به‌روزرسانی : امنیت وی‌پی‌ان در ۵ قدم

.برای دیدن عکس‌ها با سایز بزرگ‌تر روی عکس‌ها کلیک کنید

        VPN فقط فیلترشکن نیست، بهتر است!
قبل از هر چیز اجازه دهید ببینیم وی‌پی‌ان چه‌ کار می‌کند. فرض کنید می‌خواهید پیامی را برای بانک خود بفرستید یا پیامی را از بانکتان دریافت کنید. وی‌پی‌ان سروری جایی از دنیاست که پیام را رمزنگاری شده می‌گیرد، به جای شما آن را برای بانک می‌فرستد و یا جواب بانک را می‌گیرد و آن را برای شما می‌فرستد. حالا سوال اینجاست که اساسا چرا باید چنین کاری کرد؟ این سوال جواب‌های متعددی دارد:

۱- فرض کنید می‌خواهید در یک کافه عمومی سایت بانکتان را چک کنید. اگر پیام را مستقیم برای بانک بفرستید و اگر فردی دور و اطراف شما (به دلیل عمومی بودن اینترنت) به شکلی به ارتباط شما با بانک نفوذ کند. داده‌های شما به خطر خواهند افتاد. در صورتی‌که وقتی با وی‌پی‌ان وصل هستید در حقیقت در دل اتصال ناامن شما در کافه یا کتابخانه، تونل کدگذاری شده‌ای مستقیما شما را به سرور وی‌پی‌ان و آن سرور را به بانک شما وصل کرده است. پس وظیفه نخست وی‌پی‌ان بالا بردن امنیت و غیرقابل نفوذ کردن وبگردی شماست.

۲- حالت دوم این است که سایتی که می‌خواهید سراغش بروید، در حالت معمولی کلی اطلاعات از شما جمع می‌کند. مثلا سایت‌های تلویزیون‌های آمریکایی طوری درست شده‌اند که به کاربران مقیم دیگر کشورها سرویس تماشای ویدیو ارائه نکنند. حالا اگر سرور وی‌پی‌ان شما در آمریکا باشد سایت تلویزیون اساسا نمی‌داند که شما کجای دنیا هستید و ویدئو را برای سرور وی‌پی‌ان شما می‌فرستند، وی‌پی‌ان هم از طریق همان تونل امن ویدئو را برایتان می‌فرستد؛ پس وظیفه دوم وی‌پی‌ان محافظت از هویت شما، مکان جغرافیایی شما و داده‌های خصوصی شماست.

۳- وقتی سایتی مثلا در ایران بلوکه می‌شود. مثلا بی‌بی‌سی، وقتی شما قصد اتصال به آن را دارید سیستم فیلترینگ تماس شما را مسدود می‌کند. وقتی از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید، اساسا فیلترینگ ایران نمی‌داند شما به کجا قرار است متصل شوید. شما به سرور وی‌پی‌ان متصل می‌شوید و آن سرور شما را با تونل به سایت بی‌بی‌سی وصل می‌کند. پس وظیفه سوم وی‌پی‌ان دور زدن فیلتر است.

وی‌پی‌ان را برای مقاصد متنوع دیگری هم می‌توان استفاده کرد اما بهرحال سه کاربرد بالا همه به بالا بردن امنیت اتصال شما کمک می‌کنند. 

VPN رایگان احتمالا فکر خوبی نیست

ارائه سرویس وی‌پی‌ان برای ارائه‌دهندگان متضمن صرف هزینه است، چرا باید این امکان را به صورت رایگان در اختیار همگان قرار دهند؟ وی‌پی‌ان‌های رایگان وجود دارند اما عموما برای یک دوره بسیار کوتاه کار می‌کنند و حجم داده بسیار محدودی دارند، در مقابل بخش بسیار بزرگی از وی‌پی‌ان‌های ارائه شده به چند شکل امنیت کاربران را تهدید می‌کنند: 

قدم ۱

۱- خود نرم‌افزار وی‌پی‌ان ارائه شده می‌تواند تروجان و انواع دیگر بدافزارها باشد برای آلوده کردن سیستم شما

۲- با ادعای وی‌پی‌ان رایگان، به دنبال ایمیل، شماره تلفن و مشخصات شما باشند مثلا برای ارسال هرزنامه یا اسپم

۳- از همه خطرناک‌تر زمانی است که وی‌پی‌ان کار می‌کند منتهی همه مکالمات شما را ضبط یا "log" می‌کند.

