از خروپف در کلاب‌هاوس تا ستایش از تحریک جنسی مردان ایرانی

حواشی حضور کارگزاران جمهوری اسلامی در کلاب‌هاوس

پیش از این در تواناتک به خصایص فنی کلاب‌هاوس پرداخته شده بود ولی کلاب‌هاوس را باید به مثابه یک پدیده سیاسی اجتماعی هم در ایران نگریست. این شبکه تاکنون - فروردین ۱۴۰۰ - در ایران فیلتر نشده است و کارگزاران ریز و درشت جمهوری اسلامی در آن‌جا حضور یافته‌اند؛ این حضور گسترده و جالب‌توجه، حواشی جالب‌توجهی هم آفریده است.

این حواشی ریز و درشت بعضا صورت خنده‌داری نیز به خود می‌گرفتند؛ چنانکه می‌توان از به خواب رفتن «صادق جوادی حصار» - از عناصر سیاسی اصلاح‌طلبان - یاد کرد. او که خود دست به کار تاسیس یک اتاق در کلاب‌هاوس شد، در میانه گفتگو به خواب رفت و دیگران صدای خروپف او را می‌شنیدند!

یک کاربر توییتر که صدای این خروپف را به اشتراک گذاشته بود از این خروپف برداشتی سیاسی صورت داد و نوشت«اینکه جوادی حصار در کلاب‌هاوس روم زده و بعد خوابش برده، یک نمونه از وضعیت الان اصلاح‌طلبانه. خواب، دور از تحولات و علاقه‌مند به منبر یک طرفه. ضمن اینکه اکثریت قریب به اتفاقشون هم مثل بهزاد نبوی خودبزرگ‌بین و مستبدن و زمان براشون در غروب ۲۲ خرداد ۸۸ متوقف شده.»

در واقع کلاب‌هاوس خیلی زودتر از آنچه که انتظار می‌رفت مورد استقبال کارگزاران رده‌بالای جمهوری اسلامی قرار گرفت و حتی رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی نیز از آن استقبال کردند. «خبرگزاری جمهوری اسلامی» درباره حضور «محمدجواد ظریف» - وزیر خارجه جمهوری اسلامی - در کلاب‌هاوس، آن را به دعوت «آذری جهرمی» - وزیر ارتباطات - از او نسبت داد.

نکته‌ای که درباره سخنرانی جواد ظریف در کلاب‌هاوس جلب‌توجه کرد سانسور غیررسمی بیش‌تر خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور در آن بود. در واقع در آن‌جا نیز به نوعی دفتر گزینش پرسش‌کننده وجود داشت و مدیر گفتگو تنها به افراد دستچین‌شده اجازه پرسش می‌داد.

البته این حضور محمدجواد ظریف برنامه‌ریزی‌شده نیز بود. چنان‌که مدیر این جلسه بعدا اذعان کرد که محمدجواد ظریف از «وزارت خارجه» برای حضور در کلاب‌هاوس کسب اجازه کرده است و آن‌ها نیز به شرط عدم پرسش خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان به او اجازه دادند.

ظریف مدعی شد که پول کافی برای خرید گوشی آیفون ندارد و با گوشی اندروید وارد کلاب‌هاوس شده است. کلاب‌هاوس از جمله شبکه‌های اجتماعی است که فعلا در نسخه IOS کار می‌کند ولی در عین‌حال بعضی نرم‌افزارها همچون «بتا» به دارندگان گوشی‌های همراه اندروید نیز این امکان را می‌دهد که از نسخه‌های غیررسمی این اپلیکیشن همچون «کلاوس‌هاوس» استفاده کنند.

حضور ظریف، سخنگوی او و آذری جهرمی در اتاقی در کلاب‌هاوس
حضور ظریف، سخنگوی او و آذری جهرمی در اتاقی در کلاب‌هاوس

ظریف در زمان حضور خود در کلاب‌هاوس مسئولیت توافقنامه شدیدا مورد انتقاد با چین را به عهده گرفت و تلاش کرد مسئولیت‌ها را از خامنه‌ای سوی خود برگرداند. جواد ظریف از این قرارداد - که از سوی مخالفان به ایران‌فروشی تعبیر می‌شود - به سختی دفاع کرد و حتی از این‌که مخالفت مخالفان موجب تردید اولیه چین و تاخیر ۹ ماهه در امضای این توافق شده بود نیز انتقاد کرد.

