باج‌افزار جدیدی کامپیوترهای مک را آلوده می‌کند

سه روز گذشته برای کاربران مک التهاب‌آور بود. کارشناسان گزارش داده‌اند که کاربران مک در معرض خطر باج‌افزاری قرار دارند که در هک کردن اطلاعات سیستم مک بسیار موفق است.

کامپیوترهای مک به دلیل آسیب‌پذیری کمتر در مقابل ابزارهای مخرب و باج‌افزارها و ویروس‌ها شهرت دارند. اما واقعیت این است که برای این کامپیوترها هم ویروس‌هایی ساخته می‌شود ولی اکثرا امکان نفوذ آن‌ها به سیستم پایین است. برخی از کاربران طی دو روز گذشته در معرض این باج‌افزار قرار گرفته‌اند. شرکت "Palo Alto Networks" در این مورد گزارش داده است که مورد اخیر یکی از سریع‌ترین حمله‌های سایبری است. باج‌افزار جدید داده‌های کامپیوتر را هک کرده و مشابه دیگر باج‌افزارها از کاربران در مقابل دادن کلید شکستن قفل تقاضای پول دیجیتال مانند بیت کوین می‌کند. کاربران پس از پرداخت این وجه می‌توانند دوباره اختیار داده‌های کامپیوتر را در اختیار بگیرند.

رایان اولسون مدیر اطلاعات در شهر پال‌آلتو می‌گوید که بدافزار “KeRanger” از جمعه چهارم مارس وارد کامپیوترهای مک شده است. بدافزاری که سریع اعمل کرده و داده‌ها را رمزگذاری می‌کند. یکی از نمایندگان اپل اما گفته است که این کمپانی اقداماتی برای مقابله با بدافزار گزارش شده انجام داده است. اپل گواهی دیجیتال نرم‌افزاری که کامپیوتر را هک می‌کند را لغو کرده است.

این بدافزار سه روز پس از وارد شدن به کامپیوتر فعال می‌شود. اما ورود اولیه بدافزار از طریق نرم‌افزار "Transmission" بوده است. نرم‌افزاری محبوب که کاربران با استفاده از آن ویدیو، فیلم و نرم‌افزارهایی از طریق شبکه  "BitTorrent" دانلود و نصب می‌کنند. سایت "Transmission" نیز در اقدامی دیگر روز یکشنبه یادداشتی در صفحه اول منتشر کرده و به کاربران اطلاع داده است که نسخه 2.90 آلوده شده است. کاربران برای جلوگیری از هر گونه آلودگی باید نسخه 2.92  را دانلود کنند و نسخه پیشین را پاک کنند. در این سایت راهنمایی نیز قرار داده شده است که کاربران می‌توانند آلودگی کامپیوترشان را آزمایش کنند.

حتی اگر این یکی از ابتدایی‌ترین حملات موفق به کامپیوترهای مک باشد بسیاری از کارشناسان معتقدند این حمله به خاطر محبوبیت روزافزون کامپیوترهای مک تازه شروع بدافزارهای دیگر است.