آیفون ۵اس‌ای محصول جدیدی از اپل!

اخبار منتشر شده در دنیای وب خبر می‌دهد که اپل در حال ساخت آیفون بسیار کوچکی در سایز چهار اینچ است. مدل جدید و کوچک آیفون قرار است تا نیمه‌ ماه مارچ رونمایی شود و می‌توان گفت که نسخه ارتقا داده شده آیفون ۵اس است. اما گزارش‌ها می‌گوید که این مدل نسبت به نسخه قبلی پردازنده پر سرعت‌تری خواهد داشت، از ویژگی «اپل پی» یا سامانه پرداخت اپل برخوردار خواهد بود، ویژگی‌های برتری در دوربین آن در نظر گرفته شده است و لبه‌های آن خمیده و شیشه‌ای خواهد بود که جایگزین لبه‌های تیز می‌شود. 

اما طی هفته گذشته مشخصات بیش‌تری از این مدل جدید گوشی منتشر شد. قرار است نمونه‌های اولیه آن در پردازنده‌هایی با چیپ‌های متفاوت عرضه شود. در واقع پیش از این اعلام شده بود که پردازنده این گوشی‌ها احتمالا "A8" یا "M8" باشد اما شایعات جدید می‌گوید که پردازنده بهتری برای این مدل جدید در نظر گرفته شده است و احتمالا مشابه آیفون ۶‌اس چیپ آ‌ن‌ها "A9" یا "M9" باشد.

توسعه‌دهندگان بر این نظر هستند که به دلیل این‌که اپل در مدل گوشی‌های آیفون ۷ از پردازنده‌ "A10" استفاده خواهد کرد در نظر گرفتن دو مدل پایین‌تر چیپ‌ها برای گوشی‌ آیفون ۵اس‌ای مناسب نیست. یکی دیگر از برتری‌های چیپ "M9" در آیفون ۶اس این است که ویژگی "Siri" آن همواره فعال و قابل استفاده است. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد در هر وضعیتی واژه "Hey Siri" را به کار ببرند و از آن استفاده کنند. آخرین بهبود مدل جدید گوشی اپل ظرفیت بالاتر آن است. به طوری که قرار است به جای حافظه ۱۶ گیگابایتی، از حافظه ۳۲ گیگابایتی و ۶۴ گیگابایتی برخوردار باشد.

با توجه به اخبار منتشر شده احتمالا اپل عرضه آیفون ۵اس را متوقف می‌کند و ۵اس‌ای را با همان قیمت جایگزین خواهد کرد. اپل همچنین در نظر دارد تا گوشی جدید را از طریق رویدادی آنلاین یا برنامه‌ای جداگانه معرفی کند. 

برخی پیش‌بینی می‌کنند با توجه به جهش صورت گرفته آیفون ۵اس‌ای در بازار مشتریان جایگرین آیفون ۶ و ۶پلاس خواهد شد، چرا که تمام ویژگی‌های این دو مدل را در سایزی کوچک‌تر دارد. بنابراین از آغاز پاییز ۲۰۱۶ اپل با پنج مدل گوشی آیفون ۵اس‌ای، آیفون۶ اس و ۶اس‌پلاس و ۷ و ۷پلاس بازار محصولات را متحول می‌کند.

اپل در حال حاضر دست به کار آماده‌سازی مدل‌های جدید ساعت با بند‌های رنگی و خصوصیات جدید شده است که همراه با آی‌پد ایر ۳ می‌آیند.