دیگر چهره‌های شناخته‌شده همچون «علی اکبر صالحی»، «رستم قاسمی» و «علی مطهری» نیز در کلاب‌هاوس حضور پیدا کرده‌اند و در اتاق‌های آن به صحبت پرداخته‌اند. حضور علی مطهری و باورهای بسیار ارتجاعی او در زمینه زنان و آزادی نیز بسیار جنجالی شد. او در زمان حضور خود در کلاب‌هاوس در سخنانی مدعی شد که مردان اروپایی از لحاظ جنسی بیمار هستند! او که علاقه بسیار زیادی به پرداختن به مسائل جنسی دارد در سخنانی از تعدد زوجات نیز صراحتا دفاع کرد.

علی مطهری که پیش از این نایب رییس مجلس شورای اسلامی بوده است در بخشی از سخنان خود گفت«اگر کسی کنار دریا تحریک نمی‌شود بیمار است. خدا خواسته ما تحریک شویم، باید تحریک شویم. ... این‌که جوان ما با دیدن دست یک خانم تحریک می‌شود، خوب است. الان در اروپا مشکل دارند با این مسئله و تحریک نمی‌شوند. مردها تحریک نمی‌شوند و زن‌ها رو می‌آورند به مردهای آفریقایی! ... تعدد زوجات بسیار حکیمانه‌ست. چون زنان آماده‌ ازدواج از تعداد مردان بیش‌تر است و نباید حق ازدواج‌کردن را از زنان گرفت.»

این سخنان علی مطهری در فضای مجازی فارسی‌زبان انتقادات بسیار شدید و حیرت بسیار زیادی برانگیخت و حتی برای طرفداران «اصلاح‌طلب» علی مطهری نیز سخت گران آمد و آنان اگرچه به تمجید از «بی‌پروایی» مطهری پرداختند در عین‌حال به صورتی شفاف و صریح به «باخت مطهری در کلاب‌هاوس» اذعان کردند!

در‌عین‌ حال سایت مشرق نیوز، که وابسته به سپاه پاسداران است، از این‌که کارگزاران جمهوری اسلامی در کلاب‌هاوس حضور پیدا می‌کنند و با «ضدانقلاب» به گفتگو می‌پردازند به شدت انتقاد کرده است. این وبسایت در بخشی از مطلب انتقادی خود نوشته است«تقریبا بیشتر مقامات دولتی این روزها در این اپلیکیشن  حضور ثابت دارند و گاها با عناصر ضد انقلاب و برانداز وارد گفت‌و‌گو می‌شوند، هر چند داشتن ارتباط مستقیم با مردم از ارزش‌های والای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود، اما ارائه بحث‌های حاشیه‌دار و چالش‌انگیز حتما سبب سوء‌استفاده ضد انقلاب را فراهم خواهد کرد.» 

«فرج سرکوهی» - مخالف جمهوری اسلامی و منتقد ادبی - درباره حضور سیاسیون جمهوری اسلامی در کلاب‌هاوس نظر جالب‌توجهی دارد و آن را به علت شکست آن‌ها در دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌داند. او درباره حضور سیاستمداران جمهوری اسلامی بر این باور است که تجربه توییتر و فیس‌بوک به سیاستمداران جمهوری اسلامی آموزانده است که خیلی زود در این فضا حضور پیدا کنند و نگذارند همانند توییتر فضا به صورت انحصاری در دست مخالفان جمهوری اسلامی قرار بگیرد.

در عین‌ حال بسیاری از کاربران عادی فارسی‌زبان بر این باور هستند که کارگزاران جمهوری اسلامی کلاب‌هاوس را تبدیل به مسجد و حسینیه کرده‌اند و حضور کاربران عادی پای صحبت آنان، در حالی‌که اجازه صحبت ندارند، مشروعیت‌دادن به سخنان آنان است. یکی از این کاربران در توییتر نوشته است«جدی چرا می‌شینید پای حرفای مطهری و جهرمی و به مانند آنها؟ مثلا فکر کردید چون تو کلاب‌هاوس به جای صداسیما حرف میزنن قراره رویکرد متفاوتی داشته باشن؟ آدمای دیگه‌ای میشن؟»