روش تشخیص حملات فیشینگ در فیس‌بوک

تواناتک: یکی از راه‌های متداول حمله‌های فیشینگ، ایمیل‌هایی است که کاربران با اسم و آدرس حساب‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک دریافت می‌کنند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که اگر ایمیلی با آدرس و لوگوی فیس‌بوک و درباره حساب خود دریافت کردید، چگونه تشخیص دهید که واقعا از فیس‌بوک است یا خیر. 

معمولا در ایمیل‌های فیشینگ، لوگو و آدرس ایمیلی مشابه آدرس همان شبکه اجتماعی را می‌بینید و به نام کاربری حساب شما هم اشاره می‌شود. همچنین شامل لینکی است که شما را مثلا به عوض‌کردن رمزعبور حساب‌تان ترغیب می‌کند. ممکن است شما روی لینک مخرب کلیک و مشخصات حساب خود را وارد کنید. در این صورت همه چیز در ظاهر شبیه فیس‌بوک است اما در حقیقت این‌گونه نیست و آن لینک ساختگی است و راهی است برای پیداکردن مشخصات حساب شما و هک‌کردن آن. 

فیس‌بوک امکانی را برای شما در نظر گرفته که می‌توانید از آن طریق چک کنید و ببینید ایمیلی که به اسم فیس‌بوک گرفته‌اید، واقعا از فیس‌بوک است یا خیر. برای این کار به این مسیر بروید:

 settings > Security and Login > Advanced

سپس روی گزینه See recent emails from Facebook بزنید و ببینید ایمیلی که دریافت کرده‌اید در این لیست وجود دارد یا نه، اگر وجود داشت که با خیال آسوده می‌توانید روی لینک کلیک کنید و اگر نه، مطمئن باشید که هدف حمله فیشینگ قرار گرفته‌اید.

توصیه می‌کنیم اگر ایمیلی از فیس‌بوک دریافت کردید، پیش از اینکه آن را باز و روی لینک‌های آن کلیک کنید، به تنظیمات فیس‌بوک بروید و آن را بررسی کنید.