کدام وی‌پی‌ان امن است؟

پاسخ به این سوال ساده نیست. اما به هرحال سرویس‌های وی‌پی‌ان مشهور که توسط شرکت‌های بزرگ ارائه شده است و توسط میلیون‌ها کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند تا حد زیادی قابل اعتمادند، برای پیدا کردن وی‌پی‌ان امن از کاربران پیشرفته و آشنا به مدیریت امنیت در وب پرس‌و‌جو کنید. جستجو در گوگل برای وی‌پی‌ان ارزان یا رایگان ممکن است شما را به دانلود وی‌پی‌ان‌های ناامن رهنمون شود.

سرویس‌دهندگان خدمات امنیتی وب، وی‌پی‌ان‌های بسیاری را برای کاربران تجاری و خانگی عرضه می‌کنند. مثلا چند وی‌پی‌ان امن از این قرار هستند: cyberghost، TrustConnect از شرکت کمودو، وی پی ان نورتون، StrongVpn، BTguard و TorGuard
 سایت‌ها و مجلات مختلفی هم سرویس‌های پرطرفدار وی‌پی‌ان را مقایسه و نتایج را مرتبا منتشر می‌کنند مثلا:

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2403388,00.asp

تلفن هوشمند و تبلت خود را کلا روی وی‌پی‌ان تنظیم کنید

بر خلاف کامپیوترهای شخصی که معمولا در محل کار یا منزل و از طریق مودمی که فقط شما به آن دسترسی دارید به اینترنت متصل می‌شوند، تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و بعضا نوت‌بوک شما دائما همراهتان هستند و احتمالا در فضاهای اینترنت عمومی مثل کافی‌نت‌ها از اینترنتی که کاربران بسیاری به آن متصل‌اند استفاده می‌کنند. در این حالت بهتر است وی‌پی‌ان دائما روی تلفن، تبلت و یا لپ‌تاپ شما روشن باشد. برای روشن کردن وی‌پی‌ان روی اندروید و آیفون به سادگی، می‌توانید از دو شکل زیر استفاده کنید.

 نرم‌افزارهایی مانند وی‌پی‌ان برای امنیت بیشتر، ناشناسی یا دور زدن فیلترها

همه شما نام نرم‌افزارهایی مثل سایفون، تور، فری‌گیت و غیره را شنیده‌اید. این نرم‌افزارها مشخصا وی‌پی‌ان نیستند اما با کاربردی مشابه می‌توانند هم هویت شما را مخفی نگاه دارند و هم به شما برای گریز از سد فیلتر و سانسور کمک کنند. خوشبختانه در سال‌های اخیر تقریبا همه این نرم‌افزارها بسته‌های اندروید و آیفون برای محصولات خود ارائه کرده‌اند، نرم‌افزارهای سنتی و قدیمی‌تری مثل "hotspot shield" هم کماکان توسط بسیاری از کاربرانی که خواستار عبور از فیلتر و سد سانسور و همچنین پنهان نگاه داشتن هویت خود و امنیت بیشتر هنگام استفاده از وای‌فای‌های عمومی هستند، استفاده می‌شود. 

بشکن برای شما فیلترشکن‌های رایگان و امن ارسال می‌کند، تنها کافی است یک ایمیل خالی به آدرس Beshkan@tavaana.org ارسال کنید، و فیلترشکن‌های رایگان و امن ما را برای پلتفرم‌های مختلف دریافت کنید. 

بشکن را در تلگرام دنبال کنید.