در قسمت دوم می‌خواهیم به موارد امنیتی دراپ‌باکس بپردازیم.

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها حساب‌تان را در مقابل دسترسی غیرمجاز ایمن سازید و حتی چنانچه فردی موفق به دسترسی به حساب‌تان شود، از فایل‌هایتان محافظت کنید.

اولین مورد فعال‌سازی، تایید دو مرحله‌ای حساب کاربری دراپ‌باکس است. شما مجبور خواهید بود هر زمان که وارد دراپ باکس می‌شوید یا دستگاه جدیدی را به حساب‌تان می‌افزایید، هم پسوردتان را و هم یک کد امنیتی را از تلفن همراه‌تان وارد کنید. حتی چنانچه افراد دیگری پسورد دراپ باکس‌تان را بدانند، قادر نخواهند بود بدون کد حساس زمانی از تلفن‌تان، وارد سیستم شوند.

به قسمت تنظیمات حساب خود بروید و وارد بخش "Security" شوید. در قسمت "Two-step verification" روی گزینه "Enable" کلیک کنید و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. شما می‌توانید کدها را یا به وسیله اس‌ام‌اس یا از طریق یک اپلیکیشن دیگر به نام "Google Authenticator" دریافت کنید.(در آموزش‌های ویدیو‌یی تواناتک در مورد نحوه استفاده از این اپلیکیشن آموزش کامل داده‌ایم.) هنگام فعال کردن تأیید و بررسی دو مرحله‌ای، یک کد پشتیبان اضطراری ۱۶ رقمی نیز دریافت خواهید کرد که می‌توانید برای ورود به حساب‌تان در مواقعی که امکان دسترسی به موبایل‌تان را ندارید استفاده کنید مثلا اگر که تلفن‌تان را گم کنید. کد پشتیبان اضطراری را حتما در جای امنی نگهدارید.

 

بهتر است این گزینه را انتخاب کنید: "Use a mobile app"

کد را با اپلیکیشن "Google Authenticator" اسکن کنید و آن را در مرحله بعد وارد کنید.

مورد دوم، کنترل دستگاه‌هایی‌ست که وارد دراپ‌باکس شما می‌شوند: می‌توانید رایانه‌ها، تلفن‌ها، و تبلت‌هایی را  نیز که به دراپ باکس‌تان دسترسی دارند مشاهده کنید. چنانچه دستگاهی‌هایی باشند که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، از دکمه جدا کردن (Unlink) برای حذف آن‌ها استفاده کنید. به قسمت تنظیمات حساب خود بروید و وارد بخش "Security" شوید. در این بخش دو مورد "Sessions" و "Devices" را می‌بینید. در "Devices" دستگاه‌هایی که امکان دسترسی به دراپ‌باکس شما را دارند نمایش داده می‌شود و در قسمت "Sessions"، زمان‌هایی را که تحت وب وارد دراپ‌باکس شد‌ه‌اید نمایش می‌دهد، برای از بین بردن اتصالات بر روی گزینه ضربدر کلیک کنید و گزینه "Unlink" را بزنید.

مورد سوم، رمزگذاری فایل‌های دراپ‌باکس است. قبل از ذخیره اطلاعات خود بر روی ابرهای مجازی آن‌ها را رمزنگاری کنید. برنامه "Cloudfogger" این کار را برای شما انجام می‌دهد. شما با استفاده از این برنامه، می‌توانید اطلاعاتی را که قصد دارید بر روی‌ ابر‌های مجازی‌ای مثل گوگل درایو، دراپ‌باکس، و اسکای‌درایو و سایر ابرهای مجازی ذخیره کنیدٰٰ رمزنگاری کنید. این برنامه از سیستم رمزنگاری (256bit AES (Advance Encryption Standard استفاده می‌کند و تضمین می‌کند که هیچ‌یک از ابرهای مجازی وقتی از این نرم‌افزار برای رمزنگاری فایل‌های خود استفاده می‌کنید، قابلیت دسترسی به محتوای فایل‌های شما را نداشته باشند. این برنامه فایل‌های شما را به صورت خودکار رمزنگاری می‌کند. در قسمت آموزش ویدیویی تواناتک آموزش این برنامه برای شما تهیه شده است.

این سه مورد بالا موارد امنیتی مهمی هستند که به شما توصیه می‌شود حتما آن‌ها را در حساب کاربری دراپ‌باکس خود اعمال کنید و امنیت حساب خود را بالا ببرید.

دوستان همیشگی تواناتک، درس دوم دراپ‌باکس هم به پایان رسید، شما می‌توانید سوالات خود را از طریق فیس‌بوک و یا سایت تواناتک برای ما ارسال کنید.